Haber Detayı
15 Haziran 2021 - Salı 09:29 Bu haber 1069 kez okundu
 
Vatandaşın Kamuya Ait Borçları Yapılandırıldı
GÜNDEM Haberi
Vatandaşın Kamuya Ait Borçları Yapılandırıldı

Vatandaşın Kamuya Ait Borçları Yapılandırıldı

7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu Resmi Gazetede yayınlandı. Yayınlanan kanuna göre, vatandaşların kamuya ait borçlarında yapılandırmaya gidildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından vatandaşların kamuya ait borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu ‘Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’ Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, vatandaşların kamuya ait borçlarda yapılandırmaya gidildi. Sosyal Güvenlik Kurumuna olan 30.04.2021’den önceki döneme ait kurum alacaklarının da dahil olduğu borçların yapılandırılmasına başlandı.

Yapılandırma Hangi Borçları Kapsıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada yapılandırmanın kapsamında;  Sigorta primi,  Genel sağlık sigortası primi,  İşsizlik sigortası primi,  Sosyal güvenlik destek primi,  Ödeme imkânı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi,  SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,  30.04.2021 tarihinden önce işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, İş kazası, meslek hastalığı ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları,  Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,  Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar,  6183/48’inci maddesi kapsamında taksitlendirilen alacaklar yer alıyor. Ayrıca Bağ-Kur (4/b) sigortalıları borçlarını Yapılandırma Kanunu kapsamında ödememeleri halinde 30/04/2021 tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri dondurularak, prim borçları silinecek. Sigortalılıkları 01.05.2021 tarihinden itibaren yeniden başlatılacak.

Başvuru İçin Son Tarih 31 Ağustos

Yapılandırma kapsamındaki alacaklar, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) Değişim Oranı ile güncellendi. Peşin ödemelerde, hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, 2 taksitle ödemede ise yüzde 50’si silinecek. Yapılandırmadan yararlanmak için 31.08.2021 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve ilk taksiti en son 01.11.2021’e kadar ödemek gerekiyor. Borçlar ikişer aylık dönemlerde; 6, 9, 12 ve 18 taksitte ödenebilecek. Yapılandırmanın devamı için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor. 2021/Nisan ayı ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinin 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek ve bu kapsamdakiler kanunun yayımı tarihinden itibaren de 60 gün ve daha fazla süreye ilişkin prim borçları olmaması halinde 31.12.2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların 30.11.2021’e kadar gelir testine başvurması halinde, GSS prim borcu, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihine göre güncellenecek. Gelir testi sonucunda hane içindeki geliri asgari ücretin 1/3’den az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödeneceği belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vatandaşın, Kamuya, Ait, Borçları, Yapılandırıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı