Haber Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 09:28 Bu haber 12358 kez okundu
 
Hekimlere Mobbing Mi Uygulanıyor?
Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde Şahit Olmadıkları Olayla İlgili Tutanağı İmza Altına Aldılar!
GÜNDEM Haberi
Hekimlere Mobbing Mi Uygulanıyor?

Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde geçtiğimiz günlerde, hastanenin yönetim kadrosundan bir yönetici ile bir uzman doktor arasında yaşanan bir konuşmada hakaret edildiği iddiasıyla, olay yerinde bulunmadıkları halde, tanık olduklarını belirterek tutanaklara imza atan yönetim kurulu üyeleri, uzman doktoru İl Sağlık Müdürlüğü’ne sevk ederek ifadesini aldırdı.

Gazetemizin edindiği bir iddiaya göre, idarecilerin uzman hekimlerin çalışmalarını ilgilendiren konularda, başına buyruk tavırları uzman hekimlerin tepkisine neden oldu. Bu konuda uzman hekimlerin bilgisine başvuran başhekim yardımcısı, ‘siz haklısınız’ dedikten sonra, uzman hekimler tarafından sözcü tayin edilen kişi, başhekim tarafından kendi odasına çağrıldı. Burada yaşanan konuşmada, başhekim, doktorların sözcüsünün kendisine hakaret ettiğini iddia etti. Bu iddia üzerine, tutanak tutuldu. Tutanağa, odada bulunmayan ve olaya şahit olmayan yönetim kurulu üyeleri tarafından da imza atıldı. Bu tutanak üzerine, Uzman Doktor İl Sağlık Müdürlüğü’ne şikayet edilerek, ifadesine başvuruldu. Olay anında, sekreter odasında bulunan iki doktor, olaya şahit olduklarını ve içeriden herhangi bir bağrışma ya da hakaretin duyulmadığını ifade ederek, kendilerinin de bu konuda tutanak tuttuklarını belirtti. Söz konusu uzman hekim ise, 2 gün üst üste ifadeye çağrıldı. Soruşturma ise Sağlık Hizmetleri Başkanı Celalettin Atalay ile Destek Hizmetleri Yunus Yalçın tarafından sürdürülüyor.

‘İdarecilerin Hekimlerin Çalışmalarını İlgilendiren Konularda Patron Gibi Yaklaşımları Asıl Soru’

Olaya şahit olan ve isminin açıklanmasını istemeyen Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde görevli bir uzman hekimin gazetemize vermiş olduğu bilgilere göre , ‘’ Uzman hekimlerin büyük çoğunluğunun başhekim ve başhekim yardımcısı ve idarenin tavırlarından rahatsız olduklarından tayin alıp gitmek için gün sayıyorlar. Yine bir iddia olaraktan, duyduklarımıza göre çalışma azmi insanlara yaklaşımı ve meslek becerileriyle övünen hekimlerimizin neden mutsuz olduklarının cevabı ise yönetimde saklı. İdarecilerin hekimlerin çalışmalarını ilgilendiren konularda kendileri ile iletişim kurmamaları ve patron gibi yaklaşımları asıl sorun gibi görünüyor. Bir uzman hekim, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri tarafından aranıp kendinizi vazgeçilmez mi zannediyorsunuz diyerek mobbing uygulanabiliyor.  İşleyiş ve çalışma şartları ile ilgili görüş belirten başhekim ve yardımcısını iletişime davet eden uzman hekimler, bu şekilde giderse Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde uzman hekimin kalmayacağı ’’ iddia ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hekimlere, Mobbing, Mi, Uygulanıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı