Haber Detayı
31 Aralık 2020 - Perşembe 08:50 Bu haber 1928 kez okundu
 
‘Tedbirler Sonuç Veriyor’
Tedbirler İşe Yaradı, Gümüşhane’de Vaka Ve Ölüm Sayıları Düşüşe Geçti
SAĞLIK Haberi
‘Tedbirler Sonuç Veriyor’

Gümüşhane Valiliğinin gerçekleştirdiği tedbir çalışmaları sonuçları vermeye başladı. Pandeminin ilk aylarında görülen vaka sayılarına göre Gümüşhane’de yüzde elli azalma var.  Türkiye genelinde Korona salgınını önlemek için alınan tedbirler işe yaradı, Gümüşhane’de vaka ve ölüm sayıları düşüşe geçti. Gümüşhane’de geçtiğimiz aylarda günlük vaka sayısı 100’ü aşarken alınan kısıtlama kararlarının ardından günlük hasta sayısının 50 civarına düştüğü bilgisine ulaşıldı. Yoğun bakım hasta sayısında da düşüş yaşandığı öğrenilirken,  Gümüşhane’deki Yeni Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde 11 hastanın olduğu bilgisine ulaşıldı. Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamalarını ardından Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri kısıtlamanın olduğu günlerde ciddi şekilde uygulama yaparak, sokaklarda bulunan vatandaşları evlerine göndermişti.

Vaka Sayısı 50 Oranında Azaldı

Alınan tedbirlerin ardından Gümüşhane’ de son 1 aylık dönem içerisinde korona virüs salgınında vaka sayısı yüzde 50 oranında azaldı. Hastanelerde ki yoğun bakım doluluk oranında da azalma yaşandığı öğrenilirken, kısıtlamalar ve tedbirlerin ardından vaka sayılarının önümüzdeki haftalarda yüzde 70-80 arasında azalması bekleniyor. Gümüşhane İl Pandemi Kurul Üyesi, Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, tüm dünyayı etkisi alan koronavirüs (COVID-19) ’ün alınan tedbirlerle vaka sayılarında gözle görülen bir azalma olduğunu söyledi.

Tedbirlerin vaka sayılarında büyük azalmalar olduğunu belirten Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, süreci değerlendirdi. Doç. Dr. Ulutaşdemir, “Gümüşhane’de yeni tip koronavirüs (COVID-19)’ün ilk aylarında vaka sayıları yükselişe geçmiş ancak son bir ayda alınan tedbirlerle yeni vaka sayılarında azalma gözlenmiştir. COVID-19 ile mücadelenin daha etkin sürdürülebilmesi için Gümüşhane Valiliği tarafından alınan tedbirler ve uygulanan hafta içi 8, hafta sonu ise 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması sayesinde Gümüşhane’de vaka sayılarında gözle görülür düşme görüldü. Bu düşüş, Sağlık Bakanlığının Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı. Yoğunluk haritasında yüksek risk anlamını taşıyan kırmızı alanlar tedbirler sonrasında normale dönmeye başladı” dedi.

‘Yoğun Bakıma Yatış Ve Doluluk Oranlarında Azalma Oldu’

Gümüşhane Valiliği, İl Pandemi Kurulu ve İl Hıfzıssıhha Kurulu olarak çabaların sonuç verdiğini kaydeden Doç. Dr. Ulutaşdemir, “Bütün kurumlarımız ve vatandaşlarımızla birlikte mücadelemizin etkilerini görüyoruz. Gümüşhane’de filyasyon ekibimiz gece gündüz görev yapıyor. Son bir ay içinde Gümüşhane Devlet Hastanesi ve Pandemi Hastanesi’nde COVID-19 nedeniyle yatarak tedavi gören hasta sayısında, ayaktan başvuran hasta sayısında, yoğun bakıma yatış ve doluluk oranlarında azalma oldu” diye konuştu.

Doç. Dr. Ulutaşdemir, “Gümüşhane Valiliği olarak bir çağrı merkezini halkımızın hizmetine açtık. Çağrı merkezindeki görevliler, vatandaşlarımızın COVID-19 testlerinin pozitif çıkmalarının ardından onlara telefonla ulaşıyorlar. İlaçlarının kendilerine ulaşacağı zamanı söylüyorlar. Evden ayrılmamaları gerektiğini, mutlaka izolasyon kurallarına uymaları gerektiği konusunda bilgi veriyorlar. Vatandaşlarımızın evde olup olmadıklarını çağrı merkezi üzerinden kontrol ediyoruz. Karantinadaki vatandaşlarımızın bir ihtiyaçlarının olup olmadığını soruyorlar. Onlardan gelen istekleri karşılıyorlar. Sosyal Vefa Destek Gruplarımız da görevlerinin başındalar. Gümüşhane’de toplu ulaşım araçlarımıza ve kamu kurumlarımıza girişte Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulamasını hayata geçirdik. Böylece riskli ve temaslıları belirleyerek önlem almış oluyoruz” dedi.

‘Kapalı Ortamlarda Özellikle Evlerde COVID-19 Bulaşma Riski Arttı’

Valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde görevlendirilen ekiplerin, jandarma ve polisler ile vatandaşların kalabalık bulunduğu pazar ve alışveriş yerlerinde düzenli aralıklarla denetim ve kontroller gerçekleştirildiğini hatırlatan Doç. Dr. Ulutaşdemir, “Vatandaşlarımızın isteklerinin karşılama konusunda bir sıkıntımız yok, yeter ki vatandaşlarımız maske-mesafe-hijyen kurallarına dikkat etsinler. Yeni bir yıla giriyoruz. Kapalı ortamlarda özellikle evlerde COVID-19 bulaşma riski arttı. Riski artırmamak ve bulaşıcılığı azaltmak için evlerimizde kalabalık halde toplanmamalıyız. Yeni yıla birlikte girme amaçlı insanların evlerinde bir araya gelmesi vaka sayılarını artıracaktır. Telefon, bilgisayar, tablet, internet vb. teknoloji ile aile bireylerimize ve sevdiklerimize yeni yıl dileklerimizi iletebiliriz. Sağlıklı ve huzurlu birlikte nice yıllara erişebilmemiz için bu konuda duyarlı olmalıyız” şeklinde konuştu.

Gümüşhane İl Pandemi Kurul Üyesi, Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir değerlendirmesini şu şekilde tamamladı;

“Sevgili Gümüşhaneliler, hepimiz çok dikkatli olmalıyız. COVID-19’un hala ölümcüllüğü devam ediyor. ‘Hastalık mutasyona uğradı, hafif atlatılıyor’ gibi yanlış düşüncelere kapılmamalıyız. Sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Birlik olursak koronavirüsü yenebiliriz.  Herkes önerilen maske-mesafe-hijyen kurallarına uymalıdır. Bireysel olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Hayatımızı yeni normale göre ayarlamalı ve uygulamalıyız. Evde Kal Gümüşhane, Koronavirüsten Kurtulalım Gümüşhane.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Tedbirler, Sonuç, Veriyor’,
Yorumlar
Haber Yazılımı