Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 09:01 Bu haber 2091 kez okundu
 
CHP’li Ağaç: 100 Yıllık Rüya Son Buldu
GÜNDEM Haberi
CHP’li Ağaç: 100 Yıllık Rüya Son Buldu

Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç tartışmalara neden olan demiryolu projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Son günlerde sosyal medyada yer alan ve Rize’de yapımına başlanan Lojistik Limanı Tesisi fotoğraflarıyla ilgili konşan Ağaç, “Kentin ve bölgenin 100 yıllık rüyası olan demiryolu için farklı güzergâh belirlenmesi konusu hala muallak bir durumdayken, Rize’nin İyidere ilçesinde inşaatına başlanan lojistik limanı tesisi, Gümüşhane için tren yolu rüyasının son bulduğu anlamına geliyor” dedi.

Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projesinin Aşkale-Bayburt-Rize hattı olarak değiştirilmesi gündeme geldiği günden bu yana, eleştiriler ve açıklamalar birbiri ardına geliyor. Son günlerde sosyal medya üzerinde yer alan, Rize’de yapımına başlanan Lojistik Limanı Tesisi inşaatının başlamasıyla ilgili fotoğraf da tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, başlayan inşaatla birlikte Gümüşhane’nin ve bölgenin 100 yıllık rüyasının son bulduğunu ifade etti. Ağaç, “Demiryolu Gümüşhane'den geçecek, sıkıntı yok, merak etmeyin, takip ediyoruz’ diyen iktidar partisi yöneticileri, temsilcileri ve varlıkları belli olmayan vekillere de yazıklar olsun. Biz bu konuda yetkililerden acil bilgi istiyoruz” dedi.

Yazıklar Olsun

CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, kentten geçeceği belirtilen demiryolunu gündeme taşıdı. CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, Rize İyidere’de inşaatına başlanan lojistik liman tesisi ile ilgili konuştu. Gümüşhane için tren rüyasının sona erdiğini ifade eden Başkan Ağaç,  “Kentin ve bölgenin 100 yıllık rüyası olan demiryolu için farklı güzergâh belirlenmesi konusu hala muallak bir durumdayken, Rize’nin İyidere ilçesinde inşaatına başlanan lojistik limanı tesisi, Gümüşhane için tren yolu rüyasının son bulduğu anlamına geliyor. ‘Demiryolu Gümüşhane'den geçecek, sıkıntı yok, merak etmeyin, takip ediyoruz’ diyen iktidar partisi yöneticileri, temsilcileri ve varlıkları belli olmayan vekillere de yazıklar olsun. Biz bu konuda yetkililerden acil bilgi istiyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklama Bekliyoruz

Demiryolu projesinde değiştirilmesi planlanan güzergahla birlikte Gümüşhane’nin ve bölgenin 100 yıllık rüyasının sona ereceğini söyleyen Ağaç, demiryolu hattı yapılacaksa bunun bir asırdır beklenen Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi olması gerektiğini savundu. CHP’li Ağaç, “İlgili, yetkili veya iktidar temsilcisi olarak ortada dolaşan veya iktidar yandaşlığını kendine misyon edinen haline getiren tüm anlı şanlı arkadaşlardan, STK'lardan tepki veya en azından bir açıklama bekliyoruz” dedi.

 

Milletvekilleri Vatandaşlar Rahat Olsun Demişti!

Öte yandan, geçtiğimiz aylarda açıklama yapan Gümüşhane’nin Ak Parti Milletvekilleri Hacı Osman Akgül ve Cihan Pektaş, tren yolu projesinin kaydırılmasıyla ilgili Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu ile görüştüklerini, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu güzergahında bir değişiklik olmadığını ve etüt çalışmalarının devam ettiğini teyit ettiklerini söyledi. Güzergahta yer alan 248 kilometre uzunluğundaki hattın etüt çalışmalarının devam ettiğini, saatte 200 kilometre hız yapabilecek trenin yolcu ve yük taşımacılığında da kullanılabileceğini ifade eden Akgül ve Pektaş, “Hemşehrilerimiz bu konuda rahat olsunlar. Sayın Bakanımızla görüşerek zaten takibimizde olan konuyu bir kez daha teyit ettik. Bizim şehrimizden geçecek olan ve Trabzon’a kadar uzanacak hatta herhangi bir sıkıntı yok. Hatta etüt çalışmalarında Zigana dağına 23 kilometrelik tünel planlaması da devam ediyor. Biz kez daha ifade etmek isteriz ki şehrimizi ilgilendiren her konuyu titizlikle takip ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz” açıklamalarında bulunmuştu.

Ne Olmuştu?  

Gümüşhane’nin uzun yıllardır beklediği projenin, Ulaştırma Bakanlığı Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’nün 27 Şubat 2020 tarihli,  405744 sayılı yazısıyla demiryolunun Erzurum-Rize hattına kaydırıldığı iddia edilmişti. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmayla Erzurum (Aşkale)-Rize (İyidere) Demiryolu Projesi’nin gündeme alındığı ve bunun için güzergah üzerinde bulunan belediyelere çalışma talimatı verdiği belirtilmişti. 4 belediyeye gönderilen yazıda Aşkale-İyidere arasında yapılması ön görülen koridora ait (Dgn, Dwg, Ncz, Kmz) sayısal verilerinin gönderildiği ve bu çerçevede 1/5 bin ölçekli güzergah çalışmasının gönderilmesi istendi. 30 gün içinde kurum görüşü bildirilmemesi halinde demiryolu koridoruna ilişkin görüşün olumlu değerlendirileceği kaydedilmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’li, Ağaç:, 100, Yıllık, Rüya, Son, Buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı