Haber Detayı
15 Ocak 2021 - Cuma 08:57 Bu haber 3515 kez okundu
 
Muhalefet Tek Yumruk!
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi Gümüşhane’de 2’inci Toplantılarını Gerçekleştirdi
SİYASET Haberi
Muhalefet Tek Yumruk!

Gümüşhane’de Millet İttifakı ve muhalefet partileri, 2’inci kez bir araya geldi.  İYİ Parti İl binasında gerçekleştirilen buluşmada Türkiye gündemi, ekonomik sorunlar ve önümüzdeki seçimlere dair ittifaklar ve planlamalar konuşuldu. Millet İttifakı’nda yer almayan DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin de yer aldığı toplantıların süreceği öğrenildi. Gazetemiz, toplantıda bulunan il başkanları ile görüşerek, toplantıyla ilgili görüşlerini aldı.

Gümüşhane’de Millet İttifakı ve muhalefet partileri 2’inci kez bir araya geldi. Daha önce Gelecek Partisi İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantının ardından, muhalefet partileri son olarak İYİ Parti İl Başkanlığı’nda bir ara geldi. Toplantıya, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Bedri Ağaç, ev sahibi olarak İYİ Parti İl Başkanı Ali Ateş, Saadet Partisi İl Başkanı Akın Demir, Demokrat Parti İl Başkanı Şerif Akıntürk,  DEVA Partisi İl Başkanı Didem Kurt ve Gelecek Partisi İl Başkanı Yasin Uçan ve partililer katıldı. Toplantıda, Türkiye’de kötüye giden ekonomi, pandemi döneminde esnafın ve vatandaşların çektiği ekonomik sıkıntılar, il genelinde 6 parti tarafından yapılan çalışmalar ve seçimlerde yapılacak ittifaklar konuşuldu. Millet İttifakı’nda yer almayan DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin de yer aldığı toplantıların süreceği öğrenildi. Gazetemiz, toplantıda bulunan il başkanları ile görüşerek, toplantıyla ilgili görüşlerini aldı. Millet İttifakı partilerinin il başkanları, Gümüşhane’de çözüm için ittifaklarının süreceğini belirtirken, Millet İttifakı’nda yer almayan DEVA Partisi ve Gelecek Partisi de toplumun yararına olan her konuda istişareye açık olduklarını belirterek, Cumhur İttifakı’na bağlı partileri de bu toplantılardan sonraki toplantılara davet etti.

İşbirliği İle Yapılacak Ortak Çalışmaların Altyapısını Oluşturmaya Çalışıyoruz

Toplantıda sadece Millet İttifakı olarak değil, bütün muhalefet partileri olarak bir araya geldiklerini söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Bedri Ağaç, ittifakta yer almayan DEVA Partisi ve Gelecek Partisi ile ittifak açısından netleşmiş bir durum olmadığını söyledi. Çalışmalarını iyi niyet ve işbirliği noktasında yapılabilecek ortaklıklar noktasında sürdürdüklerini belirten CHP’li Ağaç,  ‘’ Biz iktidarda olan parti bloğunun dışındaki partilerle birlikte iyi niyet ve işbirliği noktasında ne yapılabilir bu konularda ne yapmak lazım şeklinde beraber hareket etme noktasında bu çalışmaları başlattık. Bu ikinci toplantımızdı ilkini Gelecek Partisi’nde yaptık, şimdi İyi Parti İl binasında yaptık. Şu anda ittifakla ilgili netleşmiş bir konu yok fakat Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti’nin ittifakı net yerinde duruyor. Tabi bizim gönlümüzden geçen Türkiye’de demokrasiye inanan yeniden güçlendirilmiş parlamenter sisteme inanan tüm partilerin bu ortak paydalarda birlikte hareket etmesi. Biz şu anda en azından aramızdaki insani ilişkileri geliştirmeye çalışıyoruz. Biz tüm siyasi partilerin Gümüşhane’nin sorunlarına ilgi duymasını bunlarla ilgili çalışma yapmasını istiyoruz. Neticede bu bir partinin yapacağı bir iş değil. Bu çerçevede biz ilçelerde, beldelerde, kurumlarda yaptığımız ziyaretlerle ilgili tecrübelerimizi aktardık, onlar da kendi düşüncelerini aktarıyor. İşbirliği ile yapılacak ortak çalışmaların altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Bizim isteğimiz önümüzdeki ilk seçimde bu 6 partinin birlikte hareket etmesi. Fakat bu parti yönetimlerinin takdirinde’’ dedi.

Aynı İttifakı Yerel Seçimlerde De Sürdüreceğiz

Toplantıyla ilgili değerlendirmelerini sürdüren CHP’li Ağaç, muhalif partilerin ortak çalışması sonucunda Gümüşhane’den milletvekili çıkarabileceklerini ve diğer il başkanlarının da görüşlerinin bu noktada olduğunu söyledi. Ağaç, ‘’Bizim şu anda yaptığımız ileride atılması planlanan bu adımların temelini atmak ve katkı sağlamak. Ben inanıyorum, ilk seçimde mutlaka mevcut iktidar karşısında oluşacak ittifakın mutlaka bir milletvekili çıkaracağına inanıyorum. Diğer 5 partinin başkanların da bu düşüncede olduğunu gördüm. Yerel seçimler ve genel seçimler ittifaklar açısından farklı. Biz yerel seçimde geçmiş dönemde maalesef ittifak yapamadık. Milletvekili seçimlerinde zaten aday ortaklaşması gibi bir zorunluluk yok. İttifak içerisinde olan partiler, iki aday belirliyor. 6 parti aday ilan ederse 12 milletvekili adayı oluyor. İttifakın aldığı oylar havuz sisteminde toplanıp, ittifakın toplam oyunun vekil çıkarmaya yetip yetmediğine bakılıyor. Biz yapılacak ilk seçimde Türkiye’de ve de Gümüşhane’de doğal olarak ittifakı gerçekleştirebilirsek, aynı ittifakı yerel seçimlerde de sürdüreceğiz. Bizim isteğimiz budur. Geçmişte yapamadığımız bu ittifakı önümüzdeki seçimlerde Gümüşhane genelinde gerçekleştireceğiz’’ şeklinde konuştu.

Bizim İttifakımızda HDP Yok

Millet İttifakı ve muhalefet partileri ile HDP arasında hiçbir ittifak olmadığının altını çizen Ağaç, ‘’Bizim ittifakımızda HDP yok. Hem HDP’nin kendi kararı, hem de diğer partilerin kararı. HDP’nin zaten yapılacak ittifakta olma ihtimali şu anda gözükmüyor. Olmayan bir şeyin üzerinden konuşmaya gerek yok. Gümüşhane’de HDP yok, ha olsa çağırır mıydık? Gümüşhane’de öyle bir durum olmadığı için şu an böyle bir meselemiz yok. Bizim isteğimiz bu 6 partinin ittifak olarak birlikte hareket etmesini sağlarsak, hem Türkiye’de iktidar değişir hem de Gümüşhane’de seçimin dengesi değişir. Ne kadar başarılı oluruz bunu zaman gösterecek. Biz bunu başarmak istiyoruz’’ diye konuştu.

Biz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemden Yanayız

İktidarda bulunan Cumhur İttifakı’nın anketlerde başarısız olduğunu ve bu nedenle Millet İttifakı’nı bölmeye çalıştığını söyleyen Ağaç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ülke sorunlarını çözmekte yetersiz kaldığını söyledi. Ağaç, ‘’Mevcut iktidar zaten anketlere bakıyor, hiçbir ankette başarılı görünmüyorlar. İktidar ilk yapılan seçimde iktidarı kaybedecek. Bu yüzden ittifakı parçalamaya yönelik girişimleri oluyor zaten. İttifakı parçalamazsa iktidarı kaybedeceğini biliyor. Biz de bu ittifakı güçlendirmek için çaba sarf ediyoruz. DEVA Partisi’ne yapılan ittifak çağrısından olumsuz bir yanıt alınmadı, bu konuda net kararın genel başkan ve yöneticiler düzeyinde netleşmeden bir şey söylemenin doğru olmadığını söylediler. Biz bir arada olursak sonuç alınabileceğini anlatmaya çalışıyoruz bunu da vatandaşa anlatmaya çalışıyoruz. Fakat şunu biliyoruz, benim bu zamana kadar yaptığım çalışmalarda gördüğüm şu, tabanlar mevcut iktidarın değişmesini bekliyor. Tepede bir uzlaşma olmasa bile, tabanda bir uzlaşı var, herkes iktidarın değişmesini istiyor. Sandıkta vatandaş doğal uzlaşmayı yapacak. Bu partilerin tamamı mevcut sistemden rahatsız, ortak paydalarımızdan biri budur. Bizi Cumhur İttifakı bloğundan ayıran ortak payda bu. Bunun değişmesi lazım, tek adam rejimi koca ülkede sorunları çözmede yetersiz kalıyor. Aradan geçen 3 yıl bunu teyit etti. Biz güçlendirilmiş parlamenter sistemden yanayız’’ ifadelerini kullandı.  

Bizler Artık Daha Çok Sahada Olacağız

Gerçekleştirilen toplantının toplumun sorunlarına çözüm aramak ve gelecekte ortak yapılacak çalışmalarla ilgili olduğunu söyleyen İYİ Parti Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş, iktidarın toplumun sorunlarını çözmekte yetersiz kaldığını ve muhalefet olarak kendilerinin artık daha çok sahada olacaklarını söyledi. İYİ Parti İl Başkanı Ali Ateş,  “Dün gerçekleştirdiğimiz toplantının ilkini Gelecek Partisinde yapmıştık. Hem hayırlı olsun ziyareti hem de gündemi değerlendirdik. Mevcut iktidar partisine destek veren Büyük Birlik partisi, MHP ve Vatan Partisi dışında kalan diğer partilerin il başkanlarıyla bir toplantı yaptık. Toplantımızın amacı Türkiye gündemi ile Gümüşhane gündemini değerlendirmekti. Ülkemize bakıldığında vatandaşlarımız evine ekmek götüremiyorken ve ekonomik sorunlarla uğraşırken iktidar partisi ve destekçileri suni gündemlerine devam ediyor. Bizim gündemimiz ise milletimiz. Bu sorunlar nasıl çözülebilir bunun cevaplarını arıyoruz. Verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Gelecek süreçle ilgilide konuşulanlar oldu.  Gelecek Partisi ve DEVA Partisiyle resmi olarak bir ittifakımız yok. İleriki dönemlerde genel başkanlarımızın yaptığı istişareler sonucu diğer iki partinin de bizim yanımızda olacağını düşünüyoruz. Onlarında düşüncesi iyileştiril iş bir parlamenter sistem. Bu ortak düşüncemiz bizleri birleştirecektir. Hem millet ittifakı hem de muhalefet partileri olarak bir araya geldik. Vatandaşın bu kadar sorunu varken, iktidar sahada değil. Bu sorunlara çözüm aranmıyor. Bizler artık daha çok sahada olacağız’’ dedi.  

Fikir Alışverişinde Bulunduk

Şehrin sorunları ve bu sorunların çözümüne dair fikirlerini parti olarak diğer siyasi partilerle paylaştıklarını da ifade eden Saadet Partisi İl Başkanı Akın Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Saadet Partili Oğuzhan Asiltürk’e gerçekleştirilen ziyareti, iki devlet adamının görüşmesi olarak yorumladı. Saadet Partili Demir,  “Gerçekleştirdiğimiz toplantıda şehrimizin sorunları ve bu sorunların çözüm noktasında fikir alışverişinde bulunduk. Gümüşhane’mizdeki demiryolu projesi sorunu ve son dönemde kamu ihalelerinin şehrimizin ticari erbapları üzerinden değil de, çevre illerdeki ticari işletmeleri üzerinden yapılması, pandemi nedeniyle dar boğazda olan vatandaşlar, bu durum varken ihalelerin çevre illerde yapılması şehrimizi iyice ekonomik olarak zora sokuyor. Kamu kurumlarının biraz daha hassas davranması gerektiğini ifade ettik. Üniversitelerinde kapalı olması nedeniyle dar boğazda olan esnaf için neler yapılması gerekiyor. İttifaklar seçim zamanı netleşiyor ve şu an bir seçim yok. Biz muhalif partiler olarak bir araya geldik ve sorunları konuştuk. Cumhurbaşkanı Erdoğan partimizin ileri gelenlerinden Oğuzhan Asiltürk beyle görüştü. Geçmiş yıllarda aynı siyaset içinde olan iki isim bir görüşme yaptı. Bu görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifak olabilir dedi. Bizler devletin birliği ve gelişimi için devlet adamlarının bu tarz görüşmelerine her zaman olumlu bakıyoruz’’ şeklinde konuştu.

Demokrat Parti Gümüşhane İl Başkanı Şerif Akıntürk de ‘’  Gümüşhane’de yerel sorunlarını konuştuk. Yeni partiler kuruldu onlarla tanıştık. Gündem değerlendirildi. Siyasi konulara değindik, yararlı bir çalışma oldu. Konuyla alakalı sonradan da ayrıntılı bir açıklama yapacağız’’ diye konuştu.

Görüşmelerimiz İttifak İçerikli Değildir

Muhalif partiler olarak bir araya gelmediklerini ifade eden DEVA Partisi Gümüşhane İl Başkanı Didem Kurt, siyasi partiler olarak toplumun sorunlarını çözüme kavuşturmak noktasında fikir alışverişinde bulunmak adına bir araya geldiklerini söyledi. DEVA Partisi olarak toplumun yararına hareket eden her türlü istişarenin içerisinde bulunabileceklerini söyleyen DEVA Partisi il başkanı Kurt, Türkiye’de sorunların sürekli arttığını belirtti.  Kurt, ‘’Muhalif partiler olarak bir araya gelmedik. Siyasi partiler olarak toplumumuzun sorunlarını çözüme kavuşturmak adına neler yapılabileceğinin değerlendirmesini yapmak adına katılım sağladık. Gönül isterdi ki toplum için istişareyi önemseyen başka partiler de olsun. Biz DEVA Partisi olarak toplum için fayda sağlayacak her türlü istişareyi kıymetli buluyoruz. Siyasi partilerin görevi bu, bu konuda sivil toplum kuruluşlarının dahil olması da bizler için çok kıymetli. Bizim gönlümüz siyasi partilerin çözüm üretmesinden yana. Görüşmelerimiz ittifak içerikli değildir. Zaten su an da öyle bir zemin de yok. Ortak aklı önemseyen bir partiyiz. Sorunların giderek arttığı, çığ gibi büyüdüğü, esnafımızın, sanayicimizin asgari ücretli çalışanlarımızın, işsizlerimizin, her zamankinden daha zorlu bir dönem geçirdiği şu süreçte esas mesele çözüm odaklı düşünüp faaliyet üretmek olmalı. Toplumu kutuplara ayırmak, bunun üzerinden siyasi zemin oluşturup buradan beslenmek birtakım siyasi partiler için fayda sağlayabilse de toplumumuz için bir faydası yoktur. Biz DEVA Partisi olarak toplumun yararına gördüğümüz her türlü istişarenin içerisinde oluruz. Bu toplantı da bunlardan herhangi birisidir.

İttifak Yerelde Olmaz Genel Merkezin Kararına Bağlı

Gümüşhane’nin ortak sorunlarının ancak karşılıklı tartışma ve çözüm önerileriyle çözülebileceğini ifade eden Gelecek Partisi Gümüşhane İl Başkanı Yasin Uçan,  AK Parti ve MHP’nin de bu toplantılara katılmasını istedi. Gelecek Partisi’nin Millet İttifakı’na katılıp katılmayacağı ile ilgili sorulara da cevap veren Uçan, bu kararın genel merkezler tarafından alınabileceğini, yerel olarak hiçbir ittifaka karar veremeyeceklerini söyledi. Gelecek Partisi il başkanı Uçan, ‘’ Siyasi partiler olarak, hayırlı olsun ziyaretlerimize başladık. Bu toplantılara katıldık. Buralarda da tabi ki şehrimizin gündemine dair konuşmalar yaptık. Biz diğer siyasi partileri ve STK’ları da bekliyoruz. Esnafın zor durumu, milletin dertleri, sorunları istişare yapacağımız bir ortam oluşsun. Sürekli tartışarak bir yere varamayız.  Biz bir araya gelip çözüm arıyoruz. İttifak yerelde olmaz, genel merkezin kararına bağlı. Genel merkez de ittifakları istişareler sonucu belirler. Bu bir ittifak olduğu anlamına gelmiyor, sorun bu da değil. İnsanlar ekonomik olarak bitmiş durumda. Esnaf kan ağlıyor, oturup da ittifak yaptık mı diyelim. En önemlisi bunlara çözüm bulmak ve biz de bu çözümü sağlayacak her türlü birlikteliğin içinde oluruz. İttifakı genel merkezler yapar, yerelde yapmakla olmaz. İlk önce insanlar bir araya gelmeli ve tartışabilmeli. Ben AK Parti ve MHP’yi de bu toplantılara davet ediyorum. Tartışılması gerek çok sorun var. Çözüm için ortak paydada buluşalım’’ dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Muhalefet, Tek, Yumruk!,
Yorumlar
Haber Yazılımı