Haber Detayı
24 Aralık 2020 - Perşembe 09:11 Bu haber 1931 kez okundu
 
Vatandaşa Hizmet Usulsüzlükse, Yapmaya Devam Edeceğim
Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen Sayıştay Raporuyla İlgili İddialara Yanıt Verdi
GÜNDEM Haberi
Vatandaşa Hizmet Usulsüzlükse, Yapmaya Devam Edeceğim

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen son günlerde ulusal ve yerel basında ortaya atılan ve belediyenin 2020 yılında çıkan koronavirüs salgını için 2019 yılında borçlandığına dair iddialar ile ilgili cevap verdi.

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, geçtiğimiz günlerde Sayıştay tarafından açıklanan ve ulusal ve yerel basında çıkan haber ve iddialara yanıt vermek için basın toplantısı düzenledi.  Toplantıda gazetecilere Sayıştay raporu ile ilgili bilgi veren Çimen gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Çimen, ‘’ Raporu yazan arkadaşla görüştüm. Kendisi bir önceki sayfada Covid sebebiyle diye cümleye başlayıp sebep gösterirken, arka sayfada arkadaşlarımızın cevabını Covid’den dolayı diye yazıyor. Tam bir muamma. Arkadaşlar 2020 yılına süregelen dönemde covid dönemiyle tahsilatlarımızın azaldığını örnek gösteriyor. Ama gelin görün ki rapora sanki 2019’da Covid den tahsil edememişler gibi eklenmiş. Her şeyimiz şeffaf. Bizler usulsüzlük hırsızlık yapmadık. Yatırım yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz’’ dedi.

BİZLER USULSÜZLÜK, HIRSIZLIK YAPMADIK

Sayıştay tarafından hazırlanan raporun gündem olma nedeninin yanlış algılama olduğunu belirten Başkan Çimen, konuyu açıklığa kavuşturdu. Çimen, ‘’Covid meselesi tamamen yanlış algılama. Raporu yazan arkadaşla görüştüm. Kendisi bir önceki sayfada Covid sebebiyle diye cümleye başlayıp sebep gösterirken, arka sayfada arkadaşlarımızın cevabını Covid’den dolayı diye yazıyor. Tam bir muamma. Arkadaşlar 2020 yılına süregelen dönemde covid dönemiyle tahsilatlarımızın azaldığını örnek gösteriyor. Ama gelin görün ki rapora sanki 2019’da Covid den tahsil edememişler gibi eklenmiş. Her şeyimiz şeffaf. Bizler usulsüzlük hırsızlık yapmadık. Yatırım yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Bu koltukların hakkını vereceğiz. Çocuklarımıza iyi bir gelecek ve borçsuz bir belediye bırakacağız. Son 1 yılda 45 milyon borç ödedik. Niye kimse bunu konuşmuyor? 115 milyondan 70 milyona geriledi borcumuz. Ve nerdeyse hepsi uzun vadeli kamuya olan borçlar. 10 yılda ödeyeceğiz bunları. Sokak Sağlıklaştırması, Vahşi Depolama, GES gibi yatırımlarımızda bitti borçlanacağız bu yatırımları ilimize kazandıracağız. Korkacak abartılacak bir durumumuz yok. Mal varlığımız borcumuzu 10 kez ödeyecek büyüklükte. Halkımız müsterih olsun. Belediyemiz emin ellerde.

Müfettiş yazmış ki, belediye 3 tane adam taşıyor, otobüsleri kapatsın. Bende pandemi kurulunda görevliyim. Tam aksine, Vali bey sefer sayalarını arttırın diyor. Ben belediye başkanı olduğum müddetçe, vatandaşın menfaati olduğu müddetçe eğer bu usulsüzlükse bu hatayı yapmaya devam ederim’’ diye konuştu.

YAPILAN BORÇLANMA SERMAYE ÜRETİM GİDERLERİ İÇİN KULLANILDI

Sayıştay denetçilerinin yaptığı denetim raporlarına her vatandaşın ulaşabileceğini söyleyen Belediye Başkanı Ercan Çimen, ‘’Haberlere konu olan bilgiler Sayıştay Denetçilerinin yapmış olduğu denetimler sonucunda Sayıştay Başkanlığının sitesinde yayınlanan Denetim Raporlarından elde edilmiş bilgiler olup herkesin rahatlıkla ulaşacağı bilgilerdir

Bu haberlerde Belediyenin borcu ile ilgili raporda ifade edilen tutar doğrudur. Ancak burada bizleri üzen durum ise hak etmediğimiz yorumların yapılmış olmasıdır.

Denetim raporlarındaki borç miktarı bir yılda yapılmış borç olmayıp önceki yıllardan aktarılarak gelen ve 2019 yılı sonu itibariyle toplam borcu ifade etmektedir. Belediyemizin Öz gelirleri, yatırım yapması ve halkımızın hizmetine sunması için yeterli miktarlarda değildir. Hal böyle olunca da borçlanma yoluna gidilmiştir. Yapılan borçlanmalar belediyemizin Yapılan Pazar alanı Binası, Gençlik Parkı, Sema Doğan yaşam alanı, Sokak Sağlıklaştırması, Mezbahane, Katı Atık Tesisi

gibi Sermaye Üretim Giderleri için kullanılmıştır’’ dedi.

USULSÜZLÜK YOK

Ortaya atılan iddiaların usulsüzlükle ilgisi olmadığını ifade eden Çimen, yapılan hatanın muhasebe kayıtlarıyla alakalı hesap hatalarından gerçekleştiğini söyledi. Çimen, ‘’Yine denetim raporunda borçlanmanın miktarının aşıldığını, doğrudan temin yöntemi ile fazlaca alımların yapıldığı ifade edilmektedir. Yürürlükte olan mevzuatlarda belediyelerin borçlanmaları ile ilgili hükümlere riayet edilerek borçlanıldığı ve Doğrudan temin yöntemi ile yapılan alımlarında İhale Kanunu hükümlerine uygun olarak yapıldığı ortadadır. Doğrudan temin yöntemi Kamu İhale Kanunun içinde olan bir satın alma yöntemidir. Bazı yayın organlarında belediye giderleri ile ilgili yorumlar içinde şöyle bir açıklama yapmak gerekirse; Belediyenin mal ve hizmet alım giderlerinin nelerden ibaret olduğunu bilmek ve yüzeysel yorum yapmamak gerekmektedir. Örneğin Taşerondan kadroya geçen personelimize yapılan maaş ödemeleri de bu kapsamdadır. Bulgu Listesinden de belirtildiği gibi bulguların çoğu muhasebe kayıtlarıyla alakalı hesap hatalarından sürekli güncellenen muhasebesel kodlar ve sistemsel hatalardan oluşmaktadır. Bu durumda usul hatasıdır. Usulsüzlük değildir. Raporda da belirtildiği üzere Sayıştay aslında belediyemizin mal varlığının 360 milyon üstünde olması gerekirken muhasebe kayıtlarında 11 milyon olduğu belirtilmiş bu usulsüzlük değil hesap eksikliğinden kaynaklanmaktadır’’ şeklinde konuştu.

HİZMET ETMEYE GELDİM OTURUP BORÇ ÖDENMESİNİ BEKLEMEYE DEĞİL

Borçlu bir belediye devraldıklarını söyleyen Ercan Çimen, belediye gelirlerinin kanuna göre yatırım yapacak imkan sağlamadığını belirterek, ‘’Borçlanma konusunda; borçlu bir belediye devraldık ve acilen yatırımlar yapılması gereken bir il belediyesine başladık. Eğer bu borç rasyolarına takılsak bizim 10 yıl hiç borçlanmamamız gerekiyordu. Ben hizmet etmeye geldim oturup borç ödenmesini beklemeye değil. Halkımız bizden yatırım bekliyor. Yaptığımız yatırımlarımızda ortada. Bu yatırımları şehrimize yaptık çok şükür.

Bugün ülkemizde nüfusu bizden az olan birçok Belediyenin borçları bizim 2-3 katımız kadardır. Borçlanma mevzusu bize özel bir durum değil. Raporda bahsedilen borçlanma limitini aştığımız konusunda ise bu limitleri yatırım yapmak niyetinde olan ve yatırım yapan her Belediye gibi aşmak durumunda kalıyoruz. Yoksa nasıl yatırım yapacağız? Çünkü Kanun diyor ki; ‘Bir önceki yıl gelirlerinin yeniden değerleme oranı kadar artırılmış miktarından fazla borçlanamazsın’ bu da tüm belediyelerin kanayan yarasıdır. Gelirlerimiz bize yatırım yaptıracak imkanı kanuna göre sağlamıyor’’ dedi.  

PİYASA BORCU OLMAYAN BELEDİYE VAR MI?

Borçlanma kararlarımız meclisimizden alınıyor ve yapılıyor. Bu şehrin yılları kaybolmuş daha kaybedecek yılımız yok. Bugün GES yatırımımız onaylandı yapmayalım mı? Kredisi onaylandı almayalım mı? Bu krediyi Belediyemize sağlayan İller Bankası Genel Müdürlüğü. Bu kurum kredi verirken Belediyemizin borç ve mali durumunu ayrıntılarıyla inceleyerek bu krediyi veriyor. 2020 yılında ilimizi ülkemizin en düşük borç rasyosuna sahip illeri arasına soktuk. Bugün 500 milyon üstünde bir malvarlığı olan belediyemiz var.Güncel değerlerle Gümsaş’ın değeri 100 milyon ve 100 hissedarı belediyemiz. Uzun vadeli iller bankası kredileri ile kamusal borçlarımız bugün 60/70 milyon. Bunlar kamuya olan yatırım karşılığındaki borçlarımız. Bizim piyasaya neredeyse borcumuz kalmadı. Alacağımız ise 10 milyon civarında. Piyasa borcu olmayan belediye var mı araştırın. En yakın ödemeler 6-7 ay vadeyle ödeniyor. 

Müfettiş yazmış ki, belediye 3 tane adam taşıyor, otobüsleri kapatsın. Bende pandemi kurulunda görevliyim. Tam aksine, Vali bey sefer sayalarını arttırın diyor. Ben belediye başkanı olduğum müddetçe, vatandaşın menfaati olduğu müddetçe eğer bu usulsüzlükse bu hatayı yaparım. Biz otobüs seferlerini mi durduralım.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vatandaşa, Hizmet, Usulsüzlükse,, Yapmaya, Devam, Edeceğim,
Yorumlar
Haber Yazılımı