Haber Detayı
18 Eylül 2020 - Cuma 12:24 Bu haber 1020 kez okundu
 
Milli Eğitimin başarısını nasıl değerlendirmeliyiz?
NABIZ Haberi
Milli Eğitimin başarısını nasıl değerlendirmeliyiz?

Milli Eğitimin başarısını nasıl değerlendirmeliyiz?

Kamu kurumlarında rehavetin de ötesinde bir vurdumduymazlık yaşanıyor. Verimlilik dibe vurmuş. Şimdi bu çerçevede iki örnek vereceğiz. Biri Sağlıktan diğeri ise Milli Eğitimden.

Gümüşhane’de geçtiğimiz hafta itibariyle Millî Eğitim İl Müdürlüğümüz, Gümüşhane’de fen liseleri ile üniversiteyi kazanan öğrencilerimizin listelerini basınla paylaştı. Gümüşhane’de LGS sınavına giren öğrenci sayımız 1711 kişi olurken bunlardan 186’sı fen liselerine girmeye hak kazandı. Lakin fen liselerine giren öğrencilerimizden hiç birisi tam puan alamadı (500). En yüksek puanı alan öğrencimiz ilk 3’e girdi. Onun bile puanı 480 puan civarında. Fen liselerine186 öğrenci yerleştirdik ancak giren çocuklarımızın  puanları da 400’ lere iniyor. Bu sonuçlara göre Milli Eğitim camiası kendilerini başarılı buluyorsa biz fazla da bir şey demiyoruz. Ben kendi Yeğenim Cengizhan Sarı’nın başarısı bildiğimden birazda gündeme getirdiğimden herhalde bazılarına dokunmuş!

Üniversitelere girişteki durumumuzda aynı.935 öğrenci üniversite sınavına girerken bunların 181’i ön lisans programlarına 185’i ise lisans programlarına yerleşti. Bu tabloda başarımızın ne olduğunu gösteriyor. Aslında bu rakamlara bakarak diğer kurumlarında başarılarını ortaya koyabiliriz. Çünkü tüm kurumlar aynı mantalite ile yönetiliyor. Yani başarı Gümüşhane’de tüm kurumlarımız için geçerli. Son dönemlerde kurum amirlerimiz sorumluluk almıyor. Kendisine verilen görev ne ise onu yapıyor. Etliye sütlüye karışmıyor. Kendi fikrini hiç ortaya koymuyor. Geliyor, kadrosunu alıyor ve gidiyor. Bu şekilde başarı beklemekte tabiki hayal oluyor. Kaybeden ise yine Gümüşhane oluyor. Son 10 yıla dönüp bir bakın. Gümüşhane’ye gelen hem idarecilerimiz, hem de siyasetçilerimiz her geçen gün gidenleri arattırıyor…

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milli, Eğitimin, başarısını, nasıl, değerlendirmeliyiz?,
Yorumlar
Haber Yazılımı