Haber Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 10:33 Bu haber 4690 kez okundu
 
Suyu Alan Gümüşhane’yi Geçti
Gümüşhane İl Genel Meclisinin Kararına Rağmen, Trabzon Çakırgöl’den Su Almaya Devam Ediyor
GÜNDEM Haberi
Suyu Alan Gümüşhane’yi Geçti

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve Gümüşhane cephesinin karşı çıktığı Çakırgöl içme suyu şebekesinin 30 yıl önce kurulduğu ve şebekenin yenilenerek Trabzon’a yeniden Cansu’yu olarak verileceği öğrenildi.

Gümüşhane’yi Hiçe Saydılar

Hatırlanacağı üzere dünde konuyu gazetemizde gündeme taşıdığımız çalışmayla ilgili olarak daha önce Trabzon tarafından yapılan içme suyu talebi üzerine Gümüşhane İl Genel Meclisi geçtiğimiz yıl Kasım ayında gerçekleştirilen toplantıda su konusu görüşülmüştü. İl genel meclisi tarafından 3 komisyona gönderilen Çakırgöl ve Gırlavu derelerinden içme suyu talebi konusu üzerine gerçekleştirilen toplantıda, Gümüşhane İl Genel Meclisi, 29.11.2009 tarihinde alınan kararla, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Çakırgöl ve Gırlavu derelerinden içme suyu talebini Gümüşhane il ve köylerinin içme suyu ihtiyacını düşünerek uygun görmediğini açıklamıştı. Alınan bu kararı hiçe sayan Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon'un içme suyu ihtiyacı için 2 bin 533 metre yükseklikte bir buzul göl olan Çakırgöl'de 30 yıl önce kurulan içme suyu şebekesi yenilenirken, yenilenen şebeke ile şehre içme suyu pompalanacak.

Trabzon Cephesi Doğruladı

Yapılan çalışmalarla ilgili olarak açıklama yapan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu “Bir yandan virüsle savaşırken diğer taraftan da ciddi bir kuraklık ile mücadele ediyoruz. Trabzon genelindeki su kaynaklarımızda ciddi bir azalma yaşanıyor. Şehrimizde hem yağışlı gün sayısında hem de aylık yağış ortalamasında yüzde 20 seviyelerinde düşüş görüldü. Geçen yılın aynı ayına göre Ağustos-Eylül ayları yağış ortalaması yaklaşık olarak yüzde 40 azalış gösterdi. Ancak pandemi dolayısıyla vatandaşlarımızın su kullanımı ise 6 aylık süreçte ortalama yüzde 20 seviyelerinde arttı. Kaynaklarda ciddi sıkıntılar yaşanması sonucu kırsal alanlar için yeni kaynakların tespiti ve su sorununun çözüm adına projeler yapıyoruz. Musluklarımızdan suyun kesintisiz akması için hayata geçirdiğimiz yeni içme suyu temin çalışmaları yanında Trabzonlu hemşerilerimizin mevcut su rezervimizi tasarruflu kullanmaları önemini korumaktadır. Halkımızın bu konuya büyük özen göstermelerini önemle rica ediyorum" dedi.

Gümüşhane’nin Tavrı Merak Ediliyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Çakır göl’ de gerçekleştirilen olayın duyulması üzerine Gümüşhane Valiliği talimatıyla İl Özel İdare ekipleri başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik, Kültür Turizm İl Müdürlüğü ekipleri olay yerinde incelemelere başladı. Yapılan incelemelerin sonunda konuyla ilgili olarak görevlendirilen ekiplerin Gümüşhane Valiliğine bir rapor vereceği öğrenildi. Gümüşhane mülki sınırları içerisinde bulunan çevresi bin 160 metre, boyu 250 metre ve derinliği 15 metreye ulaşan doğa harikası Çakırgöl’de, Trabzon cephesi tarafından sessiz sedasız tamamlanan içme suyu şebeke yenilemesine sessiz ve seyirci kalan, su sorununun sıkça yaşandığı, şehrin içme suyu ihtiyacının kuyulardan karşılandığı, Gümüşhane cephesinin ise bu çalışmalara yönelik olarak önümüzdeki günlerde nasıl bir tavır içerisinde olacağı ve konuyla alakalı nasıl bir açıklama yapacağı merak ediliyor.

İzinsiz Nasıl Çalışma Yaptılar?

Bilindiği üzere, resmi araçlar veya özel iş makineleri il dışında görevlendirmelerde görev yapacağı alana girebilmeleri için o ilin mülki idaresinden izin alınması gerekiyor. İzin almadan yapılan çalışmalar suç niteliği taşıyor. Trabzon’dan gelen ekiplerin Çakır Göl’de çalışma yapmadan önce Gümüşhane’den herhangi bir kurumdan izin almadan çalışma yapıldığı öğrenildi.

Çevresi bin 160 metre, boyu 250 metre ve derinliği 15 metreye ulaşan doğa harikası Çakırgöl, buzulların eriyip şelale oluşturmasıyla 8 küçük su kaynağından besleniyor.

Trabzon'un içme suyu ihtiyacı için 2 bin 533 metre yükseklikte bir buzul göl olan Çakırgöl'de 30 yıl önce kurulan içme suyu şebekesi yenilenirken, yenilenen şebeke ile şehre içme suyu pompalanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Suyu, Alan, Gümüşhane’yi, Geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı