Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 10:03 Bu haber 543 kez okundu
 
Cumhuriyetimiz 97 Yaşında
Cumhuriyetimizin 97. Yıl Dönümü Kutlamaları Dün Atatürk Anıtına Çelenk Sunma Töreniyle Başladı
DİĞER Haberi
Cumhuriyetimiz 97 Yaşında

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97’inci yıldönümü dolayısıyla Gümüşhane’de çelenk sunma töreni düzenlendi.

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törene Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Askeri ve Mülki Erkan, Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Vali Taşbilek ve Belediye Başkanı Çimen’in Atatürk anıtına çelenk sunmalarının ardından saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okundu.

Cumhuriyet bayramı ile ilgili bir kutlama mesajı yayınlayan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek” Cumhuriyetimiz 97 yıl önce bugün; “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli cumhuriyettir.”  ifadeleriyle ilan edilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kazandığımız Kurtuluş Savaşı sonucunda, Türk Milletinin karakterine en uygun idare sistemi olarak ilan edilen Cumhuriyetimiz, geride kalan 96 yıllık süreç içerisinde çok büyük başarılara imza atılmıştır. 600 yıllık bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir.

Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önünde uzanan aydınlık yolda 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, güçlü demokrasisi, güçlü ekonomisi ile Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda çok önemli mesafeler kat ederek hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam edecektir. Bizler bu anlamlı günde vatanın bağımsızlığı için canı ve malı ile mücadele eden kahraman ecdadımızı hiçbir zaman unutmayacak ve her zaman şükran ve minnetle yâd edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, büyük Türk Milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemiz, varlığımız ve bağımsızlığımız için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimiz ile şehit ailelerine minnet ve şükran duygularımızla sağlıklı ve huzur dolu bir ömür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’de yayınladığı Cumhuriyet mesajında; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, önünde uzanan aydınlık yolda, her zaman emin adımlarla ilerleyip, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek, uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmaya dün olduğu gibi bugünde devam edecektir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ederek Milletimizin özgürlük ve bağımsızlık iradesini tüm cihana kabul ettirmiştir. Cumhuriyetimizin 97 yıllık tarihi, bağımsızlığını ve özgürlüğünü her şart altında korumaya andiçmiş bir milletin bu uğurda yapmış olduğu fedakâr mücadelenin tarihidir. Şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş bu topraklar üzerinde hür ve başı dik olarak yaşama bahtiyarlığına sahip bir milletin fertleri olarak, atalarımızın bizlere emaneti olan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltmek, ülkemizi dünyanın lider ülkelerinden biri haline getirmek ve gelecek nesillerimize gurur duyacakları bir Türkiye bırakmak için el ve gönül birliği ile fedakârca çalışmak bizlere bu güzel vatanı armağan eden şehitlerimize ve gazilerimize olan borcumuzun gereğidir” dedi.

“Milli iradeye her zamankinden daha çok sahip çıkma devri”

Başkan Çimen; “Cumhuriyet, halkın kendisini yönetmesinin adı, bu milletin kahramanlık destanının sembolü; egemenliğinin kaynağını tarihe dayandıran anlayışın ürünüdür. Esarete, dayatmaya, baskıya boyun eğmeyen milletimizin, başka hiçbir iradeyi kabul etmeyeceğinin yeminidir. 15 Temmuz ve nice elim olayda bir kez daha gördüğümüz gibi, o yemine bağlılık bu milletin kırmızı çizgisidir. ‘Tek vatan, tek bayrak, tek devlet, tek millet’ ilkesi, birlik beraberliğinin teminidir. Bugün bu yeminin üzerinden geçen zaman bir asra yaklaşırken yaşananlar gösteriyor ki devir, milli iradeye her zamankinden daha çok sahip çıkma; aziz milletimizin bütünlüğünü, tarihimizden aldığımız güvenle muhafaza etme devridir.

Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve vatan savunması için canlarını vermiş şehirlerimizi rahmet ve minnetle; kahraman gazilerimizi şükranla anıyor; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en içten duygularımla kutluyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhuriyetimiz, 97, Yaşında,
Yorumlar
Haber Yazılımı