Haber Detayı
14 Nisan 2021 - Çarşamba 08:44 Bu haber 3368 kez okundu
 
Tarihi Miras İki Arada Bir Derede Kaldı
KÜLTÜR Haberi
Tarihi Miras İki Arada Bir Derede Kaldı

 

Tarihe meydan okuyan Güzeller Köprüsü’nün bakımsız hali yürek burkuyor. Gümüşhane’nin Güzeller Mahallesi’nde bulunan tarihi Güzeller Köprüsü’nün bakımsız hali görenlerin adeta içini sızlatıyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve eskiden insanların yoğun şekilde kullandığı tarihi köprü, önceki yıllarda yapılan yol çalışmasıyla birlikte önü kapatılarak kaderine teslim edildi. Tarihe meydan okuyan, gelip geçen insanlara ve kervanlara yol gösteren, şimdilerde bile geçmişe inatla dimdik ayakta duran ve Gümüşhane Kültür Envanterine kayıtlı bulunan köprünün restore edilmemesine mahalle sakinleri tepki gösteriyor.

SADECE İSMİ VE GÖRÜNTÜSÜ VAR

Güzeller Mahallesi sakinlerinden Hasan Karabulut, konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, Güzeller Köprüsü’nün hiçbir kurum tarafından yenilenmediğini ve köprünün sadece isminin, görüntüsünün olduğunu söyledi. Kendi kaderiyle baş başa bırakılan köprünün defineciler tarafından da birçok kez saldırıya uğradığını ifade eden Karabulut, “Köprüde definecilerin yıktıkları kısımlar daha önceki yıllarda tamir edildi fakat Güzeller Köprüsü üzerinde yakın zamanda hiçbir yenileme çalışması yapılmadı ve vatandaşların hizmetine açılmadı. Hiçbir kurum o köprüyü kollamadı, yenilemedi ve elinden geldiğince de ölü hale getirdi” dedi.

YIKILMAYA TERK EDİLDİ

İki duvar arasında tarihi köprünün yıkıma terk edildiğini ifade eden Karabulut, “Güzel pırıl pırıl mahalle yapılmış, mahallenin yolunu cazip bir hale getirilmiş ama köprü iki duvarın arasında yıkıma terk edilmiş. Güzeller Mahallesi Köprüsü’nün ışıklandırılıp, hem kız yetiştirme yurdunun olduğu duvar kısmından hem de apartmanların olduğu duvar kısmından merdivenler yapılarak insanların kullanımına açılabilir. Köprünün alt kısmında bulunan çöpleri temizleyerek doğa ortamında sekiler yapılarak ve ışıklandırılarak güzel bir görsel oluşturulabilirdi. Köprünün çevresine yürüyüş alanı yapılmalı ve banklar koyularak insanların orada vakit geçirmesi sağlanmalıydı. Güzeller Mahallesi Köprüsü’ne motor düzeneğiyle suyu artırılıp, ışıklandırılıp ve yolu insanların yürüyebileceği şekilde yapıldıktan sonra orası da cazibe yeri olabilirdi” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarihi, Miras, İki, Arada, Bir, Derede, Kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı