Haber Detayı
26 Mayıs 2021 - Çarşamba 08:51 Bu haber 3839 kez okundu
 
İmamoğlu’ndan Canlı ’ya Vefa
Mustafa Canlı’nın Adını Taşıyan Okul Yaptırılması İçin Sona Gelindi.
GÜNDEM Haberi
İmamoğlu’ndan Canlı ’ya Vefa

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,  Eylül 2020 tarihinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Mustafa Canlı adına Gümüşhane’de okul yaptıracak. Eylül 2020 tarihinde koronavirüs nedeniyle hayatına kaybeden Gümüşhane eski Milletvekili, Gümüşhane eski Belediye Başkanı ve İSTAÇ Genel Müdürü Mustafa Canlı’nın ismini taşıyacak okul için son hazırlıklar tamamlanıyor. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Mustafa Canlı’nın cenaze töreninde konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, Mustafa Canlı’nın isminin sabit kalması için Gümüşhane’ye iz bırakacak bir eserinin olacağını söylemişti.

İBB Başkanı İmamoğlu gerçekleşen törende yaptığı konuşmada "Çok üzüntülüyüz. Bizim yol arkadaşımız, abimiz. Gerçekten iz bırakıp bu dünyadan göçen iyi bir aile babası. Abimizin bütün emanetleri bizimdir. Ailesi her şeyiyle bizimdir. Hiçbir tereddüt duymasınlar. En güzel şekilde onun anısını Gümüşhane'de yaşatacak bir alanı da biz İBB olarak yapacağız. Onun izinin de sabit kalması için inşallah Gümüşhane'ye iz bırakacak bir hizmetimiz olacak" ifadelerini kullanmıştı.

Cenaze töreninde verdiği sözün takipçisi olan Başkan İmamoğlu,  Gümüşhane’ye Mustafa Canlı’nın adını taşıyan okul yapılması için gerekli çalışmaları başlatmıştı. Yapılan çalışmalar neticesinde şehre Mustafa Canlı adına okul yapılması yönünde karar verildiği ve okul yeri için gerekli çalışmaların başlatıldığı öğrenildi. Yapılması planlanan okulun ise Haziran ayının ilk haftalarında başlanması ve 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor. Öte yandan yapılması planlanan okul için yer tespit çalışmasının tamamlanması bekleniyor. Okulun yer tespiti tamamlandığında çalışmaların ivedilikle başlanacağı öğrenildi. Okul yerinin bulunması halinde önümüzdeki ay içerisinde Gümüşhane’ye gelmesi beklenen İmamoğlu, bizzat temel atma törenine katılacak.

MUSTAFA CANLI KİMDİR?

25 Mayıs 1962 tarihinde Gümüşhane Yukarı Alıçlı Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini kendi köyünde, orta ve lise öğrenimini Gümüşhane’de tamamladı. 1978 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü kazandı. 1983 yılında elektrik mühendisi ünvanı ile mezun oldu.

1983 yılında Trabzon TEK Kuzeydoğu Anadolu İşletme Grup Müdürlüğü’nde elektrik mühendisi olarak kamu görevine başladı.

1989 yılında Gümüşhane TEK Teknik Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Bu görevi 1995 yılına kadar başarıyla sürdürdü.

1995 yılında Çorum TEDAŞ Müessese Müdürlüğü görevine atandı. 1999 yılında belediye başkan adayı olabilmek için görevinden istifa etti. Bu görev esnasında yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Çorum Valiliği ve diğer kuruluşlar tarafından birçok kez ödüllendirildi.

Çorum Spor Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra Mali Komisyon Başkanlığı yaptı. TEDAŞ Çorum gücü Spor Kulübü’nü kurarak yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Amatör sporun gelişmesinde katkılar sağladı.

18 Nisan 1999 yılı seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Gümüşhane Belediye Başkanı seçildi. 1999 ile 2014 yılları arasında üç dönem Gümüşhane Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü.

1999-2004 yılları arası Gümüşhane Spor Kulübü Başkanlığı görevinde bulundu.

2006 yılında Anadolu Üniversitesi, İşletme Fakültesinden ön lisans eğitimini tamamladı.

Belediye başkanlığı görev sürecinde, Karadeniz Belediyeler Birliği'nde uzun süre encümen üyeliği görevinde bulundu ayrıca şehrin ihtiyacı olan atık su arıtma tesisi ve katı atık tesislerinin projelendirilmesini, bitirilmesini ve devreye alınmasını sağladı.

2015 yılında yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden 25. dönem milletvekili olarak seçildi.

Mustafa Canlı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İYİ Parti Gümüşhane belediye başkan adayı oldu. 7 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSTAÇ AŞ Genel Müdürü olarak göreve başladı. Covid 19 Hastalığına yakalanan Mustafa Canlı 26 Eylül 2020 tarihinde kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İmamoğlu’ndan, Canlı, ’ya, Vefa,
Yorumlar
Haber Yazılımı