Haber Detayı
05 Haziran 2021 - Cumartesi 10:13 Bu haber 2135 kez okundu
 
‘Pandemi olmasaydı Şampiyon olurduk’
SPOR Haberi
‘Pandemi olmasaydı Şampiyon olurduk’

‘Pandemi olmasaydı Şampiyon olurduk’

Misli.com 3. LİG ekiplerinden 1954 Kelkit Belediyespor’da Teknik Direktör Ulaş Ulusan, 2020-2021 sezonunu değerlendirdi. Geride kalan sezonun yanı sıra yeni sezonla ilgili önemli bilgiler veren başarılı teknik direktör, çıtanın her yıl yükseldiğine dikkat çekti. Ulusan, “Bir önceki yılda play-off’u 1 puanla kaçırmıştık. Sezon başında hedefimiz, sezonu bir önceki yıldan daha iyi seviyede bitirmekti. Belirlediğimiz hedef play-off’tu. O hedefe ulaştık. Şampiyon da olabilirdik. Kadro kısıtlılığından önemli sakatlardan oluşması dolayı şampiyon bitirebileceğimiz bir ligi play-off oynayarak bitirdik” dedi.

Ulusan, “Bu yıl beklenti büyük, başarı çıtası yükseldi. Zaten başarılı olduysanız çıta devamlı yükselir. Devamlı yukarılarda olmak zorundasınız. Ligde kaldıysanız play-off, play-off oynadıysanız şampiyonluk isteniyor. Tabi ki bunlar zor işler. Bunu başarabilmek için büyük bütçeli il ve ilçe takımlarıyla baş etmelisiniz. Futbolda önemli bir etken lobidir. Bizim büyük bir lobimiz yok. Ama şunu herkes bilir ki; Ulaş hocanın takımı sahada koşar, mücadele eder. Asla ruhsuz futbol sergilemez. Bu sene de öyle olacak. Yenilgiyi kabul etmeyen bir takım oluşturacağız” diye konuştu.

Saha dışı etkenlerden de bahseden Ulusan, “Bu sene biraz kaliteli oyuncuları alıp yanına da gençleri ekleyerek en kötü play-off oynamak istiyoruz. Tabi ki play-off da oynamayabilir, şampiyon da olamayabiliriz. Sonuçları sadece futbol takımı da belirlemiyor. Pandemi, hakemler, bireysel hatalar, yaşanan sakatlıklar… Hepsi birer etken. Takımı kurduk, ‘On numara transferler yaptık şampiyon olacağız’ demeyle de şampiyonluk gelmiyor. Sezon içerisinde neler yaşayacağımızı bilemediğimiz için hedef değişebiliyor. Ama şu bir gerçek ki Kelkit’in 3. Lig’de kalması da büyük başarıdır” dedi.

En zor gruplarda mücadele ediyoruz

Ulusan, “2 Yıldır en zor gruplarda mücadele ediyoruz. Artık denk kulüplerle yarışmak istiyoruz. Düşeceğin grup senin hedefini de etkileyebiliyor. Dediğim gibi çok zor gruplarda yer aldık. Dolayısıyla işlerimiz daha da zorlaştı. Gönül ister ki 2. Lig’e çıkalım. İnşallah bu şartlar oluşur. Bakalım şampiyonluk için şartları oluşacak mı? Oluşursa neden olmasın! Bana  göre federasyonun aldığı ikinci kararlar doğruydu, ilk kararlar çok suiistimal edildi. Örneğin adamın 2 covidli oyuncusu varsa bunu 6-7’ye çıkarıyordular ve maçları erteleniyordu. Geçen sezon kovidden çok şanssızlık yaşadık. İlk iki maçımızda önemli 2-3 oyuncumuz kovid oldu. Ben de kovid oldum. Bu maçların ikisini de kaybetmiştik. Tam kadro çıksaydık iki maçı da kazanabilirdik. Şimdi şampiyon bile olabilirdik. Bu kararların yeni sezonda da aynı şekilde devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Pandemi olmasaydı Şampiyon olurduk

Pandemiyi dikkate alarak bir kadro oluşturulması gerektiğinin altını çizen Ulusan, “Pandemi sakatlıklar sahamöız suni im olduğundan ekonomik, 5-6 tane kaliteli oyuncu almayı planlıyoruz. 5-6 tane de genç isimler alacağız. Bölgesel Amatör Lig maçlarını takip edeceğiz, buradan ileriye dönük, kontenjan olmayan oyuncuları seçip kadroyu genç oyuncularla geniş tutmayı planlıyoruz. Yoksa bunun altından sadece biz değil, birçok kulüp kalkamaz. Her yıl 20 oyuncu al, kadro kur, bunların ücretleri… Bu kadar maliyeti kaldırma şansımız yok. O yüzden daha önceki yıllarda yaptığımız gibi amatörlerden ucuz maliyetli oyuncuları alıp, onları hazırlanıp oynatmak düşüncesindeyiz. Bu şekilde her yıl 2-3 oyuncu katabilirsek kulübü de maddi anlamda bir nebze olsun rahatlatmış oluruz” ifadelerini kullandı.

13 oyuncumun kalmasını istedim

Ulusan, “Yönetimle görüşüp anlaştığımız gün, iç transferde kalmasını istediğimiz isimlerin listesini yönetime verdik. Geçen sezonki total kadrodan 13 ismin kalmasını istedim. Yönetim de bu listeyle birlikte transfer çalışmalarını sürdürüyor. Yönetimin en yakın zamanda iç transfer sorununu halledeceklerine inanıyorum. Anlaşamadığımız oyuncuların da yerlerini kesinlikle doldurmamız gerekiyor. İç transfer sorunu çözüldükten sonra dediğim gibi kaliteli ve ileriye dönük oyuncular transfer etmek istiyoruz” dedi.

Taraftar iç sahada en büyük kozumuzdu

Taraftara ayrı bir açmak gerektiğine vurgu yapan Ulusan, “Bu tür küçük yerlerde insanların çok fazla sosyal aktivitesi yok. En büyük sosyal aktivitesi futbol. 4 yıldır buradayım. Futbolu seven, futbolla yatıp kalkan bir ilçe Kelkit. Taraftar bizim için çok önemliydi. Pandemiden önce en büyük kozumuz taraftardı. Bize gerekli desteği veriyorlardı. Pandemi sürecince bu sene taraftarsız play-off’a kaldık, taraftar olsaydı şampiyon olabilirdik. İç sahada pek kayıp yaşamadık ama taraftarın desteği çok fazla oluyordu. Yöneticiler, yöneticilikten çok bizlerle abi kardeş ilişkisindeler. Küçük bir ilçede üstlerine ne kadar vazife düşüyorsa onu yapmaya çalışıyorlar. Başkanımız da bu konuda çok hassas zaten. Çok üst düzey iş adamlarından kurulu bir yönetimimiz yok ama takımlarına harcayacak zamanı olan, manevi olarak çok büyük destekler sunabilecek yönetimimi var. Onlar da ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Başarılı teknik adam sözlerini şöyle tamamladı;

Sakatlıklar, pandemi, hakemler, bireysel hatalar Sezon başında bir hedef koyarsınız ancak bu hedefe ulaşmak için bazı şartların oluşması lazım. Sakatlıklar, pandemi, hakemler, oyuncuların bireysel hataları. Benim için bu 4 neden çok önemli. Bunlar lehimize oluşursa hedefin bir anda şampiyonluk olabilir. Ama bunlar aleyhine olursa şampiyonluğa takım kursanız bile küme düşmemeye oynayabilirsiniz. Ben çok iddialı sözler söylemek istemiyorum. Sadece ben kendimizle yarışıyorum. Bir önceki yıl neredeysek, bu yıl onu yükseltmeye çalışıyorum. Ben bunun peşindeyim. Camia da tabi ki her zaman sahada başarılı bir takım görmek ister. Biz de onu başarmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Pandemi, olmasaydı, Şampiyon, olurduk’,
Yorumlar
Haber Yazılımı