Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 09:12 Bu haber 1798 kez okundu
 
Kral Pestilden Fark Yaratacak Tat!
Büyükbayraktar Gıda San Tic Ltd Şti ‘Mor Meyveler’ Adlı Ürünü Pestilde Kullanarak Sektöre Yeni Bir Tat Kazandırıyor
SAĞLIK Haberi
 Kral Pestilden Fark Yaratacak Tat!

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Kampüsü içerisinde yer alan Teknokent Bölgesinde Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde, Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından bilimsel çalışmalar sonucu geliştirilen,  kırmızı-mor meyve-sebzelerden elde edilen, insan sağlığı faydalı mikro bileşenlerden Antosiyanin içeren ‘Mor meyveler’ isimli ürün geliştirildi.  Geliştirilen ‘Mor meyveler’ isimli toz halindeki ürünü Büyükbayraktar Gıda San Tic Ltd Şti, Kral Pestl Köme Üretim Tesisinde Pestil İle buluşturdu.  

Kiraz, mürdüm eriği, yaban mersini, böğürtlen, kırmızı pancar ve kırmızılahana gibi sebzelerin toz haline getirilerek elde edilen ‘Mor Meyveler’ adlı ürün Kral Pestl Köme Üretim Tesisinde Pestil İle buluşturarak başta şeker hastaları olmak üzere birçok kronik hastalarında pestil ve kömeyi sağlıklı bir şekilde tüketmesi amaçlanıyor.

‘Yeni Bir Ürün Üretmek İçin Kolları Sıvadık’

İlk defa denenen ve henüz seri üretime geçilmeyen ürün hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Kral Pestil Köme Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir, “Yeni bir ürün üretmek için kolları sıvadık. Tüm doğada ki mor meyvelerin toplanarak toz halinde getirildi. Toz haline gelen bu ürünü pestilimizle buluşturduk. Başta şeker hastaları olmak üzere birçok kronik hastalığa faydalı bir ürün” dedi.

Özdemir, “Pestil ve köme Gümüşhane’nin gelişmesine büyük bir katkı sağlıyor.  30 tane üretim tesisimiz olan ve ilk kuran tesislerinden biri biziz. Açılan yeni tesislerde şehrin ekonomik ve sosyal yapısına katkı sağlanmıştır. İhracat yaparak ürünümüz ülkemize de katkı sağlıyor. Ülkemizde ve birçok Arap ülkesinde ürünlerimiz tüketiliyor” diye konuştu.

Ürün Test Aşamasında

Yeni bir ürünü pestil- köme sektörüne kazandırmak için heyecanlı olduklarını anlatan Özdemir, yeni bir ürün için kollarını sıvadıklarını kaydederek, “Tüm doğada ki mor meyvelerin toplanarak toz halinde getirildi. Toz haline gelen bu ürünü pestilimizle buluşturduk. Başka şeker hastaları olmak üzere birçok hastalığına faydalı bir ürün. Ürünümüzün ilk denemelerinden olumlu sonuç aldık ve çok da beğenildi. Pestil ve köme çokça tanınan bir ürün, iki ürünü karıştırarak daha çok kişiye ulaştırmak istiyoruz. İnşallah seri üretime geçeceğiz. Şuan da ürünü yaşlandırmaya bıraktık, raf ömrü ne kadar, küflenme veya bozulma var mı ? Bunların testini yapıyoruz. Yaşlanma sonuçlarını alıp, laboratuvarlarda inceledikten sonra seri üretime geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kral Pestil Köme Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir açıklamalarını şu şekilde tamamladı;

“Mor meyvelerle geliştirilebilecek gıdalar, başta ekmek, poğaça, açma, simit, kurabiye, pestil, şuruplu tatlılar, sütlü tatlılar, makarna, soslar, reçeller, çiğ köfteler gibi ürünlerdir. Mor meyveler 100 doğaldır ve yapay renklendirici içermez. Yapay renklendiricilerde böyle bir renk değişimi gözlenmez. Lokum ve pestillerde 10 oranında kullanılmalı. Şerbetli tatlılarda 12 oranında kullanılmalıdır.”

Mormiks Ürünü Ve Tüketim Alanları

Diyetisyen Kübra Bilgin ise konuyla ilgili gazetemizi yaptığı açıklamalarda MorMiks’in sağlık için faydalı mikrobileşenlerden ve antosiyaninden oluştuğunun altını çizerek, “Antosiyanin kırmızı mor ve mavi renkli bitkilere renk veren pigmenttir ve vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşır. Laboratuvar da hayvan çalışmaları üzerinde kanser hücrelerinin büyümesinin engellediği görülmüştür ancak insanlar üzerinde klinik deney yapılmamıştır. Yapılan araştırmaların birçoğu ise antosiyaninlerin kanseri iyileştirmesinden çok engellemesi üzerine odaklanmıştır” ifadelerini kullandı.

Diyetisyen Bilgin, “ Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından geliştirilen MorMiks isimli ürünün temel amacı sıklıkla tüketilen gıdaların zenginleştirilmesini sağlayarak, toplumda görülen kronik hastalıkların etkilerini azaltmaktır. Antosiyanin, diğer besin ögeleri gibi vücudumuzda depolanamaz ve enerji olarak kullanılamaz. Antosiyanin içeren besinler, kiraz, mürdüm eriği, yaban mersini, böğürtlen, kırmızı pancar ve kırmızı lahana vb’dir. Mormiks ile geliştirilebilecek gıdalar, ekmek, poğaça, açma, simit, kurabiye, pestil vb.  MorMiks katılarak fonksiyonel hale getirilebilmektedir” dedi.

‘Mormiks 100 Doğaldır Ve Yapay Renklendirici İçermez’

Mormiks’le geliştirilen ürünler antosiyoninlerin etkilerinden dolayı düşük glisemik indekse sahip olduğunu kaydeden Bilgin, “Ünlü bir pestil firmasının bu ürün üzerinde çalışması vardır bununla birlikte  Diyabet hastalarınında artık pestil köme yemesi artık hayal değildir. Antosiyaninler antidiyabetik etkileri sayesinde sindirim sistemimizde yer alan ve kan şekerimizin yükselmesinden birinci derece sorumlu olan alfa-amilaz enzimini baskılayarak tüketilen sindirilmemiş şekerin kana daha yavaş karışmasını sağlar. Mormiks 100 doğaldır ve yapay renklendirici içermez” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Kral, Pestilden, Fark, Yaratacak, Tat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı