Haber Detayı
03 Ekim 2020 - Cumartesi 11:02 Bu haber 4515 kez okundu
 
Ağaçlar, Maden İçin Kesilmiş!
GÜNDEM Haberi
Ağaçlar, Maden İçin Kesilmiş!

Dün Gazetemizin ‘Yüzlerce Ağaç Neden Kesiliyor?’ Haberi Üzerine Ağaçların Neden Kesildiği Ortaya Çıktı.

Ağaçlar, Maden İçin Kesilmiş!

Gümüşhane’nin Torul İlçesine bağlı Yalınkavak köyünde gerçekleştirilen ağaç kıyımları sosyal medyada yansıyan görüntüleri tepki çekmişti. Dün gazetemizin ‘Yüzlerce Ağaç Neden Kesiliyor?’ haberi üzerine ağaçların neden kesildiği ortaya çıktı. Gazetemizde çıkan haberin ardından edinilen bilgilere göre, bölgedeki ağaç kesimlerinin nedenini kentte faaliyet gösteren bir altın madenin sondaj yapabilmesi için açılan yol çalışması olduğu öğrenildi.

Gümüşhane’de faaliyet gösteren bir altın madeni Yalınkavak köyü yaylası bölgesinde sondaj yapabilmek için gerekli yasal izinleri aldı. 1 ay önce proje ihaleye verildi ve ihaleyi alan firma ise 3.5 km yolu açabilmek için ormanlık alanda ki 100’lerce ağacı kesmeye başladı. Toplamda 3.5 km yol yapımı için ağaç kesimleri devam ederken yüzlerce ağacın katledildiği ve yol çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

Yasal İzinler Alınmış!

Öte yandan öğrenilen bilgiye göre, yol yapımında yüzlerce kesilecek ağaçlar için yasal izinlerin alındığı ve yolun yapılabilmesi için ihale dahi yapıldığı belirtildi. Yaşanan bu olayın ikinci bir dipsiz göl vakası olarak anılmaya başlanılırken, Yalınkavak köyü sakinleri ise yapılan faaliyetten haberdar olduklarını ancak ileride yaşanabilecek siyanür tehlikesine karşı ise tepkilerini dile getirdiler.

‘Biz Bunu İstemiyoruz’

Maden çalışmaları neticesinde doğalarının ve topraklarının zarar gördüğünü belirten Yalınkavak köyü sakini Ali Kablan (71), yapılan ağaç kesimlerinin yanlış olduğunu söyledi.  Kablan, “ Ormanımızı kesmelerine karşıyız. Burada çıkan madeni taşıyacaklar mı, yoksa burada mı işleyecekler bilmiyoruz. Eğer köyümüze zarar verecekse, biz bunu istemiyoruz. Biz burada yapılmasına karşı çıkarız. Ağaçlarımızın kesilmesi bir tarafa, ileride bu maden nedeniyle bitkimize ve doğamıza zarar gelmesine izin vermeyiz” şeklinde tepkisini dile getirdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağaçlar,, Maden, İçin, Kesilmiş!,
Yorumlar
Haber Yazılımı