Haber Detayı
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 09:29 Bu haber 769 kez okundu
 
Kemalettin Aydın: Kapanma Başarılı Oldu
SAĞLIK Haberi
Kemalettin Aydın: Kapanma Başarılı Oldu

Kemalettin Aydın: Kapanma Başarılı Oldu

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın tam kapanmanın başarılı olduğunu söyledi. 17 Mayıs’a kadar tam kapanma kararının devam ettiği süreçte Gümüşhane’de vaka sayılarında bir önceki haftaya göre de yüzde 25’lik bir düşüş yaşandı.

SAĞLIK Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın tam kapanmanın son haftasında vaka sayılarında gelinen noktayı değerlendirdi. Prof. Dr. Aydın tam kapanma sürecinin başarıyla ilerlediğini söyleyerek, Ramazan Bayramı sonrasında hedeflenen 5 bin rakamına yaklaşılacağını kaydetti. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da, 1-7 Mayıs 2021 tarihleri arasında 100 bin nüfusa göre İllere Göre Haftalık Vaka Sayısını açıkladı. 17 Mayıs’a kadar tam kapanma kararının devam ettiği süreçte Gümüşhane’de vaka sayılarında bir önceki haftaya göre yüzde 25’lik bir düşüş yaşandı.

 

‘’Bayrama Dikkat Çekti’’

Vaka sayılarının tam kapanmayla birlikte düşmesinin ardından insanların bayram sonrasında rehavete kapılmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Aydın herkesi bilinçli davranmaya davet ederek, “Bayramın sonunda 10 binlerin altına yakın bir sayı olur. Ama bayramdan sonra da devam edecektir bu düşüş. Orada 5 binlerin altına iner inşallah.” dedi.  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın tam kapanmanın son haftasında vaka sayılarında gelinen noktayı değerlendirdi. Prof. Dr. Aydın tam kapanma sürecinin başarıyla ilerlediğini söyleyerek, Ramazan Bayramı sonrasında hedeflenen 5 bin rakamına yaklaşılacağını kaydetti.

‘’Arzu Edilen Sonuçlar Elde Ediliyor’’

Prof. Dr. Aydın, sürecin başlarında alınan tedbirlerle birlikte tam kapanma kurallarının başarıyla uygulanmasının vaka sayılarında 15 binlere dayanmasında etkili olduğunu söyleyerek, “Önce kademeli kısıtlama oldu. Kafelerin ve restoranların oturarak yemek yeme yerleri kapatıldı. Arkasından gece 21’de olan sokağa çıkma yasağı akşam 19’a çekildi. 23 Nisan haftasında 3 günlük bir tam kapanma oldu. Ramazan başlayınca hareketleşme ve kümelenme azalmış oldu. Bununla beraberde tam kapanma olunca da beklenen ve arzu edilen sonuçlar elde ediliyor. Üç şeyi birleştirmek lazım. Birincisi kapanma kurallarının uygulanması, ikincisi milletin bu kurallara uyması, üçüncüsü kamunun ve güvenlik güçlerinin sürecin dinamik kontrol sürecini başarıyla yönetmesi. Bunlar neticesinde bugün 15 binlere ve 15 binlerin altına gidiliyor. Bu iniş devam edecek. Ancak önümüzde iki kritik zaman dilimi var. Bayramda vaka sayıları azaldı diye bir araya gelmeleri artırarak birbirimize bulaştırırsak o zaman bayramdan bir hafta sonra vaka sayılarında yeniden artma olur.” ifadelerini kullandı.

‘’Dalgayı İnsanlar Yaratıyor’’

Vaka sayılarının tam kapanmayla birlikte düşmesinin ardından insanların bayram sonrasında rehavete kapılmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Aydın herkesi bilinçli davranmaya davet ederek, “Bayramın sonunda 10 binlerin altına yakın bir sayı olur. Ama bayramdan sonra da devam edecektir bu düşüş. Orada 5 binlerin altına iner inşallah. Ama biz bayramda ve bayram sonrasında memleket içindeki hareketlilikleri çok yapıp birbirimize bulaştırırsak bayramdan bir hafta sonra düştüğü rakamdan yeniden biraz daha yukarı çıkar. Virüsün şöyle bir özelliği yok. Hadi bu insanlar dikkat ediyor, ben dağlara çıkayım sonra yeniden saldırayım diye bir şey demiyor. Virüsteki dalgalanmaya biz sebep oluyoruz. Biz birbirimizle yakınlaşıp virüsü bulaştırırsak dalga artıyor. Sonra kurallar koyuluyor, kısıtlamalar konuluyor. Daha sonra birbirimizden uzaklaşıyoruz ve dalganın dip kısmına indiğimizi görüyoruz. Yani dalga virüse ait değil. Dalga insanoğluna ait. Birbirine bulaştırdığı zaman dalga yükseliyor, birbirinden uzaklaştığı zamanda dalga aşağıya iniyor.” şeklinde konuştu.

‘’Maskelerden Kurtulmak Mümkün’’

Prof. Dr. Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle gerçekleşecek olan aşı tedarikinin ardından aşılamada önemli bir yol kat edildiği zaman toplu halde bir araya gelmelerin ve maskelerin kaldırılmasının mümkün olduğunu söyleyerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın devreye girerek yaptığı görüşmelerde Almanya, Rusya ve Çin’den aşılar gelecek. Görünen o ki Mayısın sonunda ve Haziran ayında 40 milyona yakın aşı gelecek. Bu aşıları biz yapar ve 20 yaşların üzerine kadar toplumu aşılamış olursak o zaman arkasından aşılı insanların bir araya gelebileceği çıkartılabilir. Ya da bir kısım toplantılara aşılarını olmuş insanlar maskesiz katılabilirler. Haziran ayından sonra ki zaman diliminde bu durum yaşanabilir.” sözlerini kullandı.

Vaka Sayıları Düşmeye Devam Ediyor

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 1-7 Mayıs 2021 tarihleri arasında 100 bin nüfusa göre İllere Göre Haftalık Vaka Sayısını açıkladı. 17 Mayıs’a kadar tam kapanma kararının devam ettiği süreçte Gümüşhane’de vaka sayılarında bir önceki haftaya göre yüzde 25’lik bir düşüş yaşandı. Geçtiğimiz hafta da yüzde 26'lık düşüşün yaşandığı Gümüşhane'de rakamlar ülke genelinde olduğu gibi düşmeye devam ediyor. Tabloya göre yüz bin kişiye düşen vaka sayısı bir önceki hafta 248,41 olan Gümüşhane’de bu rakamlar yüzde 25 oranında düşerek 187,01 oldu. Bu rakamla Gümüşhane Türkiye'deki 81 il arasında 47.sıradan 48.sıraya düştü. İlk 10 sıralamasında Doğu Karadeniz bölgesinde il kalmadı.

Aşılama 40 Bin’i Geçti

Diğer yandan Gümüşhane'de uygulanan Covid-19 aşı sayısı bugün sabah itibariyle 40 bin 252 doza ulaştı. Birinci doz uygulanan kişi sayısının 23 bin 42 olduğu Gümüşhane'de ikinci doz Covid-19 aşısı uygulanan kişi sayısı 17 bin 210'a yükseldi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kemalettin, Aydın:, Kapanma, Başarılı, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı