Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 10:21 Bu haber 606 kez okundu
 
TESK’den Cumhurbaşkanına mektup
EKONOMİ Haberi
TESK’den Cumhurbaşkanına mektup

Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beyler Kara, konronavirüs salgınından en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarın mağduriyetlerini asgari seviyeye indirebilmek için teşkilat olarak büyük çaba gösterdiklerini söyledi.

Bu manada TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile yapılan telekonferans toplantısı sonrasında Palandöken’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazdığını belirten Kara, esnaf ve sanatkârların yaşadığı sorunları bölge bölge ve il il masaya yatıran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in ülke genelindeki 82 Birlik ve 13 Federasyon başkanları ile tele konferans üzerinden bir toplantı gerçekleştirdiğini söyledi.

Gerçekleştirilen toplantıda korona virüsle mücadele sürecinde esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlar masaya yatırılarak, koronavirüsten dolayı genelge ile faaliyetlerine ara verilen esnaf ve sanatkarlar ile salgından dolayı iş yapamayan esnaf için çözüm yolları arandı. 

Başkanlarla birebir diyalog kurarak bölge esnafının taleplerini bir bir not alan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sorunların çözümü için Cumhurbaşkanımıza bir talep mektubu yazdı.

Başkan Kara, Gümüşhane’de ki esnaf ve sanatkarın bu süre içerisinde yaşadığı sıkıntıları Palandöken’e aktardığını belirterek, “Genel başkanımız bütün birlik ve federasyon başkanlarının ilettiği sıkıntıları tek tek not ederek bu sorunların çözümü için Sayın Cumhurbaşkanımıza bir mektup yazdı” dedi. 

“ESNAF VE SANATKARLARIN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR”

Cumhurbaşkanlığına yazılan talep mektubunda birlik ve federasyon başkanları tarafından koronavirüsten en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarlara yönelik şu taleplerin dile getirildiğini ifade eden Kara, “Ümit ediyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımız ve devletimizin diğer yetkili makamları bu sorunları çözecek adımları kısa sürede atacaklardır” diye konuştu.

O mektupta yer alan talepler şöyle: 

1-) Mücbir sebeple iş yerlerini kapatan esnaf ve sanatkarlara nakdi yardım yapılmalı.

2-)Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren ticari araçlar için salgın süreci boyunca akaryakıttaki KDV ve ÖTV kaldırılmalı.

3-) Salgın döneminde elektrik ve doğal gaz faturaları Cumhurbaşkanı kararıyla  en az 3 ay süreyle vade farksız ertelenmeli.

4-) Mücbir sebeple iş yeri kapalı olan esnaftan tabela vergisi, çevre vergisi ve işgaliye harcı geçici olarak alınmamalı.

5-) Vergi, SSK ve Bağ-kur prim borçları 1 yıl boyunca faizsiz ötelenmeli. Yapılandırılan borçların ödeme süresi uzatılmalı. Kamuya olan birikmiş borçlar yeniden yapılandırılmalı. Genelge ile iş yeri kapatılan esnafın sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmalı. En önemlisi sağlık hizmeti alan esnafa ilaç desteği de verilmeli.

6-) Bu dönemde iş yeri kapalı esnafa kira desteğinin yanı sıra  stopaj vergisi kaldırılmalı.

7-) 65 yaş üstü esnaf ve sanatkârların işyerlerini açmaları yönünde adım atılmalı. Bir de 20 yaş altındaki çırak ve kalfaların çalışarak ekonomiye katkı sağlayabilmesi için çözüm bulunmalı.

8-) Ekonomiye büyük katkı sağlayacak olan düğün sezonunun kaçırılmaması ve 415 meslek dalını ilgilendiren düğünlerin kır düğünü  şeklinde yapılmasına mutlaka izin verilerek piyasaların canlanmasına imkân tanınmalıdır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TESK’den, Cumhurbaşkanına, mektup,
Yorumlar
Haber Yazılımı