Demirel'den Sarı’ya Cevap Gecikmedi: "Rekabetin oluşmamasını etkilemeye teşebbüs var"

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanlığı Tüketici Hakem Heyetleri Çalışma Grubu Başkanı ve Gümüşhane Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (TÜHAK) Genel Başkanı Eyyüp Demirel, "Rekabetin oluşmamasını etkilemeye teşebbüs var. Bu şekilde zam almaya devam edecekseniz Gümüşvadi kooperatifini fesh edin minibüslerden Gümüşvadi yazısını kaldırın seferlerinize devam edin yazıhaneyi kapatın" ifadesini kullandı.

EMİRCAN MERAL
EMİRCAN MERAL Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanlığı Tüketici Hakem Heyetleri Çalışma Grubu Başkanı ve Gümüşhane Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (TÜHAK) Genel Başkanı Eyyüp Demirel, Tüketici sınırlı ve rutin karar verme alternatiflerinden birini kullanarak Gümüşvadi Kooperatifi haricinde Gümüşhane- Trabzon arası minibüs seferleri ile gidebilecek alternatif minibüs seferlerini düzenleyebilecek alternatif firma olmadığını belirtti.

Demirel, “Tüketici Gümüşvadi kooperatifinin tekeline terk edilmiştir. İkinci bir firmanın piyasaya çıkmaması için oluşturulan cebir tüketicimizi mağdur etmiştir. Gümüşhane Valimiz Sayın Alper Tanrısever beyin bu konuda gerekli araştırmayı ve incelemeyi başlatacağına olan inancımız tamdır. Tüketicimiz Gümüşvadi Kooperatifi minibüslerini elinden geldiğince boykot uygulamaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.

İnsanların KTÜ Farabi Hastanesine kendi araçlarıyla ortak gitmeleri gerektiğini dile getiren Demirel, “Gümüşhane veya Trabzon da ikamet eden tüketicilerimiz 4 kişi bir araya gelsinler her ay birisinin arabası ile gidip gelirlerse 4 ay da bir kendi arabasına sıra gelmiş olur. Buda daha ekonomik bir çözüm olur. Biz sadece 1 minibüs firması ile gitmeye mecbur değiliz. Trabzon terminaline dahi giremeyen Kooperatif nasıl olurda Ulaştırma Bölge Müdürlüğüne rayiç için onay ister. Sen şehirlerarası hizmet veren bir firma değilsin. D-4 Belgesi ile 100 km altında hizmet veren bir firmasınız! Eğer böyle uygulamaya devam edecekseniz Gümüşvadi kooperatifini fesih edin. Gümüşvadi yazıhanesini kapatın” ifadelerini kullandı.

Araçların Gümüşvadi kooperatifi üzerine olmasının kanuna muhalefet olduğunu söyleyen Demirel “6102 sayılı Türk ticaret kanunu kooperatiflerin unvanlarını ne şekilde kullanacağı belirtilmiştir. Gümüşvadi kooperatifi ücret fahiş tarifesi davranışlarını ve memnuniyetsizlik davranışlarından vazgeçmek zorundadır. Telefonla hakaret vari söylemleriniz 150 bin tüketicinin temsilcisi ve tüketicilerimiz olarak bu işlere pabuç bırakmayız. Tarife ile ilgili yargı yolu işlemlerimizi başlatıyor, Kamu Denetçiliği Kurumu, Rekabet Kurumuna gerekli çalışmayı iletiyoruz. Rekabet kurumunun resen olaya el koymasını istedik. Gümüşhane Valiliği Ticaret İl Müdürlüğüne, Gümüşhane Belediyesine, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına rekabetin oluşması için özel bir firmanın kurulması ve Gümüşhane belediyesinin de minibüs seferleri ile Gümüşhane –Trabzon arasına sefer düzenlemesi için gerekli çalışmalarını başlamalarını ve tüketicinin korunmasını istiyoruz” diye konuştu.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanlığı Tüketici Hakem Heyetleri Çalışma Grubu Başkanı ve Gümüşhane Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (TÜHAK) Genel Başkanı Eyyüp Demirel,Tüketicinin günü birlik Gümüşhane-Trabzon arası gidiş dönüş bilet alma davranışlarını incelediklerimizde devamlı günü birlik bilet satın alma sonrası eğilimleri ve davranışları incelediğimizde devamlı günü birlik gidip gelen yolcuya daha önce 10 TL indirim uygulanırken,  Kooperatif başkanı kararı ile 150 TL alındığı ifade edilmektedir.

Rekabet Kurumu Gümüşhane ilinin Trabzon’a gidiş dönüşünün minibüs olarak tek firmaya bırakmayacağına vurgu yapan Demirel, “Tek firma olarak davranış biçiminin ele alınması ve Terminal’da uygun bir mevkide Tüketici Hakem Heyeti üyelerinin kontrolünde şikâyet kutularının açılarak tüketici davranışlarını ve bütün firmaları tüketici şikâyetleri ile karşılaşıldığında sorunları çözme adına bir şikâyet kutusu konulmasını Ticaret İl Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığından talep ettik” dedi.

Demirel, “Bir işletme tüketici şikâyetleri ile karşılaştığında sorunu çözmek adına işe üzgün olduğunu iletip özür dilemekte başlayabilir. Bununla birlikte özür dilemek yeterli olmaz, çoğu şikâyetçi müşteri özür değil sorunun çözümü tarife düzenlemesini bekler. Memnuniyetsizliklerinin yanı sıra işletmeyi arama gibi fazladan bir cabaya, eziyete daha girdikleri için, neden olunan rahatsızlığın fark edilmesi ve onları mutlu edecek çözümlerin üretilmesi gerekir.Bu çözümler mutsuz bir müşteriyi mutlu kılmakta kalmayacak yolcuyu gelecekte de yeni satışlar yaratacaktır.Yapılan bir araştırmada tatmin olmamış bir tüketicinin 40’ın üzerinde kimseye durumu anlattığı görülmüştür. Böylesi bir negatif iletişimin işletmelerin gelecekteki satışlarına zarar vereceği açıktır. Tek firma çok yüksek fahiş fiyat alması ve devamlı da gidip gelen müşterilerine aynı uygulamayı başlatması bu pahalılık tek firmaya karşı ikinci alternatif niçin bir firma yok gerilimini oluşturmanın halidir. İkinci bir firmayı ihtiyaç doğurmaktadır” şeklinde konuştu

               Tüketicinin karar alma sürecinin yapısına vurgu yapan Demirel, “Karar verme günlük yaşamamızın bir parçasıdır. Hepimiz her gün bir dolu karar vermek zorundayız. Bende Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanlığı Tüketici Hakem Heyetleri Çalışma Grubu Başkanı ve Gümüşhane Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (TÜHAK)  Genel Başkanı olarak yaşadığım toplumda tüketicilerimizin yıllarca yaşadığımız ülkeye ve şehrimize karar vermek gibi ciddi bir karar olacağı gibi, hepimiz karnımızı doyurmak için mücadele vermekteyiz. Bu bugün Gümüşhane-Trabzon minibüs seferleri de olabilir. Terminaldeki bütün yolcuların şikâyetleri de olabilir.(Öğrencinin yediği bir tavuk dürümde olabilir. Yediğimiz tavuk döner ekmek zehirlenebiliriz gibi) İşte bu karar vermeyi böylesine önemli kılan nokta budur. Şimdi biz burada sorun çözme modeli olarak ücretlerin fahiş fiyat tarifesi oluşu günü birlik giden gelen yolcularda da aynı uygulamanın yapılması rekabet ortamının oluşmaması Gümüşhane’mizde 20 bin ihtimalle öğrenci olduğu bir ortamda ve emekli şehri olan bir şehrin tek firma ile Trabzon-Gümüşhane arası minibüs seferleri ile yolcu taşıma hizmeti verdiği yeniliklere açık olmayan yenilikleri kabul etmeyen rekabetsiz bir modelle karşı karşıyayız. Bu medeniyette hem turist çekme gibi bir derdimiz varken; bir yerde Üniversite öğrencilerimizin gelir seviyesinin azlığı önemli etken olurken; şehrimizde asgari ücret altında maaş alan emekliler şehrin 3/1 nüfusu kadardır. Bu nüfus varlığı göz ardı edilen bir yaklaşımla karşı karşıyayız” dedi.

Demirel, “Yolcu taşıma zam sürecinde hiyerarşik düzene uyarak zam tarifelerini hem Ticaret İl Müdürlüğüne göndermede sorumsuzluğu uzun bir süredir devam etmektedir.Burada kim zam alacaksa Ticaret İl Müdürlüğüne anında tarifeyi oluşturmak zorundadır.Sorun çözme modelinde bu sorun ortada dururken çözümün belirlenmesi gerekiyor. Sorun zam tarifesinin geçersiz olduğudur. Tüketici iç ve dış etmenlerin etkisi altında kendi sorununu çözmeye çalışıyor. Kamyonculuk sektörünün içerisinden gelen bir ailenin evladıyım. İlkokul üçüncü sınıfta esnaflık sürevenim başladı. Sizin durumunuzu Gümüşhane’de en iyi anlayan bir kişiyim ama sizde benim tüketicilerimizin durumundan aylayınız lütfen” diye konuştu

Demirel, “Trabzon terminalindeki durumu en az sizin kadar takip edenlerdeniz. Sayın Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu ve ilgili konuya çözüm oluşturacak 2 Daire Başkanı ve Zabıtalardan ile durumu alttan en üst seviyeye kadar hakim olarak takip etmekteyiz. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına Moloz- Hayali Garajı-Terminal-Farabi Hastanesi gidiş dönüş hat konulması terminale ilave durak hattı konulmasını resmi yazışmalarımızı yaparak; Trabzon İl Trafik Komisyonu Başkanlığına da bir resmi yazı gönderdik.Trabzon Belediyesi  birimlerinde çalışmalarımız devam etmektedir.  Gümüşvadi yazıhanesi yolcu bekleme yeri için ise Trabzon terminali konforunda Gümüşvadi yolcularının konaklama hizmeti verilmesini istedik. Bu arada sadece unuttuğumuz bir konu kaldı. Oda Trabzon Terminal-Havaalanı arası tüketicilerimizin dolmuş sorunuyla bu gün olduğu gibi yarında ilgilenmeye devam edeceğiz” ifadelerini kulandı.

28 Oca 2024 - 11:37 - Genel

Mahreç  Emircan Meral


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Kadir - Arkadaşlar gümüşvadi 150 olduktan sonra yakıt 7 lira daha zamlandı sizin yaptıgınız gibiyse hesaplar gidin hat araba alın böyle karlar nerde var battı gidiyor adamlar yakıta mı yetişsin parçaya mı yetişşin lastigemi yetişşin işci maaslarınamı yetişşin devletin yuzde 20 vergi sinemi yetişşin. Gümüşvadi ayakta duracak ki rahat rahat trabzona gidip gelelim.. Her dkk atlayıp gidebiliyoruz. Değerini bilin çoğu firmadan uygun fiyata tasıyo.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 23:27
02

Seyyah - Gümüşhane - İstanbul arası 1000 km’dir. Çeşitli firmalar bazında güncel fiyatlar ise şu şekildedir: Vadi Şirinket 670₺, Bayburt Özlem Seyahat 699₺ ve Lüks Gümüşhane Seyahat 900₺. ‘dir. Yani fiyatlar 670₺ ile 900₺ arasında değişiyor. Gümüşhane-İstanbul arası 1000 km ortalama 756₺ olsun diyelim. 90km Gümüşhane-Trabzon arası bu aritmetiğe göre 68₺ olması gerekmez mi? % 121 fahiş fiyat helal mi? Devlet memura, işçiye ve emekliye % 121 oranında mı zam yaptı da siz seyahat firması ve kartel olarak bu zammı yapıyorsunuz? Sürümden ve helal kazançtan başka yollara niçin tevessül ediyorsunuz?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 11:58
04

Yolcu - @Seyyah 02 nolu yoruma cevabı: Gümüşvadinin kazancına haram diyen vatan hainidir gümüşvadi olmassa her vatandaş magdur olur. Fiyatlarda buralarda kalmazdı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 23:31
01

Müşteki Vatandaş - Gümüşhane Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler üniversite ile kent merkezi arasını yürüyerek veya otostop yaparak ulaşımlarını sağlıyorlar. Biz şahsen otostop yapan her öğrenciyi arabamıza alıp serzenişlerini duyuyoruz. Sivil 15 ₺ ve öğrenci 12 ₺.’dir. 12₺ otobüs ücreti veremeyecek öğrenci var. Belediye Başkanlığı bu fiyatları kırmak için Belediye Otobüs fiyatlarını makul fiyata çekmeyip ve seferlerini 5 dakikada bir düzenlemiyor ve Belediye otobüs şoförleri de otobüs duraklarını hızlı geçerek halk otobüslerine fırsat tanıyor.

Kimsenin kazancını kınamıyoruz fakat fırınlar olsun, esnaf olsun, özel halk otobüsleri olsun % 120 ila % 300 arasında kâr elde etmeleri memleket insanlarını ve öğrencileri mağdur etmeleri bu sektörlerin kendilerini karalamaya yetiyor.

Ayrıca Yeni Zigana Tünelinden sonra 90 km olan Gümüşhane-Trabzon arası seyahat için iki firma Gümüşvadi ile Lüks Gümüşhane Seyahat kartel oluşturup sivil 150₺'ye öğrenci 140₺’ye pahalı bir biçimde 15 dk ara ile gidiş-dönüş sağlıyor. Halk sağlık ve diğer alış-veriş gibi sebeplerle Trabzon'a gidip dönmek zorunda, burada da hak mağdur ediliyor.

Belediye rayiçleri veya diğer kurumların rayiçleri bu firmaların, fırınların ve esnafın istediği gibi düzenlendiğini tüm halk görüyor ve biliyor. Bu zamları Belediye meclisinde paydaşların katılımıyla bir ortamda tartışmak lazımdır.

İl Encümen üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri, Valilik ve ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri, Tüketici Hakem Heyeti, Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanlığı Tüketici Hakem Heyetleri Çalışma Grubu Başkanı ve Gümüşhane Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (TÜHAK) Genel Başkanı, Sanayi ve Ticaret Odası, İlgili Meslek Odaları temsilcileri, gazeteciler, vatandaşlar (emekliler, öğrenciler, memurlar, işçiler) temsilcileri paydaş olarak bir araya gelip hesap uzmanlarının da olduğu bir ortamda bu zamları tartışıp makul bir seviyeye getirmezlerse hak, hukuk ve adaletten bahsetmek mümkün değildir.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 11:57