Adına şarkılar yazılan Şebinkarahisar Kalesi'nin Gizemli Geçmişi

Anadolu'nun tarih kokan kalelerinden biri olan Giresun'un Şebinkarahisar ilçesindeki kalesi, Kelkit Vadisi'nin muhteşem manzarasıyla çevrili, tarihi zenginliklere ev sahipliği yapıyor. Şebinkarahisar Kalesi, Kelkit Vadisi'nin kuzeyinde, denizden 1360 metre yükseklikte yer alır. Tarihî kalesi, modern şehre hâkim yüksek bir kaya kütlesi üzerine inşa edilmiştir. Kayalık topoğrafyanın eğim çizgilerini takip ederek kuzey-doğu güneybatı yönünde uzanan geniş bir alana yayılmıştır.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Çeşitli dönemlerde iskan edilen Şebinkarahisar Kalesi, Türkiye'nin en görkemli kaleleri arasında yer alıyor.

Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde bulunan tarihi kalede farklı örgülerden oluşan sur duvarları ve kuleler bulunur. Kaledeki yapıların inşa ve tamir farklılıkları, dönemler arasındaki geçişleri belirlemeyi zorlaştırmaktadır.

Dış ve İç Kale Bölümleri

Kalenin dış bölümüne, modern şehirden sivri kemerli bir kapı aracılığıyla girilir. İç Kale ise hayli yüksek ve sarp bir kayalığa oturmuştur. İç Kale'ye ise basık kemerli bir kapı ile ulaşılır.

Tarihi ve Stratejik Önem

Şebinkarahisar Kalesi'nin tarihî geçmişi, belirsizliğini korumaktadır. Roma döneminde askeri garnizon olarak kullanıldığı bilinmektedir. Daha sonra Bizans ve Selçuklu dönemlerinde önemli bir stratejik merkez haline gelmiştir. Bazı kaynaklarda ise Şebinkarahisar Kalesi'nin kimler tarafından ne zaman yapıldığı belli değildir. Tarihsel kaynaklarda Pers (MÖ 550 – 331), Pontus (MÖ 293 – 65) ve Roma (MÖ 65 – MS 226) hakimiyetinde olan kalenin ilk onarımı, Roma komutanı Pompeyüs tarafından yapılmıştır. MS 226 – 591 tarihleri arasından Sasani hakimiyetinde kalan Şebinkarahisar Kalesi, MS 591'de Bizans hakimiyetine geçtiği aktarılır.

Geçmişten Günümüze - Evliya Çelebi Şebinkarahisar Kalesini şöyle anlatıyor:
Kale, zaman içinde çeşitli medeniyetlerin hâkimiyetine girmiş ve çekişmelerin odağı olmuştur. Bugün kalenin içinde ve çevresinde birçok tarihi yapı kalıntısı bulunur. 

1647'de Evliya Çelebi tarafından şöyle tanımlanmaktadır:

“Kale göğe uzanmış bir dağın tepesinde yedi köşe bir kaledir. İlk bakışta direksiz ve serensiz kalyın gemi gibi görünür. Duvar kalınlığı 70 ziradır (75 – 90 cm). 70 burç, 100 bedendir, çevresi 3600 adımdır. Hendeği yoktur. Üç kat demir kapıları vardır. Gece gündüz bekçilerce korunan kale içinde 70 ev vardır. Kale içinde bir fatih camii de vardır. Diğer hayır kurumları ve camileri kasabadadır. (1600 hane, 3 tekke, 4 han, 7 ilk mektep, 750 dükkân)” 1915 Ermeni isyanı, 1939 Erzincan depremi ve diğer tabii olayların etkisiyle tahribata uğrayan kale en son 2003 tarihinde onarım görmüştür."

Korunma ve Araştırma Çalışmaları

Şebinkarahisar Kalesi'nin korunması ve tarihi yapıların aydınlatılması için sistematik kazı ve araştırma çalışmalarına ihtiyaç vardır. Bu çalışmalar, bölgenin tarihî ve kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacaktır.

Kaynak: Yenişebinkarahisar

13 Şub 2024 - 18:27 - Kültür & Sanat

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.