- G:

Doğu Karadeniz’de Saklı 10 Mağara

Türkiye’nin mağara açısından en zengin bölgelerinden biri olan Doğu Karadeniz’de henüz yeterli keşif yapılmamış ve gerekli önem gösterilmemiş birçok mağara bulunuyor. Gerek kendine özgün doğası gerekse özel coğrafi yapısıyla dikkat çeken Doğu Karadeniz bölgesinde fazla sayıda bulunan mağaraların her biri kendine özel yapısıyla keşfedilmeyi bekliyor.

SEDANUR YAYLA
SEDANUR YAYLA Tüm Haberleri
mask

Gümüşkoza olarak Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan ama isimleri çok bilinmeyen mağaraları sizler için derledik.

Gümüşhane Ardıçlı Mağarası

Doğu Karadeniz’de Saklı 10 Mağara

Ardıçlı Mağarası Merkez Dörene Köyü yakınındaki Loncunos Harabelerinin biraz yukarısında üç bacalı tepenin kayalık dik yamacındadır. Mağaraya Dörene Köyüne gittikten sonra bir saatlik yol yürüyerek ulaşılır. Mağaranın geniş ve yüksek bir girişi vardır. Bu kısımda yakın tarihte insanların barındığını gösteren kazı izleri vardır. Mağara orta bölümlerde çok daralmakta ve yarık şeklini almaktadır. Son bölümde 15 metrelik dik bir inişle geniş bir salona ulaşılır.

Gümüşhane Arılı Mağarası

Doğu Karadeniz’de Saklı 10 Mağara

Gümüşhane’nin batısında Arılı Köyünün sınırları içerisindir. Köye 1 kilometre uzaklıktadır. Mağaraya Torul’dan 30 kilometre asfalt yolla ulaşılır. Dar bir girişi olan mağara, geniş  odacıklardan oluşmaktadır. Giriş kısmından sonra çok sayıda salon ve odacıklar bulunmaktadır. Tavan yüksekliği 10 metreyi bulmakla birlikte yer yer alçak salonlar da mevcuttur.

Giresun Espiye Yedi Değirmenli Mağarası

Doğu Karadeniz’de Saklı 10 Mağara

Espiye ilçe merkezine 33 kilometre uzaklıkta,  Avluca Köyü ve Yeniköy arasında yer almaktadır. Burada içinden çıkan suyun yedi değirmeni çalıştırdığı karstik kaynağın, aslında bir mağara olduğu tespit edilmiştir. Mağaranın en önemli özelliği içinde suyun gür bir şekilde akmasıdır. Mağara, 207 metre uzunluğundadır ve yüksekliği yarım metre ile on metre arasında değişmektedir. Ayrıca mağara, sarkıt, dikit ve benzeri oluşumlarla süslü, sür realist bir tablo gibidir. Her santiminin 50 ile 80 yıl arasında oluştuğu belirtilen sarkıtların boyları 1,5-2 metreyi bulmaktadır.

Giresun Tepesi Delik Mağarası

Doğu Karadeniz’de Saklı 10 Mağara

Giresun'un sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel mirasın zengin olduğu ve turistik anlamda tercih edilebilir bir çekiciliğe sahip olduğu ortadadır. Giresun’un Alucra ilçesinde orman arazisi içerisinde tespit edilen obruk içerisinde süslü sarkıt ve dikitler bulunuyor. Dahası yer altı suyunun oluşturduğu bir göl bulunuyor. Turizme kazandırılması gereken obruk doğa tutkunları için önemli sayılabilecek değerleri içerisinde taşıyor.

 

Trabzon Çal Köy Mağarası

Doğu Karadeniz’de Saklı 10 Mağara

Mağara, Trabzon Düzköy’e bağlı Çal Köy beldesinde bulunmaktadır. İlimiz Merkezden 51 km olan mağara, Düzköy İlçesinin 5 km güneyinde, denizden 1100 m yükseklikte olup, aydınlatma ve gezi platformları tamamlanmıştır. Mağaranın giriş kısmı bir insan boyu yüksekliğindedir. Oldukça uzun bir mağara, ancak gerçek uzunluğu henüz bilinmiyor. İlk 150 m’den sonra sarkıt ve dikitler görülmeye başlanır. Mağara içerisinde bir ırmağın oluşturduğu gölcüklerin ve şelalelerin görüntüsü mağaraya ayrı bir özellik katmaktadır. Girişte kuru olan mağara atmosferinin mağaranın içerisinden akan dere nedeniyle iç kısımlarda nem bir kat daha artmaktadır. Bazen dar bazen de oldukça geniş galeri ve koridorlara sahip olan mağaranın üst kısmında, çevreye hakim bir tepeye kurulmuş bir kale bulunmaktadır. Ulaşım Düzköy ilçesine girmeden sağa ayrılan bir yolla Çal Köy beldesi içinden geçilerek yapılabilmektedir. 

 

Trabzon Akarsu Köyü Mağarası

Doğu Karadeniz’de Saklı 10 Mağara

Mağara, Trabzon’un Maçka ilçesinin Akarsu köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyük bir mağaradır. Eskiden yerleşim yeri olarak kullanılan mağara, içinde bulunan kalıntılardan anlaşılmaktadır. Söylentilere göre içerisinde 72 oda mevcuttur. Mağarada bol miktarda sarkıt ve su varlığı saptanmıştır. Detaylı bir çalışma henüz yapılamamıştır.

  Bayburt Helva Köyü Buz Mağarası

Doğu Karadeniz’de Saklı 10 Mağara

Bayburt’un en güzel mağara oluşumlarından biri olan Buz Mağarası, il merkezine yaklaşık 33 kilometre uzaklıkta bulunan Helva Köyü’nde yer alıyor. Helva Köyü Buz Mağarası’nı gezmek, keşfetmek, buradaki sarkıt ve dikitlere şahit olmak farklı bir dünyada soluk aldığınızı hissettirecek. Buz Mağarası, zaman zaman yöre halkı tarafından soğuk hava deposu olarak da kullanılmıştır. 

Bayburt Çımağıl Mağarası

Doğu Karadeniz’de Saklı 10 Mağara

Bayburt’un gizli kalmış yeraltı dünyasına keşif yapma imkanı sunan Çımağıl Mağarası, il merkezine 35 kilometrelik bir mesafede yer alan Aşağı Çımağıl Köyü’nde bulunmakta. Mağara, çok fazla bilinmiyor olsa da, gerçekten gizemli ve mistik bir atmosfere sahip. Uzunluğu 110 metre olup, tavan yüksekliği bazı bölümlerde 30 metreyi buluyor. Çımağıl Mağarası’nın içerisindeki sarkıtlar ve dikitlerin yanı her mağarada göremeyeceğiniz traverten basamakları, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, mağara incileri ve fil kulakları vardır. Esasında önemli bir gezi alanı olan mağaraya pek turist uğramıyor. Bunun sebebi, mağaranın tanıtımının çok fazla yapılmamış olmasıdır. Çımağıl Mağarası’na Aşağı Çımağıl Köyü’ndeki Taşındibi Mahallesi’nden başlanıyor. Fakat zorlu bir yola sahip. Mağaraya gitmek sarp kayalıklar eşliğinde yaklaşık 1 saat sürüyor.  Yine de mağaranın güzelliğini gördükten sonra bu yolculuğun tüm zorluklara değdiğini hissedeceksiniz.

Erzincan Ala Mağarası

Doğu Karadeniz’de Saklı 10 Mağara

Ala Mağarası, Kemaliye’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Mağara içinde bulunan dehlizler ve kanallar, içerisinde gezebilmeyi kolaylaştırmaktadır. Mağaranın giriş kısmında sızıntı biçiminde akan su, ala ve sedef hastalığına iyi gelmektedir. Ala Mağarası turistik açıdan pek fazla tanınmasa da yörede yapılan çalışmalar sonucu, Ala Mağarası ve çevresi turizme kazandırılmaktadır.

Erzincan Köroğlu Mağarası

Doğu Karadeniz’de Saklı 10 Mağara

Köroğlu Mağarası Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı olan Altköy mevkiinde bulunmaktadır ve kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Mağaraya taş merdivenlerle çıkılmakta olup, mağara içinde kesilmiş taşlarla yapılan oturma bankları vardır. Mağara, ismini Köroğlu’nun kır atına ait olduğu düşünülen mağara içindeki izlerden almıştır. Köroğlu Mağarası, ilginç oluşumuyla yeni keşifler için ideal bir noktadır.

 

08 Ara 2023 - 12:52 - Kültür & Sanat

Mahreç  Sedanur Yayla


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.