Haber Detayı
26 Ekim 2020 - Pazartesi 10:33 Bu haber 603 kez okundu
 
VALİLİK KAÇAK YAPIYA GÖZ AÇTIRMIYOR
Gümüşhane Yaylalarında, Kaçak Yapılara Anında Müdahale Edilerek Mühürleniyor
GÜNDEM Haberi
 VALİLİK KAÇAK YAPIYA GÖZ AÇTIRMIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete ‘de yayımlanan ve aralarında 6 ilin bulunduğu Gümüşhane Santa Harabelerinin kesin korunacak hassas alan olarak ilan edilmesinin ardından teyakkuza geçen Gümüşhane Valiliği Santa Harabelerinin Binatlı Mahallesi'nde yapımına başlanan kaçak yapıya anında müdahale etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayder Yaylası'nı ziyareti sırasında "Ayder’i kirlettik, rezil ettik, kimse kusura bakmasın, kaçak yapıların yıkımı muhakkak olacak" çıkışı ile gündeme gelen Doğu Karadeniz yaylalarındaki kaçak yapılara karşı geçen yıl Trabzon,  Gümüşhane, Rize, Giresun ve Artvin illerinin valilikleri harekete geçti.

Gümüşhane Valiliği tarafından, 2019 yılında başlatılan ve devam eden kaçak yapılarla mücadele kapsamında çok sayıda kaçak yapıya müdahale edilerek yeni yapıların yapılmasının önüne geçildi.

Bu kapsamda kesin korunacak sit alanı ilan edilmesine rağmen kaçak yapı müdahale ekiplerince önceki gün merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırları içerisindeki Santa Harabelerinin Binatlı Mahallesi'nde yapımına başlanan kaçak yapıya müdahale edildi ve Santa Bölgesinde yetkili kurumlardan izin alınmaksızın yapımına başlanan kaçak yapı mühürlenerek tüm inşaat faaliyetleri durduruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayder çıkışı Valilikleri harekete geçirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize'deki Ayder Yaylası için "Ayder´i kirlettik, rezil ettik" çıkışı ile gündeme gelen Doğu Karadeniz yaylalarındaki kaçak yapılara karşı geçen yıl Trabzon Gümüşhane, Rize, Giresun ve Artvin illerinin valilikleri harekete geçti. Yapı yoğunluğu artan ve doğal güzellikleri bozulan yaylaların kurtarılması amacıyla, kaçak yapılar için yıkım kararı alındı. Bu dönemde Türkiye genelinde getirilen İmar Barışı uygulaması, Doğu Karadeniz'de yaylalarda inşa edilen ve yıkım kararı alınan kaçak yapı sahiplerini harekete geçirdi. Ayder Yaylası ve Uzungöl Turizm Merkezi başta olmak üzere Gümüşhane yaylalardaki kaçak yapı sahipleri İmar Barışı uygulamasından yararlanmak için başvuru yaptı.

Kaçak yapılar yıkıldı, sıkı denetimler sonuç verdi

 Betonarme kaçak yapı inşaatlarına başlanan yaylalar için geçen yıl harekete geçildi, 31 Aralık 2017'den sonra inşa edilen kaçak yapılar için yıkım kararı alındı. Gümüşhane,  Trabzon, Rize, Artvin ve Giresun’da bulunan yaylalarda kaçak yapılar yıkıldı. İmar kirliliği ve kaçak yapı tartışmaları ile gündeme gelen yaylalarda, geçen yıl başlatılan yıkımlar ve kolluk kuvvetlerinin sıkı denetimleri sonuç verdi. Bölgede bu yıl kaçak yapıların yapılamadığı yaylalar, doğal yapısına yeniden kavuşmaya başladı.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde özellikle Gümüşhane’de imar kirliliği ve kaçak yapı tartışmaları ile gündeme gelen yaylalarda, geçen yıl başlatılan yıkımlar ve kolluk kuvvetlerinin sıkı denetimleri sonuç verdi ve bu yıl kaçak yapıların yapılamadığı yaylalar, doğal yapısına yeniden kavuşmaya başladı. Geçen yıl yapılan yoğun yıkım ve denetimler sonucu kaçak yapı eğilimi son derece azalırken, yaylalarda yıkım ve denetimlerle kaçak yapılaşma artık durma noktasına geldi.  

İşte 6 ildeki kesin korunacak hassas alanlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete ‘de yayımlanan Gümüşhane'de bulunan Santa  Harabeleri ,Adana'nın Karataş ilçesinde bulunan Akyatan Lagünü, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan Taşlı (Yassı) Ada, , İstanbul'un Tuzla ilçesinde bulunan Abduş Gölü ve çevresi ve Sakız Adası, Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde bulunan Döngel Mağarası, Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan Tarsus Dalyanı ve Silifke'de bulunan Göksu Deltası kesin korunacak hassas alan olarak  ilan edildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , VALİLİK, KAÇAK, YAPIYA, GÖZ, AÇTIRMIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı