- G:

Doğu Karadeniz Yaylaları, Ziyaretçileri Büyülüyor

Gümüşkoza olarak Doğu Karadeniz’de bulunan 10 gözde yaylayı sizler için derledik.

SEDANUR YAYLA
SEDANUR YAYLA Tüm Haberleri
mask

Doğu Karadeniz, eşsiz doğal güzellikleri ile Türkiye'nin en popüler turistik bölgelerinden biridir. Bu bölgenin en önemli doğal güzelliklerinden biri de yaylalarıdır. Doğu Karadeniz yaylaları, yemyeşil doğası, serin havası ve huzur veren atmosferi ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Doğu Karadeniz yaylaları, yayla tatili yapmak isteyenler için mükemmel bir seçenek sunmaktadır. Bu yaylalarda, doğanın tadını çıkarabilir, yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, kamp yapabilir ve daha pek çok aktiviteyi yapabilirsiniz. Ayrıca, Doğu Karadeniz yaylalarında yerel halkın misafirperverliğini deneyimleyebilir ve geleneksel yaşam tarzını yakından tanıyabilirsiniz.

Gümüşhane Kadırga Yaylası

Doğu Karadeniz Yaylaları, Ziyaretçileri Büyülüyor

Kadırga yaylası Gümüşhane’nin Kürtün İlçesi Süme köyünde yer almaktadır. Kadırga Yaylası ülkemizin en kalabalık yaylalarından biridir. Buranın bu kadar kalabalık olmasının sebebi doğal güzellikleri ile pek çok turisti kendine çekmesidir. Kadırga Yaylasında her yıl Kürtün Belediyesi tarafından pek çok şenlik de düzenlenmektedir. Turistler özellikle bu şenlikler için bölgeyi ziyarete gelmektedirler. Her sene Temmuz ayının üçüncü haftasında burada şenlikler yapılır. Otçular şenlikleri ismi verilen bu şenlikler çok fazla ilgi görmektedir. Bunun yanında yaylada kurulmuş olan Cuma Camisi de çok fazla ilgi görmektedir. Caminin iki tane minaresi bulunur ve etrafı duvarla çevrilmiş bir alan içinde kurulmaktadır. Bu cami her Cuma günü çevre yaylalardan gelen insanlar tarafından da kullanılmaktadır.

Gümüşhane Güvende Yaylası

Doğu Karadeniz Yaylaları, Ziyaretçileri Büyülüyor

Güvende yaylası Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi sınırları içindedir. Meşhur Örümcek Ormanları içerisinden geçilerek ulaşılabilen Güvende Yaylası Türkiye'nin en eski "Ot Göçü Şenliği" ne ev sahipliği yapmaktadır. Karadeniz'in Türkleşmesi ve İslamlaşmasında birincil rol sahibi olan Horasan Erenlerinden Güvenç Abdal'ın yatırı da buradadır. Eşsiz bir manzarası ve doğası vardır. Bugün bir kasaba hüviyetindedir. Yaz boyunca 7/24 kasap, market ve lokanta hizmeti mevcuttur. Sahilden gelecekler Tirebolu-Doğankent-Kürtün; Doğu yönünden gelecekler Torul-Kürtün yolu üzerinden yaylaya ulaşabilirler.

Giresun Bektaş Yaylası

Doğu Karadeniz Yaylaları, Ziyaretçileri Büyülüyor

Giresun merkeze 60 km uzaklıktadır. Yolu asfalt olup tüm yıl ulaşıma açıktır. Yayla yolu güzergahında çok sayıda oba mevcuttur. Diğer yaylalara nazaran Bektaş Yaylası kırsal iklim örtüsüyle meşhurdur. İl Merkezi-Evrenköy-Erimez-Yavuzkemal 56 km’dir. Kayak yapmaya elverişli 2300 metre yüksekliğindeki Yörücek Tepesi eteklerinde çıplak bir alan üzerine kurulmuştur. Yayla 48-50 köyün merkezi konumundadır. Bektaş turizm Merkezi, çevresindeki Kulakkaya Yaylası, Melikli Obası Yaylası, Kurttepe Mevkii ve Alçakbel Orman İçi Piknik Alanı ile birlikte bir bütün teşkil eder. Bektaş yaylasına yukarıda belirtilen güzergahtan başka üç değişik şekilde daha ulaşmak mümkündür.

Giresun Kulakkaya Yaylası

Doğu Karadeniz Yaylaları, Ziyaretçileri Büyülüyor

1700 metre rakımda, ilginç doğa güzelliklere sahip, orman güllerine ve vargit çiçeklerine ev sahipliği yapan yaylanın Giresun şehir merkezine mesafesi 40 km, Ordu-Giresun Havalimanına 85 km'dir. Yolu tamamen asfalt olup büyük araçlar içinde ulaşıma müsaittir. Giresun’un eskiden beri en çok bilinen ve gidilen yaylasıdır. Yol üzerinde bulunan Despot Kayası ve Suyu, doğal güzelliklere sahip Erimez Mevkii, Gelin Kayası ayrı birer ilgi odağıdır. Alçakbel Orman içi piknik alanında günübirlik dinlence, eğlence imkanı, hemen yakınındaki Yavuz Kemal Beldesi'nde de her türlü alışveriş hizmeti bulunmaktadır. Kulakkaya-Alçakbel Mevkii’nde bulunan Orman içi Eğitim Tesisleri ve yanındaki Orman içi Piknik Alanı günübirlik kullanışlara hizmet verirler. Burada organize piknik sahası, çocuk parkı bulunmaktadır.

Trabzon Kadıralak Yaylası

Doğu Karadeniz Yaylaları, Ziyaretçileri Büyülüyor

Trabzon’un Tonya ilçesinde bulunan bu yayla ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 1300 metre yüksekliktedir. Yayla “mavi yıldız” çiçekleri ile meşhurdur. Her yıl Nisan ayında açılan bu çiçekler “Uluslararası Bern Sözleşmesi” gereği korunur. Yayla’ ya ulaşım tatilcilerin yorumları ile kolaydır. Yol boyunca harika manzaraların size eşlik edeceği bu yayla görülmeye değerdir. Kadıralak Yaylası, il merkezine 83, ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ziyaretçiler genelde şahsi araçlarıyla gitmeyi tercih etse bile yaylaya turlar ile ulaşım vardır. Doğa ile iç içe olan bu yaylada geziniz sonrası güzel bir yürüyüş yaparak adeta oksijene doyabilirsiniz.

Trabzon Sultan Murat Yaylası

Doğu Karadeniz Yaylaları, Ziyaretçileri Büyülüyor

Trabzon’un gözde yaylalarından biri olan Sultan Murat Yaylası Çaykara’da bulunmaktadır. İlçe merkezinden 25 kilometre uzaklıkta olan bu yayla aynı zamanda deniz seviyesinden 2200 metre yüksekliktedir. Trabzon İli Çaykara İlçesine 25 km mesafede olan ve Aydıntepe’nin 54 km kuzeybatısında bulunan Sultan murat Yaylasında 1. Dünya Savaşından kalma siperler ve şehit mezarlarını her yıl binlerce insan ziyaret etmektedir. 1635 yılında İran Seferinden dönerken IV. Murat burada ordusu ile Cuma namazını kılmış ve burada konaklamıştır. Sultan Murat’ın çok beğendiği bu yaylanın adı bu hadiseden sonra Sultan Murat Yaylası olarak kalmıştır ve Sultan Murat’ın namaz kıldığı alan hala korunmaktadır. Sultan Murat Yaylası’nda her sene şenlikler olmaktadır ve bu şenliklere çevre il ve ilçelerden katılım olmaktadır. Şenlikler her sene 20 Ağustos zamanı olmakla birlikte şenlikte kültürel, ticari, ve insani paylaşımlar yapılmaktadır ve yöreye ait oyunlar oynanmaktadır. Eğer ki tatilinizi bu tarihlere denk getirirseniz siz de bu şenliklere katılım sağlayabilirsiniz. Yaylada her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz imkanlar vardır.(elektrik, içme suyu, otel, lokanta, kahvehane, kasap, market)

Bayburt Kop Dağı Yaylası

Doğu Karadeniz Yaylaları, Ziyaretçileri Büyülüyor

Kayak sporuna da elverişli bir konumda olan Kop Dağı Yaylası (Kop Dağı Turizm Merkezi), deniz seviyesinden 2,918 metre yükseklikte. Kop Dağı Kış ve Kayak Sporları Merkezi yılda yaklaşık 6 ay boyunca karla kaplı olması nedeniyle kış sporları yapmaya çok elverişli. İl Özel İdaresi’ne ait 112 yataklı konukevinin yer aldığı yaylada yeme-içme tesisleri de bulunuyor. Bayburt-Aşkale yolunun 40. km’sinden ulaşılabilen Kop Dağı Yaylası’na özel aracın yanı sıra şehirlerarası otobüslerle de ulaşım sağlanıyor. Tüm alt yapı hizmetlerinin tamamlandığı yayladaki kayak merkezi kış sporları için uygun durumda. Yaylaya en yakın yerleşim yeri 15 km uzaklıktaki Kop Köyüdür.

Bayburt Aydıntepe Yaylası

Doğu Karadeniz Yaylaları, Ziyaretçileri Büyülüyor

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin eşsiz yaylalarından 2 bin 340 rakımlı Aydıntepe Yaylası temiz havası, sürekli esen rüzgarı ve rengarenk çiçekleriyle Doğu Karadeniz'in son yıllarda parlayan yıldızı halinde. Aydıntepe Yaylası ve burada bulunan gölet, hava sıcaklığının 20 dereceyi bulduğu şehir merkezine karşılık ilkbaharda kristal görüntüsüyle farklı bir güzellik yaşatıyor. Aynı zamanda her sene yayla şenlikleri düzenleniyor.

Erzincan Dumanlı Yaylası

Doğu Karadeniz Yaylaları, Ziyaretçileri Büyülüyor

Kent merkezine 70 kilometre uzaklıktaki Refahiye ilçesi sınırlarında yer alan ve 2017 yılında Türkiye'nin 219'uncu tabiat parkı ilan edilen Dumanlı Yaylası, 8 bin 964 hektarlık alanıyla dikkati çekiyor. Erzincan'da sarıçam ağaçlarıyla kaplı. Bölgede 60 familyaya ve 245 cinse dağılmış, 633 tür bitki çeşitliliği bulunuyor. Bunların 114'ü ise kayıtlarda endemik olarak yer alıyor. Bilim dünyasını ilgilendiren bu yönünün yanında yayla, piknik yapmak isteyen vatandaşlar ile doğa tutkunlarının da ilgisini çekiyor. Bungalov tipi evlerin yapımı devam eden tabiat parkına gelen misafirler, karavan veya çadırlarında kalıp doğanın tadını çıkartıyor.

Erzincan Sohmarik Yaylası

Doğu Karadeniz Yaylaları, Ziyaretçileri Büyülüyor

Sohmarik yaylası Erzincan'ın Kemah ilçesine bağlı 2400 rakımlı Munzur dağı eteklerinde bulunuyor. Bir yüzü Erzincan’a diğer yüzü Tunceli’ye bakan Munzur dağı eteklerindeki Sohmarik yaylası'nda köy kadınlarının doğal hayatları dikkat çekiyor. Ulaşım zorluğu nedeniyle pek fazla insanın uğrayamadığı yayla doğası ve ihtişamıyla göz dolduruyor. Pek fazla yerleşim yeri bulunmayan yaylada kadınlar peynir üretiyor. Eğer dokusu bozulmamış ve tamamen doğal bir yayla turu yapmak istiyorsanız kuşkusuz ilk tercih Sohmarik yaylası olmalıdır. Yaylaya ulaşım zor olduğu için sadece kendi aracınızla çıkmak mümkün.  

09 Ara 2023 - 16:31 - Kültür & Sanat

Mahreç  Sedanur Yayla


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Sabri Davut - Harika bir çalışma, yaylalar cennetten bir köşe.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Aralık 23:22