Vekil Köse Müjdeyi Verdi; Kayak Merkezi'ne İlk Ödenek Geldi

Süleymaniye mahallesi Zeki Kadirbeyoğlu Konağında basın mensuplarıyla bir araya gelen AK Parti milletvekili Celalettin Köse Süleymaniye Kayak Merkezi projesi için yatırım sözleşmesi yapıldığını ve 50 milyon TL tutarındaki yatırımın Süleymaniye kayak merkezine tahsis edildiğini duyurdu.

SELDA FIRAT
SELDA FIRAT Tüm Haberleri

Süleymaniye mahallesi Zeki Kadirbeyoğlu Konağında basın mensuplarıyla bir araya gelen AK Parti milletvekili Celalettin Köse Süleymaniye Kayak Merkezi projesi için yatırım sözleşmesi yapıldığını ve 50 milyon TL tutarının Süleymaniye kayak merkezine tahsis edildiğini duyurdu. 

Vekil Köse 50 milyon TL tutarındaki yatırımın protokolünün Gümüşhane Valiliği ile imzalandığını söyledi. 

Süleymaniye Mahallesi Zeki Kadirbeyoğlu Konağında basın mensuplarıyla bir araya gelen AK Parti milletvekili Celalettin Köse Süleymaniye Kayak Merkezi projesi için yatırım sözleşmesi yapıldığını ve 50 milyon TL tutarındaki yatırımın Süleymaniye kayak merkezine tahsis edildiğini söyledi.

Köse,"Şu anda, protokol Gümüşhane Valiliği ile yapıldı. Ancak, belki bu projeyi Gümüşhane Belediyesine de parklar noktasında atamak gibi bir düşüncemiz var, ancak henüz istişaremizi gerçekleştirmedi. Istişarelerimizi yaptıktan sonra nihayete erdirdikten sonra, bu konuda net bir cümle kurabileceğiz. Allah'ın izniyle, muhtarımız ve değerli basın mensupları, değerli hocalarımız; bu mahalleyi çok önemsiyoruz. Genel olarak, Gümüşhane'nin büyük turizm potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum. İlimizde sadece merkez ilçesi değil, bütün ilçelerimizde önemli turizm destinasyonları bulunmaktadır. Gümüşhane'nin turizmle canlanacağına ve geleceğinin turizmde olduğuna inanıyorum. Bu potansiyeli değerlendirerek ilimizi daha da güzelleştirmek için çaba harcamalıyız” dedi.

“Madenler Şehir Meselesi Değil İstihdam Meselesidir”

Madenlerin kapanmasına da değinen Köse gerekli görüşmeleri yaptığını belirterek, “Şu anda ilimizde bir maden ocağı madeni şirketinde nihai işlemlere devam edilememesi durumuyla karşı karşıyayız. Bu durum, rezerve edildiğinde tükenen özelliklerle ilgili sorunlarla bağlantılıdır. Gümüşhane şehrinde bu konuyla yüzleşiyoruz. Ancak bu durum sadece bir şehir meselesi değil, aynı zamanda bir istihdam meselesidir. Birçok hemşerimiz bu şirkette istihdam edilmekte olup, onların ayrılmasını istemiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Gerekli Çalışmalar Yapılıyor”

Yakın bir zamanda bu konuyu gündeme getireceğini dile getiren Köse, “AK Parti Genel Merkezi ile bir program yapmayı planlıyoruz. Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleşen bir program dahilinde il başkanımızın görüşlerini aktarmıştık. Cumhurbaşkanımız, hemen orada talimat vermiş ve meseleyle ilgili haberler gelmişti. Ancak, işten çıkma söz konusu olmadığı ifade edilmiş olsa da, hemşerilerimiz arasında bu konuda bazı belirsizlikler yaşanmaktadır” dedi.

Koza Altınları'nın CEO'su ile görüştüğünü dile getiren Köse “Mahmut Bey ile görüştüm ve şirketin aktif olarak işten çıkarma yapmayacağını belirtti. Ancak, işten ayrılmak istemeyen ancak tazminatlarını ve özlük haklarını alamayan çalışanların olduğunu belirtti. Bu konuda şirkete bir talep olup olmadığını sormak adına bir cümle kurdu. İlimizin çeşitli yerlerinde rezervler bulunduğunu ve bu konuda sondaj çalışmalarının devam ediyor. Yeni rezervler bulunması durumunda, milletin faydalanması için çaba gösterileceğiz” şeklinde konuştu.

“Satala Antik Kenti kültür mirası listesine dahil edildi”

Kelkit ilçesine bağlı Sadak köyü sınırları içerisindeki Satala Antik Kentiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Köse, “Kültür ve Turizm Bakanımızı ziyaret ettik. O esnada Kültür ve Turizm Varlıkları Genel Müdürü de oradaydı. Dedik ki buranın turizme kazandırılması lazım. Hemen bakan bey talimatlandırdı. O gün biz oradan ayrıldık kazı çalışmalarının başkanı olan Şahin Hoca'yı aradı genel müdür ne eksiğiniz ne ihtiyacınız var diye. Ocak ayından sonra ödenek gönderilmesine karar verildi. Gelinen aşamada bir önemli daha gelişme oldu Satala'yla ilgili. Satala Antik Kenti kültür mirası listesine dahil edildi. Şahin Hoca Satala'nın eksiklerini, Satala'da yapılması lazım gelen işleri yazıp Turizm Bakanlığına gönderdi. Cumhurbaşkanlığı strateji başkanlığıyla da görüştük. İnşallah bunlar oradan da onaylanacak. Satala artık dünya kültür mirası listesinde olacak ve Satala'nın turizme kazandırılması noktasında devletimizin, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Satala'yla ilgili çok ciddi destekleri olup orası artık 2024 yılı yaz aylarından itibaren kazı çalışmaları hızlanıp daha başka başka da güzelliklerle buluşmuş olacak. İnşallah turizmle ilgili daha başka güzel müjdeleri de siz değerli basın mensuplarımız aracılığıyla aziz Gümüşhaneli hemşehrilerimize verebiliriz” ifadelerini kullandı.

Anjiyo Ünitesi Geldi, Sıra Kemoterapi ünitesinde

Konuşmasında sağlık alanındaki çalışmalardan da bahseden Köse, “Anjiyo ünitesi konuşuluyordu, anjiyo ünitesi geldi çok şükür. O da yine Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın destekleriyle oldu. Onunla birkaç kere olan görüşmelerimiz neticesinde oldu. Anjiyo ünitesi yakın zamanda faaliyete geçmiş olacak. Kemoterapi ünitesi de kurulacak inşallah Gümüşhane Devlet Hastanesi'ne. Bunun da malzemeleri satın alındı. Şu anda kemoterapi hizmeti verecek sağlık personeline eğitim veriliyor. İnşallah kemoterapi ünitesi de hizmete geçmiş olacak anjiyo ünitesiyle birlikte yakın zamanda. Bugüne kadar Köse Devlet Hastanesi'nde ve Torul Devlet Hastanesi'nde uzman hekim hiç çalışmamıştı. Torul'da ara ara buradan görevlendirmeyle uzman hekim olmuştu ama Köse’de hiç olmamıştı. Oralarda her iki hastanemize de uzman hekim kadrosu tahsis edildi ve atamaları yapıldı. Şu anda her iki hastanemizde de dahiliye branşında uzman hekimler çalışmaktadırlar. Yine bizim göreve geldiğimiz dönemde Gümüşhane'deki muhtelif hastanelere toplam 49 uzman hekim, 86 da pratisyen hekim görevlendirmesi yapıldı. Yine belli branşlarda ihtiyaçlar var. İnşallah onları da süreç içerisinde Sayın Bakanımızla görüşüp ikmal etme gayret içerisinde olacağız. Bizim derdimiz Gümüşhaneli hemşehrilerimizi sağlık konusunda çevre illere olan bağlılığını mümkün mertebe en aza indirmektir. Bu minvalde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İkinci tomografi cihazı da hastaneye kuruldu bu süre içerisinde. Yine yapılanlar var, yapılacaklar var” dedi.

“DSİ’nin yatırım programına 1,9 milyar TL’lik 14 proje teklif edildi”

Bunların yanında Devlet Su İşleri’nin (DSİ) 2024 yılı yatırım programına teklif edilen 1 milyar 890 milyon TL tutarında 14 ayrı proje olduğunu ve bunları da takip edip çıkmasını sağlayacaklarını ifade eden Köse, “Önceki dönem milletvekillerimizin de katkıları, destekleri var. Ben buradan onlara da teşekkür ediyorum. Yatırım programına önceki dönemde alındı ama ihaleleri bizim dönemimize denk geldi. 14 Mayıs'tan sonra 12 tane de taşkın koruma işi ihale edildi Gümüşhane ili genelinde” diye konuştu.

 “Hizmetlerim Devam Edecek”

31 Mart’ta yapılacak seçimlerde yeniden aday gösterilen Ercan Çimen konuşmasında, "Gümüşhane'mize 10 yıldır hizmet ediyorum ve bu süre zarfında sizler bizim gözümüz oldunuz, kulağımız oldunuz. Bu nedenle sizlere teşekkür etmek istiyorum. Bugün burada ağırlayan Süleymaniye mahallesi muhtarına da ev sahipliği için teşekkür ederim. 2014 yılında Gümüşhane'nin ilk AK Parti belediye başkanı oldum ve o günden bu yana yaklaşık 41 projeyle milletin karşısına çıktık. Bu projelerden biri olan Süleymaniye kayak merkezi hayalini gerçekleştirmek adına bu dönemde çalışmalarımızı tamamlayacağız. Bu projenin ilk merasimi bugün burada gerçekleştirildi ve şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“İlimizin Turizm Potansiyeli Yüksek”

Gümüşhane'nin turizm potansiyeline inandığını dile getiren Çimen, “Bu alanda birçok projeyi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. İlimizin turizmle canlanacağına olan inancımızı yineliyoruz. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletvekilimizin ve teşkilatımızın destekleriyle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle Süleymaniye mahallesindeki projelerimizin yanı sıra, şehir genelinde alt yapı sorunlarına çözüm getiriyoruz. Mahallemize kazandırdığımız projelerle birlikte Gümüşhane'nin tarihi ve kültürel dokusuna uygun bir şekilde çözümler üretiyoruz. Bugün burada yapılan açıklamalar ve projelerle ilgili olarak, sizlerin desteğini ve dualarını bekliyorum. Bu yolda birlikte hareket etmek, şehrimize daha güzel hizmetler sunmak adına önemlidir bu güzel toplantının hayırlara vesile olmasını diler, hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım" dedi.

22 Oca 2024 - 14:54 - Gündem

Mahreç  Selda Firat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Superdoa - Yorumuzunu okurken neresini düzeltsem diye düşündüm ama inanın neresinden tutarsanız elinizde kalıyor.

baştan başlayalım ;

Öncelikle kar ziganada falan değil şuanda zigana'da olan kar'ın iki katı kar var süleymaniyenin üzerinde.Yıllar önce olan şey kayak festivali değil kış festivali oda içinde biraz kayak biraz kızak bolca horon eğlence ve yemek festivaliydi yani adet yerini bulsun diye 800 mt lik pistte yapılan göstermelik bir iki yarış haricinde kayak sporuyla ilgisi yok,şuanda mevcut zigana da iyi kötü altyapı falan yok hiçbirşey yok 1950 model hala mazotla çalışan berbat bir t-bar sistemi bir o kadar eski artık yıkılmak üzere olan kayak odası ve ekipmanları ! sorabilirmiyim bu mu ünü ve destinasyonu olan tesis :)

süleymaniye bir saframbolu olamaz çünkü safranbolu halihazırda bir yerleşim yeri süleymaniye ise eski ve bir kaç köylü haricinde terk edilmiş restorasyonlarla ayakla kalmaya çalışan bir bölge tepesinde maden işletmesi sorabilirmiym burayı kayak merkezi haricinde nasıl sürekli ziyaret edilebilir bir bölge haline getirebilirsiniz ?

cevap veriyorum ge-ti-re-mez-si-niz !!!

gel gelelim son söylediğiniz kısma katılıyorum bu tesisle ilgili daha önce de m.kurum'un bakanlığı döneminde 12 milyon tl tutarında bir para valilik hesabına aktarılmıştı sonra ne oldu o para allah bilir hangi faydalı işlerde kullanıldı :)

Açık söylüyorum eğer sayın köse bu projeyi hayata geçirebilirse net olarak gümüşhanenin ve süleymaniyenin adı o zaman tüm ülkede duyulur gümüşhanedeki otellerde ve konaklama tesislerinde boş yer kalmaz ve esnafta ciddi derecede nefes alır.

8-9 yıldır snowboard yapıyorum ve her yıl erzincan ergan/ erzurum palandöken / kars sarıkamış/kayseri erciyes / ısparta davraz gibi tesislerde bu sporu yapan bir kardeşiniz olarak keşke ziyan edilmese keşke para boşa harcanmasa keşke vakit kaybebilmese ve şehrimiz bacasız bir fabrika kazansa keşke...

saygılar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Ocak 11:27
05

U.y - Vekil beyin ilk 8 aylık performansını tebrik ederim.

1-) Anjio Merkezi: Gümüşhane'den farklı illere ayda ortalama 30 olan kalp krizi sevkini minimize edecektir. Bu durum hastaların daha erken sağlığına kavuşmalarını, hasta yakınlarına ise maddi ve manevi destek sağlayacaktır.

2-) Kayak Merkezi: Şehrin farkındalığını artırma, istihdam sağlama, Destinasyon açısından önemli ve değerlidir.

3-) Salata antik kentinin Dünya kültür miras listesine eklenmesi: İlimizin ''Dünya Markası” niteliğini taşımasının sunduğu avantajla beraber bölgenin ve kentin gelişen “kültür turizmi” potansiyeli de ekonomiye katkı sağlayacak, istihdam olanaklarını ve yatırımları arttıracaktır.

Sonuç olarak başarılarının devamını diliyorum. Fakat herşeyi siyasetten beklemekte olmaz ilin bürokrasinin de projeler üretmesi, takıldıkları yerde siyasetten yardım istemesi gerekmektedir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 23:25
04

Misafir375629 - 30 sene önceki kar var sanıyorlar galiba,kendileride bu şehirde yaşıyor iklim değişti artık Gümüşhane ye senede 2 bilemedin 3 defa kar yağıyor bu kadar para daha hayirli bir iş kullanılabilir bu sevdadan vazgeçilmesi lazım.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 19:10
03

Aylak Adam - Kar Zigana’da. Yıllar önce kayak festivali olan, iyi kötü altyapısı ve belirli bir ünü olan bir destinasyonu ihmal edip, olmayacak işlere girilmesi de ne diyim babalarının paralarını harcıyorlar sanki. Halbuki eski Gümüşhane bir oldtown şeklinde genişletilip, konaklama ve ticari imkanları ile bir Safranbolu vari yer olabilir. Ama neden bunu yapıyorlar? Kayak tesisi kurmak kolay ve popülist dürtülere rahatlıkla hitap ederken, diğer ihtimal uğraşmayı ve kafa yormayı gerektiriyor. Kim yoracak kafa :) ayrıca Zigana da Torul’da, mevcut iktidar yönetimin Torul antipatisi de malum… takılsınlar böyle… hatta işi belediyeye havale etsinler, yarım kalmış ya da hiç başlamamış şekilde önünüzdeki 5 yıl sonraki seçime kadar buzdolabına koysun projeyi, en iyi becerdikleri de bu zaten. 50 milyon lirayı da alternatif yatırım metodları ile değerlendirebilir belediyemiz :)

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 15:59
02

Yeşim - Ben lisedeydim bu proje vardı. 24 yıl oldu.. Seçim yatırımı seçim geçince yine unutulur. Yapamayacağınız şeyleri söylemeyin artık!

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 15:34