Haber Detayı
11 Mayıs 2021 - Salı 09:51 Bu haber 1439 kez okundu
 
Materyaller Doğadan
EĞİTİM Haberi
Materyaller Doğadan

Gümüşhane Şehit Murat Akçay anaokulu öğretmeni Habibe Susuz’un ortaklarından olduğu “Materyalim Doğadan” eTwinning projesi ile öğrencilerle birçok verimli etkinlik yapıyor.

Aralık ayında başlayan projeye 9 farklı ilden 3-5 yaş arası 100 den fazla öğrenci katıldı ve pandemi koşullarına rağmen hala devam ediyor. ‘Materyalim Doğadan’ projesi okul öncesi öğrencilerinde doğa sevgisi ve duyarlılığını kazandırma, araştırma ve deney yapma, problem çözme becerilerini geliştirme, doğada yaşayan canlıların farkında olmalarını sağlama, öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmesi, doğada bulunan materyalleri öğrenme ortamlarına entegre etme, doğadaki ürünleri kullanarak üst düzey düşünme becerilerini ortaya çıkarma, Öğrencinin yakın çevresinin estetik bir biçimde düzenlenmesine fırsat tanıyarak kalıcı öğrenme sağlama, Çevreye duyarlı bireyler yetiştirme, doğadaki malzemelerin korunması için geri dönüşüm bilincine sahip bireyler yetiştirmek gibi hedefler belirlemiştir.

‘Materyalim Doğadan’ projesinin ortakların olan Gümüşhane Şehit Murat Akçay anaokulu öğretmeni Habibe Susuz yapılan projeyle ilgili bilgilendirmede bulundu. Öğretmen Susuz, “Bu hedeflere ulaşmak için doğadaki Materyaller ile deney, geri-dönüşüm, özgün ürün oluşturma, matematik etkinlikleri, hikaye oluşturma, albüm, koleksiyon, oyuncak yapımı, müzik aleti yapımı ana temaları altında her ay çok çeşitli etkinliklerle ,farklı şehirler farklı okullarla duygu ve deneyim alışverişinde bulunan öğrenciler okullar arası sağlanan iş birliği sayesinde web 2.0 araçlarını da kullanarak birçok işbirlikçi ve ortak ürüne imza atıyor. Nisan Ayı etkinliklerinde materyali doğadan olan oyuncak tasarlayan proje ekibi bu oyuncaklarını ve sınıflarında fazla olan diğer oyuncaklarını ihtiyaç sahibi okullara göndererek yüzlerde gülümseme yarattılar. Gönül bağı kurdukları arkadaşlarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nı bu şekilde kutladılar. Hem yardımlaşmanın, paylaşmanın keyfine vardılar hem de doğadaki materyallerin ne kadar eşsiz olduğunu gördüler” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Materyaller, Doğadan,
Yorumlar
Haber Yazılımı