Haber Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 09:53 Bu haber 1621 kez okundu
 
Vaka Sayısında Büyük Düşüş
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Haftalık Vaka Sayılarını Açıkladı
SAĞLIK Haberi
Vaka Sayısında Büyük Düşüş

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 29 Mayıs-4 Haziran 2021 tarihleri arasında İllere göre Haftalık Vaka Sayısını (100 binde) açıkladı. Son iki haftadır vaka sayılarında Türkiye birincisi olan Gümüşhane bu hafta 3.sıraya gerilerken, vaka sayıları da bir önceki haftaya göre yüzde 58.46 oranında düştü.

Son 2 haftadır en fazla vaka artışı yaşanan il olmasının yanında Türkiye'de vakaları artan birkaç ilden birisi olan Gümüşhane'de alınan tedbirler ve vatandaşların duyarlılığıyla birlikte bu rakamlar düşmeye başladı. Tabloya göre yüz bin kişiye düşen vaka sayısı Gümüşhane’de 29 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında bir önceki haftaya göre 162,31'den yüzde 58.46’lık düşüşle 103,86 oldu. Bu rakamla Gümüşhane Türkiye'deki 81 il arasında vaka sayılarında 3.sıraya geriledi. Bu düşüşün alınan tedbirler ve vatandaşın kurallara uymasıyla meydana geldiğini söyleyen İl Hıfzısıhha Kurulu üyesi Eczacı Vedat Soner Başer, vatandaşların mutlaka aşılarını olması gerektiğini söyledi.

‘3-5 Aya Kalmadan Pandemi Halkımızın Gündeminden Çıkabilir’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan verilerin mutluluk verici olduğunu söyleyen İl Hıfzısıhha Kurulu üyesi Ecz. Vedat Soner Başer, bu noktada en büyük görevin vatandaşa düştüğünü ve sırası gelen herkesin aşı olması gerektiğini söyledi. Ezc.Başer, “ Bu haberi biz de büyük bir mutlulukla aldık, vaka sayılarında en çok düşen iller arasındayız. İnşallah bu tedbirlere uyulduğu sürece çok daha düşecek. 3-5 aya kalmadan inşallah pandemi gündemi halkımızın gündeminden de çıkacaktır. Vatandaşımızın aşı vurulma noktasında hassasiyet göstermesi gerekiyor. Aşılar artık aile hekimlikleri tarafından da yapılıyor. Vatandaşımız çok kolay bir şekilde aşılarını yaptırabilirler. Bu noktada umutluyuz, en önemlisi kurallara uymak. Bizim bu süreçte aldığımız tedbirlerle birlikte vaka sayılarının düştüğünü görüyoruz, fakat bu durum rehavete kapılmaya sebep olmamalı. Biliyorsunuz bu rakamlar 100 bin’lik bir oranda yapılıyor. Bizim nüfusumuz 140 bin. Bizim tahminlerimize göre gelen yazlıkçı ve yaylacılarla birlikte nüfusumuz 2 katına çıkıyor. Kayıt dışı nüfus artışı var şu anda. 100 bin de 103 olarak görünüyor ama gerçek rakam 70’lerde. Tarihteki bütün salgınlar aşılarla ve sürü bağışıklığıyla aşılmış durumda. Vatandaşlarımızı bu noktada aşı olmaya davet ediyoruz. Vatandaşlar hiçbir dış etkenden etkilenmeden uzmanların sözünü dinleyerek aşılarını yaptırmalıdır. Bu hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin sağlığı için çok önemli” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vaka, Sayısında, Büyük, Düşüş,
Yorumlar
Haber Yazılımı