Akıntürk, “Emekliler Hesap Soracak”

Demokrat Parti(DP) Gümüşhane İl Başkanı Şerif Akıntürk, emeklilerin son yıllarda yaşadığı sorunlara dikkat çeken bir açıklama yayınlayarak, iktidarı eleştirdi.

DENİZ TUTCU
DENİZ TUTCU Tüm Haberleri

Demokrat Parti(DP) Gümüşhane İl Başkanı Şerif Akıntürk, emeklilerin son yıllarda yaşadığı sorunlara dikkat çeken bir açıklama yayınlayarak, iktidarı eleştirdi.

Yaptığı açıklamada, emekli maaşlarında ki taban fiyat yetersizliğini dile getiren Demokrat Parti(DP) Gümüşhane İl Başkanı Şerif Akıntürk; emeklilerinin iktidar tarafından derin bir yoksullukla karşı karşıya bırakıldığını söyleyerek, emeklilerin yolsuzluk ve israf ekonomisinin en büyük mağduru olduklarını dile getirdi.

Emekli kök aylıklarının yıllar içerisinde azaldığına ve buna bağlı olarak birtakım sorunların ortaya çıktığına değinen Akıntürk, “2008 de Ak Parti iktidarı tarafından çıkarılan 5754 sayılı yasayla aylık bağlanma oranı düşürülmüş, önceki 4447 ve 5510 sayılı yasalarla getirilen emeklilerin lehine olan maaş hesaplama tekniğinden vazgeçilmiş ve tüm bunların sonucunda emekli kök aylıkları yıllar içerisinde tabiri caizse kuşa çevrilmiş, emeklinin alın teri hakkı israf ve yolsuzluk ekonomisinin kazanına atılarak buhar edilmiştir. Bugün neredeyse tüm emeklilerimiz en düşük emekli maaşı denilen ve iktidarın insafına bırakılmış bir taban maaşa mahkûm edilmiş, derin bir yoksullukla sınanmaktadırlar” dedi.

“Emeklilerimizin Feryadının Üzerini Örtmelerine İzin Vermeyeceğiz”

Emeklilerin yaşadıkları sorunların iktidar tarafından perdelendiğini belirten Akıntürk, “Maalesef ülkemizdeki bu ve benzeri acı gerçekler iktidarın ayrıştırıcı diliyle perdelenmekte ve üzeri örtülmekte, yeterince gündem olamamaktadır. Bizler yakın geçmişte olanlardan dolayı artık biliyor, öğreniyor ve yaşayarak görüyoruz ki ayrıştırıcı, milleti birbirine düşüren, kutuplaştıran, ancak iktidara seçim kazandıran bu politik dil ülke gerçeklerinin üzerini örtmek için kullanılmakta, başta emeklilerimiz olmak üzere tüm toplum kesimlerine ağır fakirlik olarak geri dönmektedir. İşte tamda bu noktada Demokrat Parti olarak emeklilerimizin haklarını her platformda savunmaya devam edecek, emeklilerimizin haklı feryadının üzerini hamaset içeren politik söylemlerle örtmelerine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.  

“Son 20 Yılda Emekli Maaşlarında Ağır Bir Tahribat Yaşanmıştır”

Başkan Akıntürk son olarak, “2008 yılında çıkarılan; emeklilik prim yansıma oranları ve emekli maaşı hesaplama yöntemini emekli aleyhine değiştiren 5754 sayılı yasanın mimarları bugün emeklilerimizin yaşadığı ağır ekonomik yıkımında tartışılmaz sorumlularıdır ve emeklilerimiz onların kim olduğunu çok iyi bilmektedir. 2002 yılında Ak Parti iktidara geldiğinde o yıl bağlanan en düşük emekli maaşı asgari ücretin yüzde 47 fazlası iken bugün en düşük emekli maaşı olarak belirlenen maaş asgari ücretin yüzde 65’i kadardır. Emeklilerin asıl maaşları olan kök aylıkları üzerinden hesaplama yapılırsa bu oran çok daha vahimdir ve emekli maaşlarında son 20 yılda yaşanan ağır tahribatı ortaya koymaktadır. Acilen 2008 yılında çıkarılan yasayla emekli kök aylıklarında oluşan tahribat ortadan kaldırılmalı, kök aylıklarda prim gün sayısı ve prim oranı üzerinden adil bir intibak düzenlemesi yapılmak suretiyle emeklilerimize milli gelirden düşen payları geri iade edilmelidir. Aksi takdirde emeklilerimizin önümüzdeki ilk seçimde, feryatlarına kulak tıkayan iktidar ortaklarına gerekli cevabı verecektir” ifadelerine yer verdi.  

21 Kas 2023 - 20:00 Gümüşhane/ Gümüşhane- Siyaset

Muhabir  Deniz Tutcu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.