Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 10:19 Bu haber 1300 kez okundu
 
Gümüşhane’de Maske Seferberliği
Gümüşhane Halk Eğitim Merkezi, Gönüllü Usta Öğreticileri ile Gazipaşa Ortaokul Öğretmenleri Sağlık Çalışanlarının Maske İhtiyaçlarını Karşılayabilmek İçin Harekete Geçti.
SAĞLIK Haberi
Gümüşhane’de Maske Seferberliği

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında yapılan işbirliğiyle Halk Eğitiminde 9 gönüllü usta öğretici kadın ile günlük 200 tane maskenin üretimine geçilirken,  Gazipaşa Ortaokul öğretmenleri ise 3D Yazıcı teknolojisini kullanarak siperli maske üretimine başladı. Üretilen maskelerle tüm sağlık personelinin maske ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla mücadele etmek için gecesini gündüzüne katarak çalışan sağlık çalışanlarına destek olmak için Türkiye tek yürek oldu. Bazı vatandaşlar alkışlarıyla ve dualarıyla sağlıkçılara güç verirken, bazıları da ürettikleri koruyucu ekipmanlarla sağlık personelini destekliyor. Gümüşhane’de ise Kelkit, Şiran ilçelerinden sonra kent merkezinde cerrahi maske üretilmeye başlandı. Gazipaşa Ortaokul öğretmenleri ise 3D Yazıcı teknolojisini kullanarak siperli maske üretiyor.

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Yasin Demir, üç sene önce hayat geçirilen Gümüşkod projesi ile kentte birçok öğretmen ve öğrencisinin kodlama eğitimi aldığını hatırlatarak, gazetemize yaptığı açıklamada kentte 25 tane 3D Yazıcı bulunduğunu ve bu yazıcıların 3 tanesinin şehir merkezinde olduğunu söyledi.

Sağlık çalışanlarına yardımcı olabilmek için hareket geçtiklerini anlatan Demir, “Gümüşkod Projesi kapsamında yaklaşık 25 tane kodlama atölyesi kurduk. Öğretmenlerin eğitimleri verildi ve 3D yazıcılar temin ettik. İl merkezimizde ise 3 tane 3D yazıcımız bulunmakta. Sağlık çalışanlarımıza yardımcı olabilmek için 7 arkadaşımızla birlikte gönüllü olarak maske üretimine başladık” dedi.  

132 Tane Siperli Maske Teslim Edildi

Demir, “Maskemiz üç parçadan oluşuyor. 3D Yazıcından 3 aşamalı bir çalışma sonucu maskeler üretiliyor. Öncelikle sağlık çalışanlarının ciddi anlamda ihtiyacı olduğunu gördük. Elimizde 3D yazıcıları vardı, bizde bu yazıcıların sağlık çalışanları için kullanılması gerektiğini düşündük. Gönüllü arkadaşlarımızla birlikte çalışmayı başlattık.  Yaklaşık 132 tane siperli maskeyi de teslim ettik. Gümüşhane dışında farklı illere de yardımcı olmaya çalışıyoruz. 5 siperli maskeyi 10 saatlik bir çalışma sonucunda üretebiliyoruz” diye konuştu.

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Yasin Demir sözlerini şöyle tamamladı;

“Hedefimiz ilk etapta ilçeler dahil sağlık çalışanlarının siperli maske ihtiyacını karşılamak. Sonrasın ise gelen talepleri karşılamak istiyoruz. Yüz siperli maske terleme veya nemlenme durumu olmuyor. Hastalar ile yakın temasta yüzü daha çok koruyabiliyor. Üretime başlamadan önce de doktorların tavsiyesini aldık.”

Maskeleri Gönüllü Üretiyorlar

Gümüşhane Halk Eğitim Müdürü Hasan Taş ise ülkenin yaşadığı zorlu süreçte kendilerinde büyük sorumluluk hissettiklerini belirterek, 9 gönüllü usta öğretici kadın ile maske üretime başladıklarını söyledi.

Müdür Taş, “Halk eğitim merkezimizin giyim atölyesinde 9 gönüllü usta öğretici kadın arkadaşımızla birlikte gönüllü bir şekilde maske üretmeye başladık. Üreteceğimiz maskeleri Gümüşhane Devlet Hastanesi personeline vereceğiz Gümüşhane İl Milli Eğitim ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında gerçekleştirdiği iş birliği gereği bizler arkadaşımızlar istişare ederek gönüllü bir şekilde maskeleri üretmeye başladık” dedi.

‘Çorbada Bizim de Tuzumuz Olsun’

Usta öğreticilerin günde 200 tane maske ürettiklerini belirten Müdür Taş, “Hedefimiz 5 bin ve üzeri maske üretebilmek. Şuan da ki süreçte ülkemizin geçirdiği zorlu süreçte destek olabilmek için ürettiğimiz maskeleri sağlık personeline ücretsiz bir şekilde vermek. Bu çorbada bizim de bir tuzumuz olsun istiyoruz. Özellikle halk eğitim merkezi müdürlüğü olarak kendimizi sorumlu hissettik. Üretilen maskelerimiz dezenfekte işleminden sonra kullanıma hazır olacak” diye konuştu.

Gönüllü maske üreten usta öğreticilere özverilerinden dolayı teşekkür eden Müdür Taş, kent merkezi ile Kelkit ve Şiran ilçelerinde de maske üretildiğini sözlerine ekledi.

‘Sağlık Personeline Faydamız Olur İnşallah’

Gümüşhane Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Öğretmeni Arzu Atay ise, usta öğretici arkadaşlarıyla birlikte maske üretimine başladıklarını belirterek, “Arkadaşlarımızla birlikte gönüllü olarak maske üretimine başladık. Yetkililerimizin de sağladığı imkanlarla elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız. Maske yaparken ilk önce biraz acemilik çektik ama sonrasında kendimizi geliştirerek üretime başladık.  Bir kısmımız kesiyor, bir kısmımız ise birleştiriyor. Seri bir şekilde üretime geçtik, inşallah faydamız olacaktır” şeklin konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’de, Maske, Seferberliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı