Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 11:08 Bu haber 1390 kez okundu
 
Yaylacıların “GÖL” Korkusu
GÜNDEM Haberi
 Yaylacıların “GÖL”  Korkusu

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki İstavroma yaylasında yaşayan vatandaşlar alanda incelemelerde bulunan Vali Kamuran Taşbilek’ten Dipsiz Göl olarak adlandırılan alanın insanların ölümüne neden olduğu gerekçesiyle kapatılmasını istedi ve bazı televizyon kanallarında haberlerde gösterilen etrafı çiçekli gölün de kendi gölleri olmadığını söyledi.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, beraberinde Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek’le birlikte İlgili kurumların uygun görüşleriyle ruhsatlı define aranan ve define çıkmayan Dipsiz Göl’de teknik personel ve bilim insanlarının nezaretinde yürütülen rehabilitasyon çalışmalarını denetleyerek tartışmalara sebep olan alanda incelemelerde bulundu.

“Burada 2 adam boğuldu. Nasıl korkmayalım, çocuğumuzu salıverelim buraya”

Vali Taşbilek’in incelemeleri sırasında yanlarına gelen yayla sakinlerinden Naziye Dervişoğlu (57) “Biz buranın kapatılması taraftarıyız. Çocuklarımızı biz buradan geri alamıyoruz. Göle gidiyoruz diyip duruyorlar. Biz burayı kapattırmak istiyoruz. Ölmüşlerinizin ruhu için burayı kapatın. Buradan milletin bir faydası yok. Bizim annelerimiz bile odalara kapatarak bizi besledi. Burada 2 adam boğuldu. Nasıl korkmayalım, çocuğumuzu salıverelim buraya. 30 sene oldu çocuk öleli burada. Annelerin yüreği yanmasın burada. Göl görecek olanlar Çakırgöl’e, Uzungöl’e gitsinler. Bizi burada korku içerisinde yaşatmasınlar” dedi.

“Haberlerde gösterilen etrafı çiçekli göl bizim göl değil”

Televizyon ekranlarında yayınlanan ve bazı kanallarda ‘Dipsiz Göl’ diye lanse edilen gölün İstavroma yaylasındaki göl olmadığının altını çizen Dervişoğlu, “Orası burası değil. Gümüşhane’de başka bir göl. O yanlış gölü gösteriyorlar ki burası böyle dursun diye. Bizim burada öyle bir görüntü, oturak, piknik yeri yok. O görüntüleri kasıtlı göstermişler. O gölün etrafı çiçek dolu. Görüntülerdeki gölün yeri düz, çiçeklerle çevrili. Bizim göl çukurun içinde kalmış bir göl” diye konuştu.

“Komşumun çocuğu yeğenimle gölün kenarındaki kurbağalarla oynarken düşüp boğuldu, Burası tehlikeli”

Gölde boğulan çocuğun komşusunun çocuğu olduğunu ifade eden bir başka yayla sakini İsmail Kotan ise “1989-1990 yıllarında burada çocuk boğuldu ve Gümüşhane’den dalgıçlar geldi çıkardılar. Kayıtlarda vardır. Benim yeğenimle gölün kenarındaki kurbağalarla oynarken düşüp boğuldu. Burayı kapatın, burası tehlikeli. Devletimizin bize büyük bir iyiliği olur. Burada geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların taleplerini dinleyen Vali Taşbilek ise “Bilim adamlarımızın bize göstereceği yolla, gölümüzün düzenlenmesiyle ilgili doğru bir çalışma yapacağız burada. Çalışma sonrasında, burada yaşayan vatandaşlarımızı boğulmalara karşı koruyacak her türlü tedbiri alırız” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Yaylacıların, “GÖL”, , Korkusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı