Haber Detayı
14 Haziran 2021 - Pazartesi 09:19 Bu haber 1156 kez okundu
 
Bakan Koca: 2 Metre Mesafeyi Koruyanlar Maskeyi Çıkarabilir
SAĞLIK Haberi
Bakan Koca:  2 Metre Mesafeyi Koruyanlar Maskeyi Çıkarabilir

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziran ayının sonunda aşılamada 20 yaşa kadar inileceğini açıkladı. Bakan Koca, 2 metre mesafeyi koruyan vatandaşların da maskeleri çıkarabileceğini söyledi.

Son haftalarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan aşı verileri umut veriyor. Aşı seferberliğinde vatandaşları aşı olmaya davet eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziran ayı sonunda aşılamanın 20 yaşa kadar inebileceğini açıkladı. Planlanan 30 milyon doz BioNTech aşısının yaklaşık yarısının teslim edildiğini belirten Bakan Koca, toplumsal bağışıklık için nüfusun en az yüzde 60’ının aşılanması gerektiğini söyledi. Bakan Koca ayrıca 2 metre mesafeyi koruyan vatandaşların maskelerini çıkarabileceklerini söyledi.

‘Aşı Tedarik Süreci Planlandığı Gibi İlerliyor’

Aşıların tedarik sürecinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu ay için planlanan 30 milyon doz BioNTech aşısının yaklaşık yarısı teslim edildi, tedarik süreci planlandığı gibi ilerliyor. Bugün itibarıyla 3.5 milyon doz Sinovac aşısının da Türkiye'ye gelmesini bekliyoruz. Çin'den izni çıkan aşının yeni partisinin toplamda 14.5 milyon doza ulaşması öngörülüyor. Bu sayede, Sinovac aşısı olmayı bekleyenlerin taleplerinin karşılanması hedefleniyor” diye konuştu.

3’üncü Doz Gönüllüler Üzerinde Denenecek

3’üncü dozun hangi hibrit modelle daha yüksek koruyuculuk sağladığı belirlenerek yaygın ve yoğun uygulamaya geçeceğini söyleyen Bakan Koca, “Sonbaharla birlikte, ilk aşıların üstünden en az 6 ay geçtikten sonra, 3. doz aşıda etkinlik ve koruyuculuk tespiti için gönüllülerden başlanarak şu yol izlenecek: İlk 2 dozu Sinovac aşısı olan bir gruba yine Sinovac, bir diğer gruba BioNTech, diğer gruba da yerli aşı yapılacak. Aynı şekilde ilk 2 dozda BioNTech tercih edenler içinden gönüllü bir gruba da 3. dozda Sinovac, BioNTech ve yerli aşı vurulacak. Böylece 3. dozda hangi hibrit modelle en yüksek koruyuculuk sağlandığı dikkate alınarak yaygın ve yoğun uygulamaya geçilecek. Toplumsal bağışıklığın oluşması için nüfusun en az yüzde 60'ının aşılanması gerekiyor. Ancak yüzde 70 ve üstü oranda aşılamanın daha anlamlı olduğu kabul ediliyor. Bu nedenle koruyuculuk etkisi de dikkate alınarak geniş kitlelere tercihine bağlı olarak ilk doz BioNTech aşısı yapılması ve toplumsal bağışıklığın hızla artırılması düşünülüyor” dedi.

‘2 Metre Mesafeyi Koruyanlar Maskeyi Çıkarabilir’

Vatandaşların maskeleri çıkarmak için en az 2 metrelik mesafe kuralına uyduğu takdirde, maskelerini çıkarabileceklerini söyleyen Bakan Koca, “Virüsün uğradığı mutasyonlar gözetilerek en az 2 metre mesafe bırakılması önerildi. 2 metre mesafeyi koruyanlar maskeyi çıkarabilir. Ama öyle durumlar olur ki "evde otururken ortama göre maske takmanız gerekebilir. Burada önemli olan aşılanma ve mesafeyi muhafaza etmektir. Günlük vaka sayıları 5- 6 bin arasında inişli çıkışlı seyrediyor. Bunda hareketliliğin artmasının etkisi büyük. Salgını kontrol etmek için farklı dönemlerden geçtik. Tam kapanma, kısmi kapanma, kontrollü normalleşme dönemlerini yaşadık. Şu andaki dönemi de kontrollü sosyal hayat olarak görüp uygulamalıyız. Vatandaşlarımız, 'Bu aşı beni korur' düşüncesinde olmalı. Ancak bazıları koruyuculuktan ziyade yan etkileri ön plana çıkarıyor. Ama ileri sürülen yan etkilerin bir karşılığı yok. İkna yöntemi ile aşılamada oranın artmasını bekliyoruz. Özellikle riskli gruplarda aşılama oranı yüzde 90'ı bulmalı" şeklinde konuştu.

AŞIDA 40 YAŞA İNDİK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşıda 40 yaşa indik. Yaşınız 40 veya üstüyse bu sabahtan itibaren randevu alabilirsiniz. Yüzde yüz katılım bekliyoruz" dedi.

DÜN 500 BİNE YAKIN AŞI YAPILDI

Bakan Koca, dün yaptığı açıklamada, "12 Haziran Cumartesi toplam 449 bin 684 aşı yapıldı. Aşı yaptırmak üzere randevu alanların yüzde 99,485'i gelip aşılarını yaptırdı. Normal hayata bir adım daha yaklaştık. Sağ olun" demişti.

AŞILAMADA REKOR

Haziran ayında yeni birçok grubun COVID-19 aşılama programına dahil edildiği Türkiye’de, önceki gün (cuma) 590 bin dozdan fazla aşı uygulanarak toplumsal bağışıklama hedefi için önemli bir adım atıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Saat 23.59. Son 24 saat içinde toplam 597.647 doz aşı yapıldı. Bu vakte kadar çalışan arkadaşlarımıza, aşı randevusunu aksatmayan vatandaşlarımıza binlerce teşekkür! Aşı, fedakârlık, planlama: Hepsi var, sorun yok!” ifadesini kullandı. Dün ise 455 bin 770 kişi aşı vuruldu.

13 OCAK’TA BAŞLADI

İlk COVID-19 aşısı, 13 Ocak’ta Koca ile Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerine yapıldı. 14 Ocak’ta aşılama programının resmen başlamasıyla sağlık çalışanları ilk sırada aşılanan grup oldu. Aşı tedarikinin de artmasıyla çok sayıda grup, haziranda aşılama programına dahil edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Koca:, , 2, Metre, Mesafeyi, Koruyanlar, Maskeyi, Çıkarabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı