Haber Detayı
24 Ekim 2019 - Perşembe 10:27 Bu haber 2943 kez okundu
 
Gümüşhane İstanbul’a Taşınıyor
KÜLTÜR Haberi
Gümüşhane İstanbul’a Taşınıyor

GÜDEF tarafından organize edilen Gümüşhane tanıtım günleri, İstanbul Yenikapı’da bugün başlıyor.

Gümüşhane Dernekler Federasyonunun (GÜDEF) 24-27 Ekim tarihleri arasında organize ettiği, fuar dün Üsküdar’dan start alarak başladı. Halaylar çekildi, Gümüşhane pestil ve kömesi vatandaşlara ikram edildi.

Tanıtım Günleri Yenikapı’da

Gümüşhane tanıtım günleri fuarının ilk olarak Üsküdar’da başlandı. Gümüşhane’nin kemençesi, tulumu ve davul zurnası çaldı, halaylar çekildi, pestil ve kömesi vatandaşlara ikram edildi.

Gümüşhane, İstanbul Yenikapı’da kültürüyle, yöresel lezzetleriyle, kemençe, tulum ve davul zurnasıyla bugün start alıyor. Fuarın ilk tanıtımı ise Üsküdar Marmaray çıkışında kemençe, tulum ve davul zurna eşliğinde yöresel lezzetlerden köme ve pestil halka ikram edilerek gerçekleştirildi.

Üsküdar Marmaray çıkışında kemençe, tulum ve davul zurnalı tanıtım

İstanbul Gümüşhaneliler Dernekler Federasyonu 24-27 Ekim tarihleri arasında yapılacak Yenikapı Fuarının tanıtımını Üsküdar Marmaray durağında gerçekleştirildi. Gümüşhane yöresine ait olan kemençe, tulum ve davul zurna eşliğinde vatandaşlara pestil, köme ve cevizli lokumlar ücretsiz olarak ikram edildi.

Halayların çekildiği Gümüşhane tanıtımında Federasyon Başkanı Vahit Olgun 24-27 Ekim tarihleri arasında Yenikapı Gümüşhane Etkinlikleri için tüm İstanbul halkını fuara beklediklerini söyledi. Federasyon Başkanı Vahit Olgun, “Tüm yöresel lezzetlerimiz, kemençe, tulum ve davul zurnalar eşliğinde halaylarımız zengin kültürümüzle Yenikapı’da olacağız Perşembe gününden itibaren Pazar akşamına kadar tüm İstanbul halkını fuarımıza bekliyoruz” diye konuştu.

Mehmetçiğe bayraklı destek

Yenikapı’daki etkinliğin ilk tanıtımı Üsküdar’da gerçekleştirilirken etkinlik finalinde Kahraman Mehmetçiğe destek açıklaması yapıldı. Dernek yönetimi aynı zamanda dev Türk Bayrağı açarak ‘Mehmetimizin daima yanındayız’ diyerek kahraman Türk askerine selam vermeyi ihmal etmedi.

Gümüşhane’nin ekmeği, pestili, kömesi, yağı, balı, ketesi, peksimeti gibi yöresel tüm ürünleri Yenikapıda gerçekleştirilecek olan tanıtım günlerinde görücüye çıkacak. 

GUDU İLK KEZ SERGİLENECEK

Gümüşhane Tanıtım Günleri etkinliklerine ilk kez dernek olarak katılacak olan, GÜDEF’e bağlı Ümraniye Gümüşhane Merkez Dölek Köyü Derneği, Dölek Köyü'nde neredeyse bir asırdır el sanatı olarak yapılan toprak tencere “gudu”nun (güveç) tanıtımını yapmaya hazırlanıyor.

Ümraniye'de faaliyet gösteren ve Yenikapı'daki etkinlikte tanıtım çadırı kuracak olan Ümraniye Gümüşhane Merkez Dölek Köyü Derneği, Dölek Köyü'nde uzun yıllardır üretilen ve Dölek Gudu'su (güveç) adıyla ünü Türkiye'ye yayılan çömleği özel olarak tanıtacak.

Uzun süredir hazırlıklarını sürdüren Dölek Köyü Derneği tanıtımlar için, toprak kap gudunun yapımında kullanılan özel çamur ve gurufa, gogoç gibi el malzemelerini Dölek Köyü'nden İstanbul'a getirtti. Dölekli kadınlar tanıtım çadırında, köyde yapıldığı gibi gudunun baştan sona yapımını sergileyecek.

 

Çömlek yapımının yanı sıra Gümüşhane yöresinin kültürel zenginliklerinin sergileneceği 8. Gümüşhane Tanıtım Günleri, 24 Ekim Cuma günü Yenikapı'da başlayacak. Etkinlik açılışına, Gümüşhane şehir erkanı ve tanınmış Gümüşhaneli bir çok simanın katılması bekleniyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane, İstanbul’a, Taşınıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı