Haber Detayı
08 Ocak 2021 - Cuma 09:22 Bu haber 1316 kez okundu
 
Sakarya Üniversitesi’ne Gümüşhaneli Dekan
DİĞER Haberi
Sakarya Üniversitesi’ne Gümüşhaneli Dekan

 

Gümüşhane’nin Altuntaş köyü nüfusuna kayıtlı Prof. Dr. Necmettin Alkan, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne dekan olarak atandı. Göreve getirildiği için çok mutlu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Alkan, ‘’ Çalışmalarımızla birlikte Sakarya Üniversitesi’ne hizmet etmek istiyoruz’’ dedi.

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığına Gümüşhaneli hemşehrimiz, Prof. Dr. Necmettin Alkan atandı. Gümüşhane’nin Altuntaş köyünde doğan Necmettin Alkan, Doktorasını Almanya’nın Freiburg şehrinde Al bert Ludwig Üniversitesi’nde yaptıktan sonra, 2004 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde Yrd. Doç. olarak göreve başladı. 2009 yılında doçent, 2014 yılında da profesör oldu. Daha sonra Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde akademik kariyerini sürdüren Alkan, ‘’Sultan II. Abdulhamid ve Dönemi’’,  ‘’Yakınçağ Osmanlı Siyasi Tarihi’’, ‘’Osmanlı Yenileşme Tarihi’’ ve ‘’Osmanlı-Alman Münasebetleri’’ gibi birçok çalışmaya imza attı. Prof. Dr. Alkan’ın  Ayrıca Bosna Tarihi, Medeniyet Tarihi ve Tarih Felsefesi’yle  ilgili  de çalışmaları bulunuyor. Ayrıca çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan 100’ün üzerinde makaleye ve birçok telif ve tercüme eserleri de  bulunuyor.

Çalışmalarımızla Birlikte Sakarya Üniversitesi’ne Hizmet Etmek İstiyoruz

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin hoca kadrosuyla ve öğrenci sayısıyla çok önemli bir bölüm olduğunu belirten Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin Alkan, ‘’Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, hoca kadrosu ve öğrenci sayısıyla çok büyük bir fakülte. Tabi ki bu durumdan memnunuz ve mutluyuz. Çalışmalarımız da devam ediyor. Çalışmalarımızla birlikte Sakarya Üniversitesi’ne hizmet etmek istiyoruz’’ dedi.

Prof. Dr. Necmettin Alkan Kimdir?

Gümüşhane’nin Altuntaş köyünde doğdu. 1984’te Ümraniye Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ndeki yüksek tahsilinin ardından Almanya’nın Freiburg şehrinde Al bert Ludwig Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. 2004 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde Yrd. Doç. Olarak öğretim üyeliğine başlayan Alkan, 2009’da Doçent ve 2014’te Profesör oldu. Sakarya Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Necmettin Alkan’ın başlıca çalışma alanları, özelde ‘’Sultan II. Abdulhamid ve dönemi’’ genelde se ‘’Yakınçağ Osmanlı Siyasi Tarihi’’, ‘’Osmanlı Yenileşme Tarihi’’ ve ‘’Osmanlı-Alman Münasebetleri’’, Ayrıca Bosna Tarihi, Medeniyet Tarihi ve Tarih Felsefesi’yle de ilgilenmektedir. Birçok sempozyumda tebliğler sunan ve akademik etkinliklere iştirak eden, çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan 100’ün üzerinde makaleye sahip Prof. Dr. Alkan’ın birçok telif ve tercüme eserleri mevcut.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sakarya, Üniversitesi’ne, Gümüşhaneli, Dekan,
Yorumlar
Haber Yazılımı