GÜMSAŞ’A TOKİ Müjdesi

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Hüseyin Nihal Atsız Kültür Evinde gazetecilerle bir araya geldi.

SELDA FIRAT
SELDA FIRAT Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Hüseyin Nihal Atsız Kültür Evinde düzenlediği basın toplantısında GÜMSAŞ Yaşam Evleri, 31 Mart’ta yapılacak seçimler, Bahçecik barajı ve isale hattı,  Bağlarbaşı Sanayi Sitesi gibi gündemle alakalı değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Ercan Çimen, Ankara ziyaretleriyle ilgili açıklamalar yaptı.

Geçtiğimiz hafta yaptığı Ankara temaslarında GÜMSAŞ evleri ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki ile ardından da TOKİ yetkilileriyle görüştüklerini aktaran Başkan Çimen, TOKİ tarafından sürecin başlatıldığını ve kısa süre içerisinde netice alacaklarını söyledi.

‘BİZ BU YOLA İYİ NİYETLE ÇIKTIK’

729 konut olarak planladıkları GÜMSAŞ Yaşam Evlerine vatandaşlar uygun fiyatla kaliteli binalarda otursun diye girdiklerini hatırlatan Başkan Çimen, “Bizler iyi niyetle çıktık bu yola. Kimseyi dolandırma, kimseyi mağdur etme niyetimiz olmadı. Biz Gümüşhane’de kiralık ev bulamayan vatandaşlarımıza yeni bir imkan yeni ve modern yerleşim yeri inşa etmek için bu yola çıktık. Yaklaşık 10 yıllık görev süremizde yaptığımız eserlerde en ufak bir şaibemiz olmadı. Her şey şeffaf ve açıktır. Hiçbir usulsüz ihalemiz usulsüz işimiz olmadı, olmaz da. Defalarca Sayıştay denetiminden geçtik. Şirketimiz her ay bağımsız denetimden geçiyor. Bugün geldiğimiz ekonomik koşullarda aslında GÜMSAŞ Yaşam Evleri hamlesi ne kadar yerinde bir hamle gördük. Çünkü artan ev fiyatları ve fahiş kiralara tek çözüm böyle bir konut hamlesi gerektiriyordu. Yaşanan ekonomik temelli sorunların ülkemizde her kişiyi ve kurumu etkiliyor. Faiz lobisinin ülkemizi nerelere getirdiği görülüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın mücadelesine sonuna kadar destek veriyoruz. Son bir yılda inşaat maliyetleri bazı birimlerde 20 kat en düşük ise 5 kat artmış durumda. Demir fiyatları başladığımız seviyenin 5 katında. Kimse bunları göz ardı edemez” diye konuştu.

‘BİZE GÜVENENLERİ ASLA YARI YOLDA BIRAKMADIK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gümüşhane ziyaretinde konuyu derinlemesine anlatma imkânı bulduklarını ifade eden Çimen, “Biz, bize güvenenleri asla yarı yolda bırakmadık. Mücadelemiz hep halkımızın güvenine mazhar olmaktır. Bazı fırsatçılar kamuoyunu da burada bir mağduriyet varmış gibi kullanıyor. Daha taksitlerinin yüzde 30’unu bile ödememiş hatta 8-9 aydır taksitlerini ödemeyen 50’ye yakın müşteri var. Kimisi 300 bin TL’ye bugün daire alma peşinde. Biz bu projeyi halkımız ve ilimizin geleceği için uygun maliyetlerde yapmayı planlıyoruz. Ama kamu kaynaklarını ve vatandaşımızın vergi gelirlerini böyle fırsatçılara kullandıramayız. Bugün 300 bin TL büyükşehirlerde bir aylık kira bedeli olmuş. Aradan geçen iki sene içinde köprünün altından ne sular akmış. Herkes bu durumu yaşıyor şahit oluyor. Bizler iyi niyet sergiledikçe imajı bozmak ve bizi yanlışa sürüklemek için elinden geleni yapıyor. Sanki bu inşaat 10 senedir devam ediyor gibi imaj sergiliyor. Biz temeli 16 Haziran 2021’de attık. Aradan 2 sene geçmiş. Fiyat artışları bu denli hızlı olmasaydı biz çoktan kaba inşaatımızı bitirmiştik. Projeden ayrılmak isteyenler hemen parasını aldı. Alamayan kaldı mı soruyorum? Bu kaynakları nasıl yönettik kimseyi mağdur etmedik. Bunları araştıran yok. Herkes bu durumu sanki bir hukuksuzluk varmış gibi anlatıyor. Vatandaşlarıma sesleniyorum. Bu projede 729 daire vardı. Şuan iade edilenleri düştüğünüzde ve 8/9 aydır ödemeyenleri çıkardığınızda 140-150 müşterimiz kalmış durumda. Bunlarda şuan yapılan üç bloğa fazlasıyla sığıyor. Şuan Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla TOKİ ile görüşmelerimiz sürüyor. TOKİ’nin 357 konut ihalesi iptal oldu. Bu projeyi bu arsamızda değerlendirmek istiyoruz ve bu yönde girişimlerimiz devam ediyor. Mesaimizin çoğunu buraya harcıyoruz. Hiçbir şey yapılmıyormuş gibi Gümsaş Yaşam Evleri katılımcılarının bu denli dert yanmasını ben artık kötü niyete yoruyorum. 3-5 kötü niyetli insan yüzünden biz yolumuzdan dönmeyeceğiz. Bu projenin imajını bozan kendi çıkarları uğruna belediyemiz kaynaklarını kullanacaklarını sananları bu projeden çıkaracağız. Yolumuza bize güvenen insanlarla devam edeceğiz. Taksitlerini düzenli ödeyen ve ekonomik koşulları bilen anlayan insanımıza vefa borcumuzu ödeyeceğiz” diye konuştu.

Bugün Gümüşhane dahi 2,5 milyon TL’den düşük ev kalmamışken 300 bin TL’ye ev sahibi olacaklarını düşünen ve kamu kaynaklarını kendi lehlerine kullanılacağını düşünenlerin art niyetli olduğunu ifade eden Başkan Çimen, “İyi niyetle başladık iyi niyetle bitireceğiz. Bize güvenenleri asla yarı yolda bırakmadık bırakmayacağız. Gümsaş Yaşam evleri katılımcıları feryat ettiklerinde ben vatandaşıma diyorum kendilerine sorun bakalım ne ödemiş veya kaç aydır para ödemiyor. Tabloyu daha iyi göreceksiniz. 100 bin TL ödemiş şahıs benim evim nerde diye feryat ediyor. Sözleşmemizde var enflasyon farkı eklenir. Bir kez ekledik yine ekleyeceğiz. Kimse maliyetin altında daire alamaz. Kimse belediye kaynaklarını kendi lehine kullandıramaz. Nasıl kooperatiflerde insanlar artan maliyetlere karşın ödemesini yapıyorsa burada da yapacak. Ben tüm Gümüşhaneli hemşerimiz için ayrılan kaynakları böyle art niyetli 3/5 fırsatçı için harcamayacağım. Geldiğimiz durumda kiraların nereye geldiğini hepimiz görüyoruz. Erken bitirebilseydik bugün ilimizde kiralar 5 bin TL bandını geçemezdi ama bugün 10 bin TL’den aşağı kiralık daire yok. Bu duruma el atacağız. Ve ilimizde kira fırsatçılarına da imkan vermeyeceğiz. Ekibimiz halen toplanan her kuruşu inşaata harcamaya devam ediyor, yakında görüşmelerimizin sonuçlarını sizlerle paylaşacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımızın olurlarıyla güzel adımlar atılacak. İnşallah ilimize ve ilimizin geleceğine damga vuracak bu adımları gelecek nesiller göreceklerdir. Sürecimiz başladı. Allah’ın izniyle yıl bitmeden müspet bir sonuç açıklamış olacağız. Bunun arkasında sonuna kadar duracağız” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ÇİMEN’DEN ADAYLIK AÇIKLAMASI

Toplantıda bir gazetecinin Gümüşhane’de seçimlere ittifakla mı girileceği konusundaki sorusunu cevaplandıran Başkan Çimen, “Bunu büyüklerimiz bilir. Cumhurbaşkanımızın açıklamaları var. Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin de açıklamaları var. Bu sene biraz daha uyumlu bir şekilde bu işi yürüteceklerine inanıyorum ben. Yani genel merkezlerimiz bu manada şu anda görüşmelere başladılar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle ve milletin destekleriyle 2014 yılından bugüne kadar bu görevi yürüttüğünü hatırlatan Çimen, şuanda AK Parti Genel Merkezinin anketler yaptırdığını ve anketlerde kendisinin önde olduğunu, hatta yakın kimse olmadığını belirterek, “Yaptığımız hizmetler de belli. Belediye başkanı adayı olarak teşkilatlarımız da uygun görürse şehrime bir 5 yıl daha hizmet etmeyi istiyorum. Üçüncü döneme giriyorum. İnşallah taçlandırmak istiyorum. Yeni projelerimiz var, mega projelerimiz var. İnşallah son dönemimizde de onlarla bu hizmet süremi şehrime tamamlamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta Ankara’da bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunduğunu aktaran Başkan Çimen, “10 yıldır her Ankara ziyaretimde heybemizi doldurduk, getirdik. Gittiğimiz her kapıdan da muhakkak bir şey aldık ve şehrimize getirdik. Cumhurbaşkanımızın Gümüşhane ziyaretlerinden sonra da üç aydır yine Ankara'ya gidip geliyoruz. Bakanlıklarla görüşmelerimiz devam ediyor. İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, TOKİ gibi yatırımcı kuruluşlarla, yatırımcı Bakanlıklarla çalışmalarımız var” diye konuştu.

Son Ankara ziyaretinde vahşi depolama alanının rehabilitasyonu için 8 milyon liralık bir kaynak daha temin ettiklerini, Belediye’ye bir vidanjör daha kazandırmak için girişimlerde bulunduklarını anlatan Başkan Çimen, şehre yapılan hizmetlerin aleni olarak görüldüğünü vurguladı.

‘29 KİLOMETRELİK İSALE HATTININ ÜÇTE BİRİ TAMAMLANDI’

Konuşmasında Bahçecik barajı ve isale hattı hakkında bilgiler veren Başkan Çimen, “Baraj bitti, 29 kilometrelik isale hattının üçte biri tamamlandı. Arıtma yüzde 70'lere geldi. İnşallah seneye musluklarımızdan o berrak suyu akıtacağız. Karaer Mahallesi'nde yapılacak 5 bin tonluk depoyu 10 bine çıkardık. Şehrin bir 50 yılını düşünerek. Karşıyaka'da hiç yokken buraya da 5 bin tonluk bir depo yapılıyor. Bunlar hep Gümüşhane Belediyesinin yüklendiği maliyetler. Bu şehrin bir 50 yılını nasıl kurtarabiliriz konusunu planlıyoruz. Hepsi takibimizde. İl başkanlığımızdan belediye başkanlığımıza kadar Bahçecik Barajı sona geliyor. Kıskananlar çatlasın diyorum. Allah bize nasip ediyor. Niyet halis oldu mu sonu da hayır oluyor” ifadelerini kullandı.

‘AÇILIŞI BAKAN BAK YAPACAK’

Karşıyaka mahallesinde yeni oluşturdukları spor ve sosyal yaşam alanı projesinin de sona yüzde 99 seviyesine geldiğini ve açılışının Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yapılacağını ifade eden Başkan Çimen, “Işıklandırmasıyla, altyapısıyla, çevre düzenlemesiyle, başka illeri kıskandıracak şekilde tamamladık. Kimsenin hainlik etmesine gerek yok. Orada bir emek var. Şehrimizin fiziki şartları bizi çok zorluyor, çok yoruyor. Hem maliyetler açısından hem hizmetin daha hızlı gelmesinde fiziki şartlar bizi zorluyor. Gençlik ve Spor Bakanımızı yakın bir zamanda gelecek. Açılışını hep beraber yapacağız. Mahallelerimizde ihtiyaç gördüğümüz her noktada Gümüşhane Belediyesi koşuyor, koşmaya devam ediyor. Son 10 yıldır belki bu şehirde en çok çalışan, koşan kurum Gümüşhane Belediyesidir” dedi.

Yaklaşık 10 yıllık görev süresince dönüp arkaya baktıklarını nokta kadar kara lekeleri olmadığını, açık ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla yapılan işleri eksik yapmamaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Çimen, “Macera parkımız, otogar alanı, seyrangah ve teleferik alanımız var. Buraya çok kapsamlı bir alan yapmayı planlıyorum. Orada 70 bin metrekare alanının şu anda 20 bin metrekaresi hazır. Allah'ıma şükürler olsun ki bize bu fırsatı verdi. Biz yaptık. İnsanımıza, milletimize güvenerek bu hizmetleri tamamladık” diye konuştu.

 

31 Eki 2023 - 16:40 - Gündem

Muhabir  Selda Firat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Hbyz - Sayın başkanın 300 bine yok daire alıyorlar yok belediyenin parasını yedirmem gibi laflar etmişsiniz belediye başkanı değil kim olusanız olun adabınızı ve lafınızı ölçüp öyle konuşun. Zamanında bazı şeyleri ön görüp demiri çimentoyu peşin topladığınız paralarla almış olsaydınız bu duruma gelmezdiniz. Ayrıca konutların fiyat bedelini ve şartları siz belirlediniz bizde kabul edip aldık sonrada eflasyon diyip %70 zamcık caktınız ona da kimse ses etmedi. Taksit lerini ödeyen ödemeye devam ediyor, bir kısmı da peşin borcunu kapatmış durumda.Burdaki insanlar Gümsaştan değilde aynı tarihte başka bir yerden daire alsaydı 200-250 bin TL ye alıyordu ayrıca 2 yıldır ya içinde oturuyordu yada bahsettiğiniz 10 bin TL yi her ay alıp yiyordu. Yok şimdi kira parası diye dolamışsın diline... Senin maliyetin yükseldide bu milletin sana ödediği para aynı paramı ozaman ne alıyorsun 300 bine bi bak bakalım ona göre kıyasla hiç ödemeyen sana borcun yarısını ödededi yada tümünü kapadı ver ozaman insanların bugün kü daire fiyatlarından patalarını geri. Söylenecek çok söz var ama bunları yazıyla yazmak uzun. Millet belediyeye güvendi ve maadur oldu. Kısa ve öz hiç kendine bahaneler bulma işini yap ve verilen sözleri yerine getir.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 02 Kasım 08:05
02

Tolga Aydin - Sayın başkan hak arayan insanlara fırsatçı deme talihsizliğine düşmüştür.

"Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz"

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 09:08
01

Ekrem Erdoğan - Haberi yazan çok değerli basın mensubu; GÜMSAŞ da TOKi ne müjdesi vermiş biraz daha açıklayıcı ifade kullanabilirmisiniz.Müjde dediğiniz nedir? Belediye başkanı çıkmış konut projesine katılmış alınteri ile kazandığı parayla taksitlerini zamanında ödeyen ve mağdur edilen vatandaşlara FIRSATÇI ifadesini kullanıyor. Açıklamada anlaşılır kesinleşmiş bir şey yok yine CEK CAK lı cümlelermi müjde oluyor.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 17:00