Haber Detayı
29 Şubat 2020 - Cumartesi 11:15 Bu haber 3027 kez okundu
 
YÜREĞİMİZ YANDI
GÜNDEM Haberi
YÜREĞİMİZ YANDI

İdlib'de Esed rejiminin gerçekleştirdiği hava saldırısında 33 askerimiz şehit düştü

YÜREĞİMİZ YANDI

Türkiye'nin güneyinde yer alan İdlib'de, Rusya'nın desteklediği Suriye rejimine bağlı güçler, TSK'ya ait konvoya hava saldırısı gerçekleştirdi. Saldırı sonucunda 33 askerimiz şehit düştü, 32 askerimiz ise yaralandı.

Başkanlar Kınadı

Gümüşhane belediye başkanları İdlip’de gerçekleşen olayları geçtiğimiz geceden sabaha kadar televizyon karşısında takip ederek bütünlük içerisinde saldırıyı sert bir dille kınadılar. Regaip Kandili gecesinde 33 Mehmetçiğimizin şehit edilmesi haberi yürekleri yaktığını belirten Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, “Suriye'nin İdlib kenti kırsalında rejim kuvvetleri tarafından yapılan hain hava saldırısında 33 askerimiz şehit olduğu ve 32 askerimiz de yaralandığı haberi yüreklerimizi yakmıştır” dedi.

‘Kutsal Gecede Yapılan Saldırı Rejimin Gerçek Yüzünü Gösterdi”

Başkan Çimen, “Saldırının yapıldığı zamanlama manidardır. Bizler için kutsal bir gecede saldırı yapılması Suriye rejiminin gerçek yüzünü bütün insanlığa bir kez daha göstermiştir. Kendi halkına karşı acımazsızca davranan ve katleden rejim unsurlarından masum halkı korumak için Suriye’de bulunan Mehmetçiğimize yaptığı hain saldırıyı asla kabul edemeyiz. Şu iyi bilinmeli ki Türk milleti ve ordusu her zaman masumların, mazlumların yanında olmuştur. Şanlı tarihimizde ordumuzun ve milletimizin her türlü saldırıların üstesinden geldiği yazılıdır.  Allah Türk Silahlı Kuvvetleri'ni korusun ve güç versin. Hakikaten yüreğimiz yanıyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kahraman gazilerimize acil şifa ve milletimize sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘İslam Dinin Tek ve Son Ordusu Türk Ordusudur’

Torul Belediye Başkanı Evren Evrim Özdemir, ise İslam dininin tek ve son ordusu olan Türk ordusu elbette ki muzaffer olacağının altını çizerek, “Çünkü, Allahü teâlâ İslam dininin mutlak suretle hakim kılınacak diye buyuruyor. Ve bizde inandık iman ettik ki İslam Sancağını muzaffer kılacak olan Müslüman Türk ordusudur. Bu yüce millet ve bu kutsal topraklar için can veren şehitlerimizin ailelerine sabır ve yaralı gazilerimize acil şifalar diliyorum. Bütün dünya bilmelidir ki; 82 milyon şehit olmak için sırasını beklemektedir” dedi.

Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel de, “Mübarek bir gece yaşanılan olaylar milletimizi derinden yaralamıştır. Türk ordusu yoluna daha kararlı bir şekilde devam edecek ve şehitlerimizin kanı yerde kalmayacaktır” diye konuştu.

Kürtün Belediye Başkanı Enver Şen de, şehitlerden dolayı üzüntüsünü dile getirerek yapılan saldırıyı kınadığını söyledi.

Köse Belediye Başkanı Turgay Kesler ise yapılan hain saldırıyı kınadığını belirterek, “Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Bu yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. 33 vatan evladı ailelerin baş sağlığı diliyorum” dedi.

 

‘İslam’ın Son Kalesi Türkiye’dir’

Arzular-Kabaköy Belediye Başkanı Çetin Rıza Tanış da, “Türkün ve İslam’ın son kalesi olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, her zaman dünyanın neresinde olursa olsun mazlum insanların yanında yer alan ve yine bu sebeple ülkemizin güvenliği için İdlib’te görev yapan askerlerimize yönelik hain saldırı yüreklerimizi yaktı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralı Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyorum. Gayri meşru rejimin, bölgeye barış getirmek için çalışan kahraman askerlerimize yönelik gerçekleştirdiği bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum” şeklinde konuştu.

Gümüşhane Üniversitesi Senatosu’dan Kınama

Gümüşhane Üniversitesi Senatosu’dan İdlip’de yaşanan hain saldırı kınayan bir mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajda, “Milli güvenliğimizi korumak için uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımıza dayanarak bölgenin terör örgütlerinden arındırılması ve silahsızlandırılması amacıyla yürüttüğümüz askeri operasyonlar esnasında askerlerimize yönelik gerçekleştirilen alçakça saldırıda şehit olan askerlerimize rahmet, şehitlerimizin ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Bin yıldır huzurun, adaletin ve güvenin temsilcisi olarak bulunduğumuz bu topraklarda biliyoruz ki başımıza gelen bu acı olaylar ne ilktir ne de son olacaktır. Herkes bilmelidir ki çok ağır bedeller ödeyerek ve şehit kanlarıyla sulayarak vatan kıldığımız bu topraklardaki varoluş kararlığı ve irademiz bin yıldır olduğu gibi bugün de güçlenerek devam etmektedir. Yine bilinmelidir ki aynı kararlılık ve cesaretle dün olduğu gibi bugünde mazlumların yanında zalimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz. Biz millet olarak bir ve beraber oldukça acılarımızı sarmalayacak bu badireleri de atlatacak, insanlıktan nasibini almamış şer odaklarına karşı mücadelemizi, kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Gümüşhane Üniversitesi Senatosu olarak tekrar şehit olan askerlerimize rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor, ülkemizin güvenliği için mücadele eden güvenlik güçlerimizin her hal ve şartta yanında olduğumuzu bildiriyoruz” denildi.

Saldırının ardından Cumhurbaşkanlığı Küllyesi'nde, Erdoğan'ın başkanlığında bir güvenlik toplantısı düzenlendi. Gündem maddesinin İdlib'de yaşanan son gelişmeler olduğu toplantı 6 saat sürdü. Toplantıya MİT Başkanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve çok sayıda komutan katıldı. Toplantıdan Suriye rejimine misliyle karşılık verilmesi kararı çıktı.

RUSYA: TSK BİZE YER BİLDİRİMİ YAPMADI

Esed rejimine askeri desteklerde bulunan Rusya ise yaptığı açıklamada Türk askerinin bölgede olduğunu bilmediklerini, TSK'nın kendilerine yer bildirimi yapmadıklarını belirtti.

REJİMİN KAYBI BÜYÜK OLDU

Toplantının ardından Akar, operasyonları yönetmek için sınır bölgesine gitti ve rejim güçlerine topçu atışları başladı. Bakan Akar, "Hain saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarımızla 200'ü aşkın rejim hedefi ağır ateş altına alındı. Atışlar sonucu 5 helikopter, 23 tank, 23 top ve obüs, bir SA-17, bir SA-22 hava savunma sistemi, 309 rejim askeri etkisiz hale getirildi" diye konuştu.

23 ŞEHİDİMİZİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

-Uzman Çavuş İbrahim Tüzel (24)/ Mersin

-Onbaşı Turgut Burkay Korkmaz (23)/ Antalya

-Uzman Onbaşı Ahmet Saygılı (23)/ Kahramanmaraş

-Piyade Yüzbaşı Süleyman Şahin (35)/ Afyonkarahisar

-Piyade Uzman Onbaşı Ali Taşöz (24)/ Kayseri

-Uzman Çavuş Güven Kurtulmuş/ Bitlis

-Uzman Çavuş Batuhan Tank (23)/ Osmaniye

-Uzman Onbaşı Halil İbrahim Akkaya (23)/ Osmaniye

-Astsubay Çavuş Mehmet Muhammed Akay/ Mersin

-Uzman Onbaşı Recep Bekir (21)/ Tekirdağ

-Piyade Uzman Çavuş Tolga Can Yılmaz (24)/ Bursa

-Uzman Onbaşı Ahmet Alpaslan (23)/ İstanbul

-Piyade Teğmen Bayram Olgun (26)/ Konya

-Uzman Çavuş Ali Turgut (39)/ Uşak

-Piyade Uzman Nihat Kara/ Tekirdağ

-Sözleşmeli Er Birhan Er/ Tekirdağ

-Uzman Onbaşı Emre Baysal/ İstanbul

-Piyade Uzman Çavuş Soner Enes Baykuş (24)/ Kahramanmaraş

-Piyade Uzman Çavuş Adem Akın (30)/ Tokat

-Uzman Çavuş Selman Cankara (26)/ Adana

-Piyade Uzman Onbaşı Mehmet Orhan (25)/ Adıyaman

-Piyade Uzman Çavuş Osman Ak (23)/ Mersin

-Astsubay Muharrem Öğütçü (25)/ Bingöl

AKAR, RUSYA'YI YALANLADI

Bakan Akar ayrıca, Rusya'nın iddialarını yalanladı ve "Birliklerimizin bulunduğu yerler önceden Rusya'nın sahadaki yetkilileri ile koordine edilmesine rağmen bu saldırı gerçekleştirilmiştir" şeklinde konuştu.

Hatay Valiliği ise, yaralı askerlerimizin hayati tehlikesinin bulunmadığını belirterek, bilgi alınması için telefon numarası paylaştı. Valilik'ten yapılan açıklamada, "27.02.2020 tarihinde İdlib'de şehit olan ve yaralanan Mehmetçiklerimiz ile ilgili bilgi almak isteyen ailelerimiz için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şube Müdürü Kevser Sandıkçı'ya 0326 214 02 63 numaralı telefondan ulaşabilirler" ifadesi kullanıldı.

BİN 709 REJİM UNSURU ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Öte yandan, Suriye'nin İdlib kentinde 10 Şubat'tan bu yana devam eden operasyonlarda Esed rejimine ait 55 tank, 3 helikopter, 15 zırhlı araç ve 29 obüs imha edildi. 17 günde bin 709 rejim unsuru etkisiz hale getirildi.

RUSYA: SALDIRIDA UÇAKLARIMIZ YER ALMADI

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada "Suriyeli muhalifler çatışmasızlık bölgesinde büyük bir saldırı planlıyordu. Türkiye bu bölgede Türk askerlerinin olduğu konusunda bizi bilgilendirmedi. Hava saldırısında Rus uçağı görev almadı. Rusya ateşkesin sürmesi için elinden geleni yaptı" ifadelerine yer verildi.

ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA ACİL GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI

İdlib'de yaşanan son gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Ankara'da acil bir güvenlik toplantısı yapıldı. Toplantı 6 saat sürdü.

ERDOĞAN VE AKŞENER TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanlığı'ndaki güvenlik toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile telefonda görüştü ve İdlib'deki gelişmelerle ilgili bilgi alışverişinde bulundu. Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştükten sonra Balıkesir seyahatini iptal edip Ankara'ya dönmek için harekete geçti.

CHP GECE YARISI TOPLANDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Merkez Yürütme Kurulu'nu (MYK) olağanüstü toplantıya çağırdı. Gece toplanan CHP MYK'da Suriye'nin İdlib kentinde yaşanan son gelişmeler ele alındı.

BAHÇELİ GELİŞMELERİ GENEL MERKEZDE TAKİP ETTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kurmaylarıyla birlikte parti genel merkezinde gelişmeleri takip etti.

KİLİS'TEN İDLİB'E KOMANDO SEVKİYATI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, Kilis'ten Suriye'nin İdlib kentine komando birlikleri, topçu birlikleri, askeri araçlar ile personel sevk edildi.

Kilis'ten Suriye'nin İdlib kentine komando birlikleri, topçu birlikleri, topçu bataryaları, askeri araçlar, kara ateş destek birlikleri gönderildi. 22 araçlık askeri konvoy, geniş güvenlik önlemleri altında önce Hatay'a, oradan da İdlib'e gidecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YÜREĞİMİZ, YANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı