Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 09:19 Bu haber 1655 kez okundu
 
Sen Kimin Sözcüsüsün?
Sözcü Gazetesi Ayasofya’nın İbadete Açılmasını 2020 Yılının Felaketleri Arasında Gösterdi
GÜNDEM Haberi
Sen Kimin Sözcüsüsün?

Sözcü Gazetesi’nin 1 Ocak tarihli manşetinde yer alan ‘2020 yılının torbasından felaket ve gözyaşı çıktı’ başlıklı haberde Ayasofya’nın ibadete açılmasının da yer almasına Ak Partili siyasilerden tepki geldi. Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Belediye Başkanı Ercan Çimen ve İl Başkanı Celalettin Köse, Sözcü Gazetesi’ni kınadı.

Yeni yılın ilk gününde Ayasofya’nın ibadete açılışını, 2020’nin felaketleri başlığı altında veren Sözcü Gazetesi’ne tepkiler büyüyor. Gazetenin 1 Ocak tarihli manşetinde yer alan ‘2020 yılının torbasından felaket ve gözyaşı çıktı’ başlıklı haberinin altında yer alan Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ilgili haberde, Ayasofya’nın cami haline getirilmesi bir felaket olarak gösterildi. Haberde, deprem, çığ ve koronavirüs felaketlerinin yanında Ayasofya’nın ibadete açılmasının yer alması Gümüşhane’nin Ak Partili siyasileri tarafından da ağır bir dille eleştirildi. Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve İl Başkanı Celalettin Köse, sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları açıklamalarla, Sözcü Gazetesi’ni ve ilgili haberi kınadı.

‘MİLLETİMİZİN İNANÇLARINI HİÇE SAYAN ANLAYIŞI KABUL ETMİYORUZ’

Sözcü Gazetesi’nin Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili haberini resmi Twitter hesabı üzerinden eleştiren Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Sözcü Gazetesi’nin tavrını esefle kınadığını belirtti. Başkan Çimen, “ Sözcü Gazetesi’nin bugünkü manşeti altında Ayasofya Camii açılışını 2020 felaketleri arasında göstermesini esefle kınıyoruz. Milletimizin inançlarını hiçe sayan anlayışı kabul etmiyoruz” tepkisinde bulundu.

‘YAZIKLAR OLSUN’

Ak Parti Gümüşhane İl Başkanı Celalettin Köse de, konu ile ilgili resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. 2020 senesinin felaketleri arasında Ayasofya’nın gösterenlerin, inanç ve medeniyet değerleriyle barışık olmadığını gösterdiğini söyleyen Köse, haberi yapan zihniyetin büyük bir felaket olduğunu tekrar görmüş olduklarını belirtti. İl Başkanı Köse, “ 2020 senesinin felaketleri arasında Ayasofya’nın, camii olarak açılışını da gösteren bu zihniyeti en hafif tabirle kınıyoruz. Kimlerin ‘SÖZCÜ’sü olduğunuzu, inanç ve medeniyet değerlerimizle barışık olmadığınızı ve bu zihniyetin büyük bir felaket olduğunu bir kere daha görmüş olduk. Yazıklar olsun” açıklamasında bulundu.

Sözcü İçin Tam Bir Felaket

SÖZCÜ Gazetesi, yeni yılın ilk sayısında “2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı” başlığı altında verdiği haberde deprem, çığ felaketi ve korona gibi felaketlerin sıralandığı kısımda Ayasofya’nın ibadete açılmasını da felaket olarak gösterdi. Temmuz 2020’nin felaketi olarak gösterilen kutucukta “yıllarca müze olarak hizmet veren İstanbul’daki Ayasofya Cami’si 86 yıl sonra ibadete açıldı. Dünya tepki gösterdi.” ifadelerine yer verildi.

Hristiyanlar Üzülmüştü

Türk tarihinin neredeyse İstanbul’un Fethi gibi önemsediği Ayasofya’nın yeniden ibarete açılması olayı, İslam aleminde yılın en büyük sevinci olarak nitelendirilirken, açılışa Amerika ve Avrupa başta olmak üzere tüm Hristiyan alemi ve HDPKK tepki göstermişti. En büyük tepkiyi ise Türk’e eskiden beri düşmanlık yapan Yunanistan ile Ermenistan göstermişti.

Olimpos Dağı’nın Sözcüsü

 SÖZCÜ Gazetesinin hain manşetine gerek sosyal medyadan ve gerekse siyasilerden ağır tepkiler geldi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop “Bu zihniyet hangi topraklara ait olabilir?” derken, AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan “Bu gazete Olimpos Dağı’nın sözcüsüdür” dedi. Milat Gazetesi yazarı Serdar Arseven ise “Bunlar 28 Şubat’ın gözyaşıdır.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sen, Kimin, Sözcüsüsün?,
Yorumlar
Haber Yazılımı