Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 11:32 Bu haber 1588 kez okundu
 
Rektör Zeybek, Hocalı Soykırımını Kınadı
GÜNDEM Haberi
Rektör Zeybek, Hocalı Soykırımını Kınadı

Rektör Zeybek, Hocalı Soykırımını Kınadı

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, 26 Şubat 1992 tarihinde gerçekleşen Hocalı katliamının 28’inci yıldönümünü anarak, yapılan soykırımı kınayan bir mesaj yayımladı. Rektör Zeybek’in yayınladığı  mesajında şu noktalara dikkat çekti:

“Tarih sahnesi pek çok savaş, katliam ve soykırıma tanıklık etmiştir. Her fırsatta Ermeni iddialarının propagandasını yapmayı sürdüren Batı dünyasının, 20’inci yüzyılın en vahşi katliamlarından birisi olan ‘Hocalı Soykırımı’na sessiz kalması kabul edilebilir bir durum değildir. Üzerinden 28 yıl geçmesine rağmen bu soykırımı gerçekleştirenler yargılanmadı ve ceza almadı. İnsanlığın yüz karası, hiçbir ayrım gözetmeksizin yapılan bu katliam hele ki bazılarına işkence ile muamele edilmesi sadece Azerbaycan’da değil, tüm Türk dünyasında derin yaralar açmıştır. Azeri resmî kaynaklarına göre, 1992 yılında Ermeni güçleri 25 Şubatı 26 Şubat'a bağlayan gece Hocalı kasabasının giriş ve çıkışını kapamışlar. 83 çocuk, 106 kadın ve 70’ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azeri kardeşimiz vahşice öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. Katliam sonrası sekiz aile tamamen yok olmuş, 1275 kişi ise esir alınmıştır. Esir alınanlarının da birçoğunun akıbetinin belli olmadığı bilinmektedir. Bu insanlık suçuna karışanların uluslararası mahkemelerde yargılanmaları ve cezalarını almaları gerekiyor. Bu hususta Azerbaycanlı kardeşlerimizin daima yanında ve destekçisi olacağız. Tarihe soykırım olarak geçen ve biz Türk dünyasında derin yaralar bırakan Hocalı katliamı karşısında da ‘tek millet, iki devlet’ olduk. Bu bağlamda Azeri kardeşlerimizin 28 yıl önce Hocalı’da maruz kaldıkları katliamın acısını derinden paylaştığımızı ifade etmek isterim.

Bu soykırımda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyor, tüm Azerbaycan halkına en samimi başsağlığı dileklerimi sunuyorum.” Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rektör, Zeybek,, Hocalı, Soykırımını, Kınadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı