Haber Detayı
28 Şubat 2020 - Cuma 10:15 Bu haber 773 kez okundu
 
“Madde Tekrar Değerlendirilsin”
Gençlik ve Spor il Müdürlüğünce düzenlenen okullar arası spor yarışmalarında görevlendirilen öğretmen veya yöneticilerin ek ders ücretlerinden yararlanmasının görüşü tepkilere neden oldu
EKONOMİ Haberi
“Madde Tekrar Değerlendirilsin”

Mili Eğitim Bakanlığı, yöneticilerin ve öğretmenlerin Gençlik ve Spor il Müdürlüğünce düzenlenen okullar arası spor yarışmalarında görevlendirilen öğretmen veya yöneticilerin ek ders ücretlerinden yararlanmasının mümkün olmadığını konusunda yazı gönderince Milli eğitim ve Gençlik spor bünyesinde Beden Eğitimi öğretmeni olarak görev yapan öğretmenler bu karara tepki gösterdi.

Gümüşhane Valiliğine gönderilen yazıda ,”Gençlik ve Spor il Müdürlüğünce düzenlenen okullar arası spor yarışmalarında kapsamında valilik onayı ile görevlendirilen öğretmen veya yöneticilerin bu görevleri karşılığında alınan kararın 16’ıncı maddesinin ikinci fıkrası kapsamında ek ücretlerden yararlandırılmasının mümkün olmadığı ve ilgililerin görevli veya izinli olma durumun değiştirecek herhangi bir etkisi olmayacağı denildi”

Alınan karara göre, öğretmen veya yöneticilerin Gençlik ve Spor il Müdürlüğünce düzenlenen okullar arası spor yarışmalarında görev almaları halinde ek ücretten faydalanamayacak. Ek ücretten faydalanmayacaklarını öğrenen öğretmenlerin bağlı bulunduğu Memur-Sen ve Eğitim Bir- Sen başkanı Musa Uncu, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. maddesinin Okul Spor Faaliyetleri Yönetmeliği’nin 22. maddesiyle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirterek alınan karar ile öğretmenlerin mağdur olduğunu söyledi.

Uncu, Eğitim-Bir-Sen’in Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuru yaparak, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. maddesinin Okul Spor Faaliyetleri Yönetmeliği’nin 22. maddesiyle birlikte değerlendirilerek, okullar arası spor yarışmaları kapsamında geçici görevlendirilenlerin, bu görevleri süresince üzerlerinde bulunan ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılamayacakları ve ek ders ücretinden faydalandırılamayacakları yönündeki görüş yazılarının iptal edilmesini istediğini kaydetti.

Uncu, “Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü tarafından il millî eğitim müdürlüklerine gönderilen muhtelif görüş yazılarında, gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüğünce düzenlenen okullar arası spor yarışmaları kapsamında geçici görevlendirilenlerin, bu görevleri süresince üzerlerinde bulunan ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılamayacakları, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. maddesinin ikinci fıkrası kapsamında ek ders ücretinden yararlanamayacakları yönünde mütalaada bulunulmuştu” dedi.

Okul Spor Faaliyetleri Yönetmeliği’nde okullar arası spor yarışmalarında görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin yarışma süresince görevli izinli sayılacakları hüküm altına alındığını kaydeden Uncu, “Yine Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’da, verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenlerin fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılacakları yönünde hüküm bulunmaktadır” diye konuştu.

Eğitim Bir Sen Gümüşhane Başkanı Musa Uncu sözlerine şöyle tamamladı;

“Bu çerçevede okullar arası spor yarışmalarında görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin yarışma süresince görevli izinli sayılarak üzerlerinde bulunan ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılmaları gerekmektedir. Aksi değerlendirmeler, okullarda yeterli fiziksel ve eğitsel altyapı oluşturularak öğrencilerin spor aktivitelerine erişimlerinin sağlanması, sporun tabana yayılması, öğrencilerin erken yaşta spora yönlendirilmesi ve yetenekli öğrencilerin keşfedilmesi, beden eğitimi ve spor alanında ihtiyaç duyulan alanlar için nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi, gençlik ve spor alanındaki çalışmaları sekteye uğratarak okul spor hizmetlerinin ve faaliyetlerinin amacına aykırı olacaktır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Madde, Tekrar, Değerlendirilsin”,
Yorumlar
Haber Yazılımı