Gümüşhane Daha Az Yoksul

Türkiye İstatistik Kurumunun Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistiklerine göre, Türkiye’de 2023 yılında yoksulluk oranı yüzde 13,9 olurken, Gümüşhane’de ise bu oran yüzde 12,3 olarak belirlendi.

EMİRCAN MERAL
EMİRCAN MERAL Tüm Haberleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılı yoksulluk ve yaşam koşulları istatistiklerini açıkladı. Toplumun genel düzeyine göre belirli bir sınırın altında gelire sahip olan bireylerin göreli anlamda yoksul sayıldığı belirtilen açıklamada, eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert ortalama gelirinin yüzde 50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre, yoksulluk oranı 2023 yılında 0,5 puan azalarak yüzde 13,9 oldu. TÜİK tarafından yayınlanan verilere göre bu rakam Gümüşhane’de ise yüzde 12,3 olarak kaydedildi.

Ortalama gelirin yüzde 60’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre hesaplanan yoksulluk oranı ise son yılda 0,1 puan artarak yüzde 21,7 olarak gerçekleşti. Eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 40’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre, yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 0,2 puanlık azalış ile yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. Ortalama gelirin yüzde 70’i dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre hesaplanan yoksulluk oranı ise bir önceki yıla göre 0,4 puanlık artış ile yüzde 29,7 oldu.

Tek Kişilik Hanelerde Yoksulluk Oranı Arttı

Çekirdek aile olmayan ve birden fazla kişiden oluşan hane halklarında, geçen yıla göre yoksulluk oranı 3,7 puan azalarak yüzde 8 olarak kaydedildi. Aynı dönemde tek kişilik hane halklarında ise yoksulluk oranı 2 puan artarak yüzde 9,5 oldu. En az bir çekirdek aile ve diğer kişilerden oluşan hane halklarının yoksulluk oranı 2,1 puan azalarak yüzde 17,5, tek çekirdek aileden oluşan hane halklarının yoksulluk oranı ise 0,3 puan azalarak yüzde 13,6 olarak belirlendi.

Okur Yazar Olmayan Bireyler Daha Yoksul

Eğitim seviyelerine göre incelendiğinde, okur-yazar olmayan bireylerin yüzde 27,8'i yoksulken, yükseköğrenim mezunlarının yalnızca yüzde 3,2'si yoksulluk riski altında bulundu. Ayrıca, sürekli yoksulluk oranı, dört yıllık panel verileriyle hesaplanarak yüzde 12,3 olarak kaydedildi.

Sosyal Dışlanma Oranı Yüzde 31

Yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında olanların oranı ise yüzde 31,0 olarak belirlendi. Bu oran yaş gruplarına göre incelendiğinde, 0-17 yaş grubunda yüzde 39,7, 18-64 yaş grubunda yüzde 28,0, 65 ve üstü yaş grubunda ise yüzde 26,6 olarak gözlemlendi.

Konut Sahipleri Azalıyor

2023 yılında oturulan konuta sahip olanların oranı yüzde 56,2'ye gerilerken, kirada oturanların oranı yüzde 27,8, lojmanda oturanların oranı yüzde 0,9, kendi konutunda oturmayıp kira ödemeyenlerin oranı ise yüzde 15,1 olarak kaydedildi.

Borç ve Taksit Ödeyenler Yüzde 58

Konut alımı ve masrafları dışında borç veya taksit ödemesi olanların oranı yüzde 58,0 olarak kaydedildi. Bu ödemelerin nüfusun yüzde 5,7'sine yük getirmediği, yüzde 14,9'u için ise çok yük getirdiği belirlendi. Ayrıca, evden uzakta bir haftalık tatil masraflarını karşılayamayan haneler yüzde 58,8'i oluştururken, beklenmedik harcamaları karşılamada zorlanan haneler yüzde 31,8'i gözlemlendi.

01 Şub 2024 - 11:24 - Ekonomi

Mahreç  Emircan Meral


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.