Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 09:15 Bu haber 1593 kez okundu
 
‘Kamu Görevlileri İçin Teşvik Paketi Açılmalı’
GÜNDEM Haberi
‘Kamu Görevlileri İçin Teşvik Paketi Açılmalı’

 

Gümüşhane Memur-Sen Başkanı Harun Şeker ekonomideki gelişmelerin kamu görevlileri üzerine mali anlamda büyük yük getirdiğini ve alım gücünün düştüğünü belirterek, kamu görevlileri için teşvik paketinin açılmasını gerektiğini önerisinde bulundu.

Memur-Sen Başkanı Şeker, Türkiye’nin bölge ve yer küre açısından sahip olduğu özel konum nedeniyle karşı karşıya bırakılmak istendiği operasyon çabaları, ekonomik ve finansal tezgâhları yakından takip ettiklerini belirterek, Pandeminin de etkisiyle kur, enflasyon ve faiz tarafındaki değişimlerin ve olumsuz seyrinin kamu çalışanlarının bütçesine zarar verme noktasında olduğunu söyledi. Süreçle ilgili açıklama yapan Başkan Şeker, “Kamu görevlilerinin gelir rakamları sabit, gider rakamları ise sürekli yükseliyor ve bu durum kamu görevlilerinin alım gücünü, dayanma eşiğini sürekli aşağıya çekiyor. Şunu herkesin görmesi ve kabul etmesi gerekir ki; artan enflasyon, reel kayıp üretiyor. Artan kur reel kayıp üretiyor. Artan faiz, reel kayıp üretiyor, kamu çalışanlarını ekonomik anlamda eziyor. Sözleşmeli türü 41 çeşide ulaştı. Onun için 41 kere maşallah diyemiyoruz. 41 kere vah diyoruz. Kamuda sözleşmeli sayısı 400 bini aştı. Kamudaki sözleşmeliler arasındaki özlük hakları farklılığı da 20’yi buldu. Bu konunun da gündeme alınması gerekiyor. Kılık kıyafet konusunun gündeme alınması gerekiyor. Yardımcı hizmetler sınıfının, genel idare hizmetler sınıfına aktarılma konusu var. Bunları gündeme getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kamu Çalışmalarının Gelir Vergisi

Başkan Şeker, “Kamu görevlilerinin gelir vergisi 15’e sabitlenmesini, 15’i aşan kısım ya iade edilmeli ya da kesilmemeli. Kamu görevlilerinin gelir vergisi kesintilerinin 15’e sabitlenmesi demek vergi ödemedikleri anlamına gelmiyor. Barınma, yiyecek, eğitim, sağlık ve diğer harcama kalemlerinde artış yaparak, dolaylı vergi ödemesiyle yine telafi edecek ve bu ödemelerle söz konusu kamu maliyesine daha fazla vergi ödeyeceklerdir. Gelir vergisi matrahlarında 27 ve 35 oranlarında olduğu gibi ücretli grubun 15 ve 20’lik matrahı farklı/özel ve yüksek olmalıdır” dedi.

Rakamsal veriler, sosyolojik gerçekler ve toplumsal görünümlerin altını çizen Başkan Şeker, “Ekonomik dengelenme, ekonomik büyüme, sosyal maliyeti düşürme ve kriz dönemlerinde dayanışmayla kenetlenme ancak ve mutlaka milletin paylaşmasıyla, devletin ise emek tarafının payını artırmasıyla sağlanabilir. Memurların alım güçlerinin yükseltilmesi noktasında adımlar atılması gerekiyor. Kapsamlı, bütüncül, etkili ve sürekli uygulanabilecek “kamu görevlileri emek/hizmet teşvik paketi” hazırlanması ve uygulanması artık hem adaletin hem de ekonomik göstergelerin gereğidir. Gelin kamu görevlilerinin düşen alım gücünü yükseltelim, gelin Türkiye’nin büyüklüğünü kamu görevlilerinin bütçeden aldığı payı yükselterek gösterelim. Bu nedenlerle kamu görevlileri için ivedilikle bir teşvik paketi açılması talebinde bulunuyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Kamu, Görevlileri, İçin, Teşvik, Paketi, Açılmalı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı