Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 09:42 Bu haber 1233 kez okundu
 
Koronavirüs Endişesi
Bakan Koca’nın “2 Haftadır Gümüşhane’de Vaka Görülmüyor” Açıklamasından Hemen Ardından Vaka Sayısının 13’e Çıkması Tedirginliğe Yol Açtı.
SAĞLIK Haberi
Koronavirüs Endişesi

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalığı salgını başladığından bugüne 6 kişinin Gümüşhane Devlet Hastanesinde, 2 kişinin de Trabzon’daki hastanelerde virüs nedeniyle hayatını kaybettiği Gümüşhane’de geçtiğimiz haftaya kadar vaka sayısı 1’e kadar düşmüştü. Birkaç gün önce yalnızca 1 pozitif vakanın bulunduğu ve uzun süredir yeni vakanın görülmediği Gümüşhane'de koronavirüs vakaları birdenbire patladı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalığı salgını başladığından bugüne 6 kişinin Gümüşhane Devlet Hastanesinde, 2 kişinin de Trabzon’daki hastanelerde virüs nedeniyle hayatını kaybettiği Gümüşhane’de geçtiğimiz haftaya kadar vaka sayısı 1’e kadar düşmüştü.

Yeni Vaka Sayısı 13 Oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Gümüşhane’de 2 haftadır yeni vaka görülmüyor” açıklamasından sadece birkaç gün sonra hastanede tedavi gören ve testi pozitif çıkan vaka sayısı 1 iken 13 oldu. Bugün itibariyle testleri pozitif çıkan 13 kişinin kentin pandemi hastanesi olan Gümüşhane Devlet Hastanesinde tedavi altına alındığı, bunun yanında test sürecinde olup aynı hastanede karantinada olan hastalar olduğu öğrenildi.

Valilikten Uyarı

Gümüşhane Valiliği de yaşanan bu durumdan hareketler vatandaşları uyarıcı bir açıklama yaparak vakaların arttığını vurguladı.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: “İlimizde koronavirüs vakaları artmaya başladığından, değerli vatandaşlarımızın çok dikkatli olmaları; temizlik, maske ve mesafe kurallarına titizlikle riayet etmeleri hem kendi sağlıkları hem de yakınları, sevdikleri ve halkımızın sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Lütfen temizlik, maske ve mesafe kurallarına titizlikle riayet edelim. Kamuoyuna duyurulur.”

Vatandaşlar Vaka Sayısının Artışını Bilinçsizliğe Bağlıyor

Gümüşhane’de yaşaya Ahmet Salih Aras (63),Sağlık Bakanız Fahrettin Koca süreçle ilgili günlük açıklamalarını yaptığını hatırlatarak, “Yapılan son açıklamada ise Gümüşhane’de vaka sayısı 13 olduğu belirtildi. Bunun nedeni bence bilinçsizliktir. Maalesef insanlar maske takmıyor, sosyal mesafeye dikkat etmiyor. Bu nedenle vaka sayısının artması normal. Kolluk kuvvetleri gerekli tedbirleri anlatıyor ve vatandaşları uyarıyor ama maalesef halkımız bilinçli değil. Bu konuda sağlık bakanının bir eksikliği olduğunu düşünmüyorum bir CHP’ye oy veren bir vatandaş olarak sayın bakanımızı kutluyorum. Siyaset üstü düşünüyorum ve bakanımızı yakından takip ediyorum. Bakanımız günlük uyarılarda bulunuyor ama önemli olan vatandaşların uyarılara uymasıdır” ifadelerini kullandı.

Vahide Taşdelen (53) ise köyünde yaşaddığını ve oğlunun telefonla vaka sayasının arttığı için daha dikkatli olması yönünde uyardığını hatırlatarak, “Vakaların öğrendiği duyunca maskemi taktık ve sosyal mesafeme dikkat ederek alışveriş yapmak için şehir merkezine geldim. Vakaların artma sebebinin gurbetçilerden kaynaklandığını düşünüyorum. Bence herkes maskesini takması gerekiyor ve sosyal mesafeye dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

Enes Çelik (22) da, “Halkın vaka sayılarının azaldığı dönemde insanlar rehavete kapılmış olabilir. Normalleşme sürecinde gelen gurbetçilerin gelmesiyle vakalar artmış olabilir. Vatandaşların karantina sürecine ve alınan tüm tedbirlere uyması gerekiyor.  Devlet cezalı yaptırımlarla vatandaşları tedbirlere uymasını sağlamaya çalışıyor. Maalesef vatandaşlar buna rağmen yine tedbirlere uymuyor” diye konuştu.  

Murat Türde (31) ise, Vaka artışının nedeni sosyal mesafenin korunmaması ve maske takma oranının düşük olmasına bağladığını belirterek, “Maalesef insanlar maskelerini çene altlarına taşımaya başladılar. Buda büyük bir risk taşıyor. Ayrıca şehir dışında gelenlerin sayısı arttı ve bu gelenlerde sosyal mesaeye dikkat etmeyince vakalar artıyor” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Koronavirüs, Endişesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı