Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 09:52 Bu haber 4679 kez okundu
 
Tahlil Sonuçlarından Ne Çıktı?
Karamustafa Deresinde ki Balık ölümleri Dereye Atılan Katı Atıktan mı Kaynaklanıyor?
DİĞER Haberi
 Tahlil Sonuçlarından Ne Çıktı?

Geçtiğimiz günlerde Karamustafa deresinde meydan gelen balık ölümleri bölgede yaşayan vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Edindiğimiz bilgiye göre bölge sakinleri balık ölümlerinin ardından, Gümüşhane İl Tarım ve Orman müdürlüğüne haber verildiğini, Tarım ve Orman Müdürlüğünden gelen ekiplerin balık ölümleri ile ilgili sudan numune aldıklarını ilettiler. Ancak aradan bir aya yakın zaman geçmesine rağmen tahlil sonuçları ile ilgili olarak bölgede yaşayan vatandaşların henüz bilgilendirilmediği öne sürüldü. Vatandaşlar balık ölümlerinin büyük ihtimalle bölgede faaliyet gösteren bir maden firmasından dereye atılan atıklardan kaynaklandığını iddia etti.

Yine bölgede yaşayan bazı vatandaşlar gazetemizi arayarak yapılan tahlil sonuçlarından bölgede meydana gelen balık ölümlerinin dereye sızan katı atıktan meydana geldiğini ve bu nedenle tahlil yapan ilgili kurumun tahlil sonuçlarını gizlediklerini ileri sürdüler.

Hatırlanacağı üzere yine geçtiğimiz yıl Gümüşhane’nin merkeze bağlı Karamustafa köyünde bir maden işletmesinde akşam saatlerinde bozundurma tankından atık barajına nakil yapan borulardan birisi kaynak yerinden kopmuştu. Kopma sonucunda liç tankından atık barajına gitmesi gereken içerisinde çeşitli bozundurulmuş kimyasalların bulunduğu kirli su baraj kenarında temiz yüzey sularının ve yağmur sularının taşınması için yapılmış olan kuşaklama kanalına aracılığıyla dereye ulaşmıştı.

Olayın duyulmasının ardından başta Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü olmak üzere tüm kurumlar alarma geçerken, olay yerinden çeşitli numuneler alınarak tahlile gönderilmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Tahlil, Sonuçlarından, Ne, Çıktı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı