Haber Detayı
15 Nisan 2021 - Perşembe 09:05 Bu haber 1460 kez okundu
 
Gümüşhane’nin Geleneksel Lezzeti “SİRON” Ramazanda Tavan Yaptı
YAŞAM Haberi
Gümüşhane’nin Geleneksel Lezzeti “SİRON” Ramazanda Tavan Yaptı

 

Gümüşhane’nin geleneksel lezzetlerinden ‘Siron’ satışları Ramazan ayıyla birlikte yüzde 400 oranında arttı.

Asırlardır Gümüşhane ve civarındaki kentlerde “Siron” ve “Ziron” adıyla bilinen pişirilmiş yufkanın sıcakken katlanıp kesilmesi ve ardından fırınlanmasıyla yapılan, fırından sonra sıcak suyla ıslatıldıktan sonra üzerine süzme yoğurt, tereyağlı-cevizli sosuyla yenilen Gümüşhane sironu Ramazan ayıyla birlikte büyük rağbet görüyor.

Hafif olması nedeniyle sıcak Ramazan günlerinde vatandaşların hem iftarda hem de sahurda tükettiği bir yiyecek haline gelen sironun üretimi Ramazan ayıyla birlikte 5 kat arttı.

Gümüşhane’nin yöresel yemeklerinden ‘ZİRON’  ya da yöresel adıyla “SİRON” ramazan sofralarımızın vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini koruyor. Daha önceden pişirilmiş yufkanın sıcakken katlanıp kesilmesi ve ardından fırınlanmasıyla kurutulduktan sonra yoğurt yardımıyla ıslatılarak tereyağlı, cevizli sosuyla servis edilen Gümüşhane sironu, hafif olması nedeniyle Ramazan ayında vatandaşların hem iftarda, hem de sahurda rahatlıkla tükettiği lezzetli yöresel bir yemek olarak sıkça tüketiliyor .

Ramazan sofralarının vazgeçilmez lezzeti

Gümüşhane’de eskiden her evde özellikle sonbaharda imece usulüyle yapılan siron, son zamanlarda yardımlaşma kültürü olarak, her ne kadar ortadan kaybolmaya yüz tutsa da ramazan ayında özellikle sahur sofralarında daha çok tüketilen bir ürün olarak yerini koruyor.

Siron pişmiş bir ürün olarak önceden pişirilip kesilmiş yufkanın, tepsiye dik gelecek şekilde dizilerek üzerine süzme yoğurt dökülmesi ve 2 dakika bekledikten sonra tereyağı, pul biber, nane yada kekikle kavrulduktan sonra 2 dakika içerisinde servise hazır hale gelen çok lezzetli ve ayrıca uzun süreli tokluk tuttuğu için sahur sofralarında yöresel bir yemek olarak sıkça tercih edilen yöresel bir lezzet olarak tercih ediliyor.

Kilo korkusu yaşamadan rahatça tüketin

Siron’un Türkiye’nin birçok bölgesinde yapılmasına karşın Gümüşhane’deki siron’un farklı olmasının en büyük özelliği yufkanın piştikten sonra kesilerek fırınlanması. Diğer yörelerde ise yaş yufka kesilerek fırınlanır. İki kez piştiği için Gümüşhane sironu’nun tadı daha güzel ve çıtır olur. Gümüşhane’de siron’un Ramazan ayında her evde ya iftarda, ya da sahurda mutlaka sofrada bulunup, tuz oranı çok az ve aparatif bir yiyecek olması nedeniyle de kilo korkusu vermeden rahatlıkla  tüketilen bir besin maddesi olarakta kabul ediliyor.

Siron nasıl pişirilir?

Siron tepsinin içine sıra ile dizilir ve üzerine az miktarda sıcak su gezdirilir. Ilık suda ezilmiş süzme yoğurdu sironların üzerine döküldükten sonra erimiş tereyağı dökülerek servis edilir.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’nin, Geleneksel, Lezzeti, “SİRON”, Ramazanda, Tavan, Yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı