Yıldız, Aday Adaylığını Açıkladı

KTÜ'de görev yapan akademisyen Prof. Dr. Oktay Yıldız aday adaylığını açıkladı.

SELDA FIRAT
SELDA FIRAT Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Düzenlediği basın kahvaltısında basın mensuplarıyla bir araya gelen Prof. Dr. Oktay Yıldız, Gümüşhane Belediye Başkanlığına AK Parti’den aday adaylığını açıkladı. Gümüşhane’de 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçiminde AK Parti’den aday adaylığını açıklayan Prof. Dr. Oktay Yıldız, kahvaltıda bir araya geldiği basın mensuplarına yapacağı projeleri ve hedeflerini anlattı.

Gümüşhane’nin ikinci yüzyılının ilk Belediye Başkanlığına talip olduğunu söyleyen Yıldız, “Ben bu şehirde doğdum, büyüdüm. Bu şehrin dertleriyle dertlendim. Bu şehrin suyunu içtim, bu şehrin havasını teneffüs ettim. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılını kutladık. 100 yaşında genç bir Cumhuriyet, Osmanlı İmparatorluğunun üzerinde sağlam temeller üzerine kurulu bir ülkeyiz. Belediye başkanlığı seçimlerinden sonra belediye Başkanlığı koltuğuna kim oturursa otursun aslında Türkiye Cumhuriyeti nasıl, 100 yılını kutlamışsak gelen Belediye Başkanı da Gümüşhane vilayetinin oluşumunun 100. Yılında 20 günlük bir Belediye Başkanı olacak. Aslında talip olduğumuz görev, bu şehrin ikinci yüzyılının ilk belediye Başkanlığının görevidir aslında.

Bugün sizler Gümüşhane’nin ve Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ki  AK Parti’den Gümüşhane belediye başkanlığına aday adaylığımı kamuoyuna duyurmak istiyorum. Ancak bunu özellikle ifade etmek istiyorum, bizim talip olduğumuz makam Gümüşhane’nin tekke sınırından başlayarak aşağıda, Mescitli sınırına kadar olan bir alanın belediye başkanlığı değil. Ben 18.800 km karelik bir alanla 5 tane ilçesi ve merkez ilçesi ile bu şehrin bütününün başkanlığına talibim. O nedenle toplamda 40 bin nüfusluk bir şehre hizmet etmek değil, şehrin genel hattına genel halka hizmet sunmayı biz aslında burada temel olarak amaç edindik” diye konuştu.

“GÜMÜŞHANE’YE DAİR HAYALİ OLAN HERKESİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUM”


Başkanlığa seçildiğinde yapacağı projelerin şehrin gelecek yüz yılına hitap edeceğine dikkat çekeb Yıldız, “Benim için şehrim ayrıdır, şehrim ayrı değerlidir. Karadeniz teknik Üniversitesinde şu an öğretim üyesi olarak görev yapmama rağmen Üniversite dönemlerinden itibaren bu şehirdeki birçok projeye rehberlik ettim. Bugün üniversitede özellikle üniversite sanayi işbirliği, üniversite toplum işbirliği, üniversitedeki yapılan topluma katma değer üretmesine destek sağlayan birimde görev yapmaktayım. Ağırlıklı olarak da sadece son 10 yıl boyunca yüzün üzerinde kalkınma projesini bölgemizde yaptım. Bunların bir kısmı toplumun geneline projelerdi. Bir kısmı turizme yönelik projelerdi. Benim arkadaşlarım beni iyi tanırlar ve bilirler ki hocanın bir hayali vardır, hayalleri vardır ve bu hayallerinin mutlaka odak noktasında Gümüşhane vardır. Soran herkese şunu söyledim, Gümüşhane’ye dair hayali olan herkesin desteğini istiyorum. Gümüşhane'ye dair hayaliniz yoksa zaten ben sizin istediğiniz bir Belediye Başkanı adayı olamam.


Çünkü ben 5 yıllık bir süreç için aday olan birisi değilim. Benim projelerim bu şehrin gelecek 50 yılına ve 100 yılına hitap edecek. Ak Parti’nin kuruluşundan beri yerel kalkınma, ulusal kalkınmanın aslında temel mihengi olarak kabul edildi. Yani bir ülkenin kalkınmasını sağlamak istiyorsanız, Gümüşhane’den, Bayburt’tan, Erzurum’dan, Van’dan Iğdır’dan, Ağrıdan, Mardin’den başlamanız gerekir. Yoksa makro ölçekteki bir kalkınma yerelde halka inmediği müddetçe bunu sağlamak mümkün değildir. Bu kalkınmayı da yerelde halka yaymanın tek yolu yerel yönetimlerdir.


Yani yerel yönetim anlayışına şehrin çöpünü toplamak işte şehrin kanalizasyonunu deşarj etmek ya da şehrin içerisinde işte toplu taşıma olaylarını yapmakla sınırlandırmayı asla düşünmedim.
Bu şehrin 160.000 küsür nüfusu var. Merkezin 40.000 küsur nüfusu var. Bunun içerisinde yaklaşık 20 bine yakın da misafirimiz var. Bu nüfusun öğrenciler dâhil olmak üzere hepsinin hayallerine hizmet etmek için aslında biz bu yola çıktık” ifadelerini kullandı.

"ATEŞTEN BİR GÖMLEĞE TALİBİZ"

Kıymetli misafirler hepinizin bildiği gibi aslında talip olduğumuz makam bazılarımızla özel konuşmalarımızla da ifade ettiğiniz üzere aslında ateşten bir gömleği talibiz. Yani belediyecilik gerçekten zor bir zor bir iştir. Şunun farkındayız; çıktığımız yolda engeller var, çıktığımız yolda dikenler var. Kuşak kaya dik, Harşit bulanık akıyor, bunun farkındayız. Ancak Kuşak Kaya’ya tırmanmak için hayallerimiz var ve arkamızdan bu şehre gönül verenler var. Bunları yanımızda hissettiğimiz müddetçe bu yollar bize güllük gülistanlık olacaktır. Bu şehre çivi çakan herkesten Allah razı olsun, biz reddi miras yapmıyoruz. Bu şehrin geçmiş yüzyılında olanlardansa biz gelecek 100 yılına bakıyoruz.


Amacımız hedefimiz bu şehrin ikinci yüzyılında Gümüşhane’yi akran şehirlerinin önünde birkaç konumlandırmak. Eğer bunu yapamazsak, 50 yıl sonra o akran şehirler büyürken Gümüşhane bir kent olur, biz kasaba olarak kalırız. Buradaki en önemli temel olaylardan bir tanesi şehrin coğrafi yapının olumsuzluğu. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Gümüşhane vilayetinin belediyecilik anlamındaki en radikal dönüşümü, eski Gümüşhane’den şu anki şehre inişi olmuştur. Yani biz 80 yıldır bu şehrin içerisindeki mevcut coğrafyada tırnaklarımızla artık kendimize konaklayacak, barınacak alan oluşturmaya başladık. Şehrin gelecek 100 yılına hitap edecek bazı çalışmalar yaptık. Bizim yapacağımız temel olaylar aslında öncelikli olarak makro projeler.


Bu projelerin içerisine dersine çalıştığımız konulardan, altyapısını hazırladığımız fiziki yapısını, mimari yapısını, ulaşım altyapısını, iklim şartlarını, coğrafyasını, jeolojisini çalışmış olduğumuz bu şehrin etrafında özellikle doğu ve güney aksında yaklaşık 4 tane potansiyel yerleşim alanı belirledik. Amacımız Gümüşhane’nin bundan sonraki 100 yılına geldiğinde yaklaşık 100-150 bin civarında bir nüfusu sahip kılabilecek.


Alçak mimari yapısında ancak şehri ihya ederken insanların ihmal edilmediği yeşil alanlarının içerisinde bol miktarda bulunduğu yollarıyla ve şehir imgelerinin konuşlandırılmış olduğu 4 ayrı şehir yerleşim yerini oluşturup, bunların birbiriyle ulaşım entegrasyonunu sağlayacak iyi bir çalışma yaptık. Bu çalışmanın içerisinde bölgelerden bir tanesinin şehrin köylerinde bulunan ve emekli ağırlıklı olan insanların yaz mevsimini köyde geçirdikten sonra kış mevsiminde İstanbul’a Ankara’ya gitmek yerine Gümüşhane merkezdeki bu bölgede daha alçak katlı ve küçük bahçeler içerisinde konuşlandırılmış, evlerde ikamet edebilecekleri, bunların bakım işlerinin yapılabileceği bir bölge” diye konuştu.

“DERSİMİZE ÇALIŞTIK”

Planladığı projelerden bahseden Yıldız, “Zigana tüneli sonrasında Gümüşhane bugün sahil şeridinin ardıl bölgesi olmuştur. Yani yaz mevsiminde insanların nefes alabilmesi için rahat ve konforlu bir hayat yaşayabilmesi için çıkıp 45 dakikada 50 dakikada ulaşabilecekleri bir mesafede aslında bir bakire alandır. Gümüşhane bizim gelecek 50 yılda bu konforu yaşamak isteyen sahil şeridindeki insanlara tersine göçü sağlayabileceğimiz, hatta Gümüşhaneli olmayan insanlara burada barındırabileceğimiz, onlara konaklama imkânı ve yazlık imkânı sağlayabileceğimiz çok güzel 2 tane alan belirledik.


Bunu planlarken, 50 yıl sonrasında ortaya çıkacak bu nüfusun su ihtiyacının dahi bugünden planlanması gerektiğini, ulaşım ihtiyacının dahi bugünden belirlenmesi gerektiğinin farkındayız. Bu çalışmayı yaparken ya bu bölgede bir düzlük bulduk hadi burayı böyle planlayalım şeklinde yola çıkmadık. Tabi dersimize çalıştık. Planlamış olduğumuz bu alanların suyunun dahi hangi bölgelerden gelebileceğini, bu bölgelerin ana ulaşım aksine nasıl entegre edilebileceğine varıncaya kadar çalışmalarımızı yaptık.


Gelecekte 150.000 nüfusa ulaştığında bu şehir bu şehrin ikinci bir su kaynağı olarak işte bugünkü çamlık köyü mavrengel vadisinin zirvelerine yakın bir bölgede ikinci bir içme suyu barajının hazırlıklarını ve planlamalarını bugün itibariyle yapmak. Bakın şu anda barajımızdan bize su verilmemişken biz ikinci içme suyu barajını bugünden planlamamız gerekiyor.
Çünkü bu şehir, bu şehir 40.000 nüfusuyla şu an 15 kata doğru koşmaya başlamıştır. Planladığımız bu yeni yerleşim alanlarının içerisinde üniversitenin, uygun bir alan belirlenerek şehir kampüs mantığında bu yerleşme alanlarının bir tanesinde konuşlandırılmasıdır. Bahsetmiş olduğumuz 4 yerleşim alanlarının bir tanesinde bir şehir kampüs havasında büründürmek istiyoruz.


Belediyenin asli vazifeleri zaten yapılacak, bundan yana hiçbir problem yok. Bu şehrin bir dönüşme ihtiyacı var. Belirli mahallelerinde belirli bölgelerinde bu şehrin otoparktır, ulaşımdır, bazı problemleri var, bazılarına dokunmamız belki çok kolay değil. Gerçekten çok zor olacak. Belki çok yakın arkadaşlarımız, arkadaşlarımız, akrabalarımız, dostlarımız bunlar bile çok rahatsız olacaklar ama asıl projelerimiz bu şehrin gelecek 100 yılına hitap edecek projeler olacak. Bütün vurgum bütün algın budur.
Bir belediye başkanının o şehirdeki yazara çizerek entelektüel kesime, öğrenciye, hocaya kulak vermemesi, kulak tıkaması, o şehirde bir körlük oluşturur. O şehirde birçok hataya sonuç verir. Gayemiz Gümüşhane bu gayemizi bu amacımızı şehre duyurma özelinde destek verdiğiniz için de hepinize hasseden çok teşekkür ediyorum” dedi.

17 Kas 2023 - 14:38 - Gündem

Muhabir  Selda Firat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Zkp - Bu akpde ne kadar memleket sevdalısı varmış hepsi canı gönülden hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyor,akpliler.... adalet bir gün gelecek sizede lazım olacak,ne hizmeti akpli olupta cebini doldurmayan kaç kişi var.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 18 Kasım 09:49
01

Aylak Adam - Akademisyen vurgusu, Ahmet Davutoğlu’nu çağrıştırdı.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 17 Kasım 17:11