Haber Detayı
25 Ekim 2019 - Cuma 10:24 Bu haber 7382 kez okundu
 
Gümüşhane Üniversitesinden 95 Yerli Araç
Gümüşhane Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Mekatronik Programı, Bilgisayar Programcılığı ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğrenci ve Akademisyenleri 95 Yerli Araç Tasarladı.
TEKNOLOJİ Haberi
Gümüşhane Üniversitesinden 95 Yerli Araç

Gümüşhane Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Mekatronik Programı, Bilgisayar Programcılığı ve Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencileri ile akademisyenlerden oluşan ekip, TÜBİTAK desteğiyle yüzde 95’i yerli üretim olan elektrikli araç üretti.

Adını Tomara Şelalesinden alan elektrikli otomobil Yaklaşık 130 bin liraya mal oldu. Araç,3 kilovat gücündeki bataryadan 2 saatte şarj oluyor ve maksimum 110 kilometre hıza ulaşabiliyor.

‘Türkiye’de Yapılabileceğini Kanıtladık’

Aracın en önemli özelliklerinden bir tanesinin de normal araçlarda olması gereken dış kaportaları ayrı ayrı ürettiklerini kaydeden Gümüşhane Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Jeofizik Mühendisliği bölümü öğretim görevlisi Levent Pehlivan,  yarışmalarda ki diğer araçların kaputlarının tek parça olduğunu söyledi.

Öğretim görevlisi Levent Pehlivan gazetemize yaptığı açıklamada, kaportaları ayrı ayarı üreterek farkındalık yaratıklarını belirterek, “Bu işlemin Türkiye’de de yapılabileceğini gösterdik. Daha iyi imkanlar altında, daha fazla çalışma olanağı verildiğinde ülkemize elektrikli araçların yapılabileceğinden hem fikiriz. Ekibimizle birlikte daha iyi çalışmalar yapmanın gayreti içerisindeyiz” dedi.

‘Maksimum 110 km hıza ulaşabiliyor’

Pehlivan, “Aracımız sol arka tekerleğe bağlı olan motorla çalışıyor. Tek motor çekişi vardır. Tek motorla aracımız 80 ile 110 kilometre hıza ulaşabiliyor. Bizim kendi yaptığımız arazi çalışmalarında 70 km bir hıza ulaştık. Yük arttıkça hızın azalabileceğini de gördük. Daha ince bir kabuk yapısıyla aracı daha da inceltebiliriz. Aracımız hafifledikçe gideceği yol ve hızı artmaktadır. Aracımız 60 km menzili hiç durmadan gidebilir” diye konuştu.

Pehlivan, Tomara’nın TÜBİTAK’ın 6-12 Ağustos 2018 tarihinde Kocaeli’de elektromobil hidromobil ve otonom araçların yarıştığı "14. Efficiency Challenge Electric Vehicle"ye katıldığını hatırlatarak, “TOMARA, 29 aracın yarıştığı otonom kategorisinde ilk 5 arasına girerken, 39 aracın katıldığı 40 kilometrelik sürücülü yarışı da tamamlamayı başardığını kaydetti.

Öğretim görevlisi Pehlivan'ın, “Garage Teknoloji Takımımızı 2016 yılında kurduk ve teknolojik faaliyetlere başladık. İlk başladığımızda ARGE çalışması yürüttük. Yaptığımız çalışmalarda en çok tercih edilen araç türünü tespit ettik. Araştırmalarımız sonucunda en çok spor modellerinin tercih edildiğini görünce, bu tarz bir araç modellemeye başladık. İlk olarak bilgisayar ortamında modelleme işlemini yaptık. Yaptığımız bu modelleme işleminde sonra üniversitemizin de katkılarıyla bilimsel araştırma projesi adı altında bizi desteklediler” dedi.

Pehlivan sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Araç Gümüşhane Üniversitesine ait, yöresel bir isim kullanmak istedik. Bu yüzden Şiran ilçemizde bulunan Tomara Şelalesinin ismini kullandık.”

“Aracımızı Satılabilir Hale Getirmek İstiyoruz”

Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Tahir Kalkışım ise, Gümüşhane Üniversitesi olarak biz bu yarışlara 7 kez katıldıklarını hatırlatarak, “Aracımızın üstünde tasarladığımız ünitelerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Aracımız 2 senedir yarışlara katılıyor, önümüzde ki sene 3.yarışına katılacak. Yarış yaptığımız her sene ünitelerimizi geliştiriyoruz. Aracımız ara yüzü herkes tarafından anlaşılır ve satılabilir hale gelebilmesi için herkes elinin taşın altına koymalıdır. Bunun için iyi bir bilgi birikimi gerekmektedir. En sonunda ülkelimizin yerli ve milli otomobilin kaynaklarını oluşturmuş oluyoruz” diye konuştu.

Kalkışım , “Aracın yarış esnasında pilin ısınmasını ne kadar çok önlersek o kadar daha verim almış alıyoruz. Araç yarış halindeyken uzaktan bütün verilerini toplamalıyız. Önümüzde ki yarışlarda otomobilimizi levhaları tanıması ve kendini otomatik park edebilmesini sağlayacağız” dedi.  

Kalkışım sözlerini şöyle tamamladı;

"Gümüşhane Üniversitesi olarak, elektrikli otonom araçların Türkiye'de önemli olacağını ve halkımızın bunlara ilgi göstereceğini düşünüyoruz. Son dönemde yaygınlaşan elektrikli hibrit arabalar, çok yakın gelecekte vazgeçilmez unsurlardan biri olacak. Bizimde bu teknolojide Türkiye olarak yer almamız gerekiyor. İşte bu nedenle bizim aracımızın elektrikli ve otonom olması Türkiye açısından önemli diyoruz. Bu yüzden elektrikli ve alternatif enerjili araçları önemsiyoruz. 'Üniversite olarak buna hangi katkıyı verebiliriz, yazılımsal olarak nasıl bir katkı sağlayabiliriz' diye düşünüyoruz. Bunun için bu tür projeleri önemsiyoruz."

Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü öğrencisi Murat Dalyanlı ise, “TUBİTAK ve TEKNOFEST kapsamında ki yarışmalara katılıyoruz. Elektrikli araba dünya ve ülke gündeminde fazlasıyla yer buluyor. Aracımızın parçalarını okul bünyesinde geliştirildi. Aracımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Otonom bir şekilde sürücü olmadan da yönlendirilme kapasitesine sahip. Aracımızda mümkün olduğu en az tüketimi sağlayarak, en çok verimi almaya çalışıyoruz. Önümüzde ki yarışmalara gerekli destekleri bulduğumuz takdirde farklı araçlarla katılmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Aracımızın yürüme aksanın herhangi sıkıntı olmadığını kaydeden Dalyanlı, Hedeflerinin aracı geliştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane, Üniversitesinden, 95, Yerli, Araç,
Yorumlar
Haber Yazılımı