Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 10:27 Bu haber 702 kez okundu
 
Hep Böyle Kalalım
Bakan Koca, Gümüşhane’de iki haftadır hiç yeni koronavirüs vakası görülmediğini açıkladı.
SAĞLIK Haberi
 Hep Böyle Kalalım

 

Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gümüşhane’de iki haftadır hiç yeni koronavirüs vakası görülmediğini açıkladı.

Her hafta Çarşamba günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı önceki akşam gerçekleştirildi. Covid-19 salgınında gelinen son noktanın değerlendirildiği toplantının ardından Bakan Koca, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Salgına karşı verilen mücadelenin ortak iyilik için verilen mücadele olduğunu belirten Bakan Koca, salgının insanlık için ciddiyetini koruduğuna işaret etti.

Önceki haftalarda yaptığı açıklamada koronavirüs nedeniyle ölüm oranının en fazla olduğu şehrin Gümüşhane olduğunu açıklayan Bakan Koca bu kez de yaptığı açıklamada nüfusa oranla vaka sayılarının en düşük olduğu 5 ilden birisinin Gümüşhane olduğunu açıkladı.

Bakan Koca, “Ülkemizdeki vaka sayısı 199 bin 906’dır. Vakaların yüzde 53.74’ü İstanbul’da; son bir hafta içinde İstanbul’daki vakaların tüm vakalara oranı yüzde 51.16’dır. Son iki hafta içinde Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır’da günlük vaka sayılarında dikkat çekici artış olmuştur. Nüfusa kıyasla vaka sayılarının en düşük olduğu 5 il ise Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın. Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir ve Düzce ise iki haftada vaka sayılarını istikrarlı bir şekilde azaltarak örnek olmuşlardır. Gümüşhane’de ise iki haftadır hiç vaka görülmemiştir. Verdiğim bilgileri tüm şehirlerimiz kapsayacak şekilde, ayrıntılarıyla yarından itibaren bakanlığımızın web sitesinde bulabilirsiniz” dedi.

Tedbirlere Uyulmasının Sonucu Gördük’

Gümüşhane’de vatandaşlar ise Sağlık Bakanı Koca’nın yaptığı açıklamadan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, tedbirlere uyulmasının sonucu görüldüğünü söylediler.

Kentte yaşayan vatandaşlardan Hasan Yıldız, “Geçtiğimiz aylarda gurbetçiler gelmişti, onlarda tedbirleri uyunca şehrimizde vaka sayısı azaldı. Bizde vatandaş olarak maske takmayanları uyarıyoruz. Özellikle toplu kullanım alanlarında maskelerin takılmasını istedik. Gümüşhane’mizde iki haftadır vaka görülmüyor. Çok güzel bir gelişme inşallah kurallara uyulmaya devam ederiz. Rehavete kapılmamız gerekiyor” diye konuştu.

Haydar Şahin ise “Ben caddede dondurma satıyorum. Her gün caddedeyim, polislerin ve zabıtaların insanları sosyal mesafe ve maske konusunda uyardıklarını gördüm. Bu tedbirlerin işe yaradığını düşünüyorum. Kurallara uyulduğu için Gümüşhane’de iki haftadadır yeni vaka görülmediğini düşünüyorum” dedi.

Şahin Palancı, da “Gümüşhane’de vatandaşlarımız duyarlı olduğu sürece yeni vaka görülmeyecektir. İnsanlar daha dikkatli olmalı, herkes kendi önemini almalıdır. Tedbirlere uyuldukça vakalar düşecekti” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Hep, Böyle, Kalalım,
Yorumlar
Haber Yazılımı