Haber Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 09:36 Bu haber 1145 kez okundu
 
BURASI KİMİN..?
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Tarafından Su İhtiyacını Karşılayan Çakırgöl, Bu Seferde Maçka’nın Turizm Alanı Olarak Gösterildi
GÜNDEM Haberi
BURASI KİMİN..?

 

Çakırgöl Kimin Sınırında?

Gümüşhane İl Genel Meclisinin aldığı kararı yok sayarak Çakırgöl’den su alan Trabzon Büyükşehir Belediyesinden sonra Trabzon Valiliği Çakırgöl’ü Maçka’nın turizm alanı olarak göstererek incelemede bulunduğunu sosyal medyadan paylaştı.  Yapılan bu paylaşım ‘Çakırgöl kimin sınırında?’ tartışmalarına neden oldu.

Paylaşıma Tepki Geldi

Gümüşhane sınırındaki 2 bin 533 rakımlı Camiboğazı mevkisinde yer alan Çakırgöl Trabzon’un su ihtiyacını karşıladığı gibi, bu seferde Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu tarafından ‘Maçka’daki önemli turizm alanlarından biri olan Çakırgöl ve çevresinde incelemelerde bulundu’ paylaşımı yapıldı. Yapılan bu paylaşım, Gümüşhane cephesinin tepkisine neden oldu.

Valilik, Trabzon Büyükşehir’e Yazı Göndermişti

Yaklaşık iki hafta önce 2020 yılının son İl Koordinasyon kurulu toplantısında Çakırgöl konusu tekrar gündeme gelmiş, gazetemizin sorusu üzerine Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Trabzon Büyükşehir Belediyesine gerekli uyarı yazılarını yazdıklarını belirterek, Çakırgöl sorusunu şu şekilde cevaplamıştı.

“Orada yaşanan gelişmeyle ilgili arkadaşlarımıza raporları tutturduk. Trabzon Büyükşehir Belediyesine de gerekli uyarı yazılarımızı da yazdık. Onun haricinde hukuki altyapısı neyse onu da takip edeceğiz. İşin sistem içerisinde yürümesi, kural içerisinde, nizam içerisinde yürümesi her şeyin başıdır ”ifadelerini kullanmıştı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin tutumundan sonra Trabzon Valiliğinin Çakırgöl’ü Trabzon sınırında gösterdiği paylaşıma, Gümüşhane Valiliğinin nasıl bir cevap vereceğinin yanı sıra, yine geçtiğimiz günlerde Gümüşhane Valiliğinin Trabzon Büyükşehir Belediyesine yazdığı uyarı yazılarına nasıl bir cevap verildiği de merak ediliyor.

Çakırgöl’ün Ulaşımı Nasıl Sağlanıyor

Çakırgöl, Merkez İlçe Çorak Köyü Karahava yaylasında 2500 m yükseklikte bir buzul gölüdür. Göl ve çevresindeki Yaylalara Zigana Kış ve Kayak Sporları Turizm Merkezi üzerinden ulaşılabileceği gibi, Merkez İlçeden hareketle Gümüşhane-Bayburt ana tur güzergahından Arzular Beldesi, Sarıçiçek, Yağmurdere grup yolunu takiben Taşköprü yaylası üzerinden de ulaşılabilmektedir. Çakırgöl Turizm Merkezine ayrıca, Karaca Mağarası, Cehennem Vadisi, Yağlıdere Köyü, Krom Vadisi yolunu takiben Cami boğazı yaylasından da ulaşılabilmektedir.

Çakırgöl Turizm Merkezi, Gümüşhane'ye 35 km mesafede olup, 2500 m rakıma sahiptir. 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 874 hektar alan "Gümüşhane Çakırgöl Kış Sporları Turizm Merkezi" olarak ilan edilmiştir. Turizm merkezinde 7 mekanik tesis ve 11 kayak pistinin yapılması planlamaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BURASI, KİMİN..?,
Yorumlar
Haber Yazılımı