Haber Detayı
25 Aralık 2020 - Cuma 08:32 Bu haber 1672 kez okundu
 
KAZALAR İŞ CİNAYETLERİNE DÖNDÜ
CHP İl Başkanı Bedri Ağaç, İş Kazalarının Başıboşluk ve Denetimsizlikten Kaynaklandığını Söyledi
GÜNDEM Haberi
 KAZALAR İŞ CİNAYETLERİNE DÖNDÜ

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Bedri Ağaç, Gümüşhane’de önceki gün taş ocağında meydana gelen kazanın ardından bir açıklama yaptı. Başkan Ağaç açıklamasında şehirde ilgili kurumların özel sektörleri başıboş ve denetimsiz bıraktığından yaşanan iş kazalarının artık cinayetlere dönüştüğünü ifade etti.

Başkan Ağaç ayrıca patlatma yapılan bölgede şikâyetler zirve yapmışken Milletvekili Akgül’ün bölgenin insanı olduğu halde neden sessiz kaldığını sorguladı.

Hiç kimse üzerine sorumluluk almamış

Şehrin sahipsiz ve denetimsiz olduğunu ve yaşanan feci olayın kimsenin sorumluluğu üzerine almadığından kaynaklandığını ifade eden İl Başkanı Bedri Ağaç” Kısa bir süre önce İlimizin sahipsiz ve denetimsiz olduğunu; mesela Aşkale Çimento fabrikasına Çimento hammaddesi taşıyan ve benim köyümün de yolunu kullanarak bu yolu berbat eden kamyonların ortalama 42 ton olması gereken tonajı; neredeyse 50-60 aştığını ve bu işletmenin tesislerinde çalışanların da aslında can güvenliğinin riske atıldığını, bununla birlikte ilgili kurumlarca da bu konunun yeterince denetlenmediğini belirtmiştik. Bu feci olayda görüldü ki; kimse üzerine alınmamış. Acaba fazla miktar patlayıcı mı kullanıldı, gerekli emniyet tedbirleri mi alınmadı bilemiyoruz. Muhtemelen adli mercilerce yürütülecek soruşturmada ortaya çıkacaktır” dedi.

Vekil Akgül neden sessiz kalıyor?

Gümüşhane Milletvekili Osman Akgül’ün bölgenin insanı olduğu halde neden sessiz kaldığını ifade eden Başkan Ağaç ”Bölgede uzunca zamandır şikâyetler zirve yaptı, işin trajik komik tarafı AKP Milletvekili Sayın Osman Akgül de o bölgenin insanı. Nasıl böyle ilgisiz ve sessiz kalabiliyor anlamakta güçlük çekiyorum. Bu şehirde kurumlar, kuruluşlar; yasalara, yönetmeliklere ve kurallara uymak, ilgili makamlar da bunu denetlemek durumundadır. Çalışanların sağlığı ve can güvenliği bu şehirde öncelikli olarak göz önüne alınan bir olgu olmaktan maalesef çıkmış durumda. Her şey para mı? Eğer özel sektörü başıboş ve denetimsiz bırakırsanız; para hırsı pek çok önlem ve kuralı yok sayar. Devlet dediğimiz organizasyon işte tam da böyle durumlarda devreye girmeli” dedi.

Fazla miktarda patlayıcı mı kullanıldı?

Patlatmaların Jandarma tarafından kontrollü bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çizen başkan ağaç, ”Coğrafyamızı mahvettiniz, havamız, sularımız, doyduk mağarası gibi tarihi yerlerimizin hepsi mahvoldu; bari insanların can ve mal güvenliğine, emekçi işçi kardeşlerimizin sağlık ve güvenliğine dikkat edin. O bölgeden köylerin grup yolu geçiyor. O yolu vatandaşlarımız kullanıyor, yapılmış beton yol berbat hale gelmiş, insanlar araçları ile oradan geçiyor. Bölgede patlatmalarla malzeme çıkarılıyor ancak; bu patlatmaların kontrollü yapılması ve jandarma tarafından doğru bir şekilde denetlenmesi gerekiyor. Acaba fazla miktar patlayıcı mı kullanıldı, gerekli emniyet tedbirleri mi alınmadı bilemiyoruz. Muhtemelen adli mercilerce yürütülecek soruşturmada ortaya çıkacaktır

Bu iş cinayetleri bir daha yaşanmasın

Son olarak ilgililerin sorumluluklarını yerine getirmeleri temennisinde bulunan İl Başkanı Bedri Ağaç ”Vefat eden kardeşimize Allah’tan rahmet, yaralımıza acil şifalar diliyorum. İlgili ve sorumluları da kendi sorumluluklarını yerine getirerek; İlimizde bir daha her biri adeta iş cinayetlerine dönüşen bu tür iş kazalarının yaşanmasına engel olmalarını rica ediyorum ”şeklinde tepkisini dile getrdi.

 

                                                                                                                     

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , KAZALAR, İŞ, CİNAYETLERİNE, DÖNDÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı