Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 08:54 Bu haber 1599 kez okundu
 
Risk Haritası Yeşile Dönen Gümüşhane İçin ‘Rehavete Kapılmayın’ Uyarısı
SAĞLIK Haberi
Risk Haritası Yeşile Dönen Gümüşhane İçin ‘Rehavete Kapılmayın’ Uyarısı

 

Koronavirüs ile ilgili alınan önlemler sayesinde risk haritası yeşile dönmeye başlayan Gümüşhane’de uzmanlar rehavete kapılmama konusunda uyarılarda bulunuyor.

Koronavirüs tedbirleri ile birlikte, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar uygulamasında, İstanbul’un koronavirüs yoğunluğunu gösteren harita kırmızıdan yeşile döndü. HES uygulamasındaki risk haritasına da yansıdığı gözlemlenirken, Karşıyaka Mahallesi ile Gümüşhane Üniversitesinin olduğu bölgede rengin kırmızı olması gözlerden kaçmadı. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Gümüşhane Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir ise vatandaşlara ‘rehavete kapılmayın’ uyarısı yaptı.

Yaşanan değişimin alınan tedbirler sonucunda geliştiğini söyleyen Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Gümüşhane Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, “Gümüşhane Valiliği tarafından alınan tedbirler ve uygulanan hafta içi 8, hafta sonu ise 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması sayesinde Gümüşhane’de vaka sayılarında gözle görülür düşme görüldü. Bu düşüş, Sağlık Bakanlığının Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı. Son bir ay içinde Gümüşhane Devlet Hastanesi ve Pandemi Hastanesi’nde COVID-19 nedeniyle yatarak tedavi gören hasta sayısında, ayaktan başvuran hasta sayısında, yoğun bakıma yatış ve doluluk oranlarında azalma oldu” diye konuştu.

Doç. Dr. Ulutaşdemir, “Valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde görevlendirilen ekipler, jandarma ve polisler ile vatandaşlarımızın kalabalık bulunduğu pazar ve alışveriş yerlerinde düzenli aralıklarla denetim ve kontroller gerçekleştiriliyor. Herkes önerilen maske-mesafe-hijyen kurallarına uymalıdır. Bireysel olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Hayatımızı yeni normale göre ayarlamalı ve uygulamalıyız. COVID-19’un hala ölümcüllüğü devam ediyor. ‘Hastalık mutasyona uğradı, hafif atlatılıyor’ gibi yanlış düşüncelere kapılmamalıyız. Sizlerin desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Risk, Haritası, Yeşile, Dönen, Gümüşhane, İçin, ‘Rehavete, Kapılmayın’, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı