Kürtün, Beş Yıl Daha Kaybetmeyi Kaldıramaz

AK Parti Kürtün Belediye Başkan Adayı Ahmet Kanat Kürtün’de 31 Mart Sonrası Yoğun Bir Çalışma İçerisine Gireceklerini Söyledi

SEDANUR YAYLA
SEDANUR YAYLA Tüm Haberleri

AK Parti Kürtün Belediye Başkan Adayı Ahmet Kanat Kürtün’ün beş yıl daha kaybetme lüksü olmadığını kaydederek 31 Mart sonrası yoğun bir çalışma içerisine gireceklerini dile getirdi.

Kürtün ile ilgili hayallerini Gümüşkoza’ya anlatan Ahmet Kanat, 2009-2019 yılları arasında 60’dan fazla somut proje ile Kürtün’de iz bıraktıklarını, yeni dönem için hazırlığı tamamlanan 41 proje ile de Kürtün tarihine geçecek atılımları gerçekleştireceklerini söyledi.

“Projeye Sahip Çıkmadılar”

2024 yılı sonuna kadar Kürtün’de doğalgaz bağlanmamış bir tane dahi ev kalmayacağına dair söz veren Ahmet Kanat, “Kürtün’e doğalgazın Erikbeli Yaylası’nda bulunan doğalgaz boru hattına girişimlerimiz ile eklenen eklenti ile beş yıl önce gelmesi planlanmaktaydı. Bu hususta BOTAŞ Destek Hizmetleri Genel Daire Başkanı Fahri Kandaz ile beraber çalışarak Kürtün’e doğalgazın gelmesi için gerekli tüm şartları hazır hale getirmiştik. Ancak Rabbim bu projeyi tamamlamayı bize nasip etmedi. Bizden sonra gelenler ise projeye sahip çıkmadı” dedi.

“Çok Çalışarak Telafi Edeceğiz”

Kaybedilen beş yılın geri gelmeyeceğine, yaşanan kaybın ancak ve ancak çok daha yoğun çalışmalar ile telafi edileceğine dikkat çekerek, “Beş yıllık gecikmeden sonra 2023 Genel Seçimlerinde Kürtün, Torul ve Köse ilçelerindeki yüksek destek nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği söz üzerine işlemler tekrar başladı ve ilçemiz açısından doğalgaz tekrar gündeme geldi. Geçmişte olduğu gibi bir beş yıl daha kaybedilmesini engellemek boynumuzun borcudur” diye konuştu.

“Sözümüzü Tutmaya Muktediriz”

Doğalgaz projesinin vatandaşa ulaşmasında belediyelerin yerine getirmesi gereken önemli sorumlulukları olduğunu hatırlatan Ahmet Kanat, “Bu aşamada projenin sahipsiz bırakılmaması gerekmektedir. Göreve gelmemiz ile birlikte kömürün derdinden, tozundan ve kokusundan vatandaşımızı kurtarmak ilk işimiz olacaktır. Köylerimizi, yaylalarımızı ve ormanlarımızı kömür havasından arındırmayı görev addettiğimizi vatandaşlarımızın bilmesini isteriz. 2024 Kasım ayına kadar ilçe merkezine, 2024 yılı bitmeden de mahallelerin tamamına doğalgazın bağlanacağını vatandaşlarımıza söz veriyoruz. İmarı olup da doğalgazın kapısına gelmediği bir tane vatandaş dahi bırakmayacağız. Verdiğimiz sözün vatandaşımızda oluşturduğu beklentinin farkındayız. Bu sözü gerçekleştirmeye muktedir olduğumuzu da bizi tanıyan herkes bilmektedir” şeklinde konuştu.

Yapılan Proje 60, Yapılacak Olan 41

Görevde olduğu 2009-2019 yılları arasında 60’dan fazla somut projenin tamamlandığını, yeni dönemde ise 41 projenin hayat geçirileceğine dair söz veren Ahmet Kanat, “Kürtün’ün girişinde bulunan Kürtün Belediyesi Yeni Hizmet Binasından, Kürtün’ün çıkışında bulunan Oltan Sungurlu Kültür Merkezi’ne 60’dan fazla somut proje Kürtün’e bizim dönemimizde kazandırılmıştır. Bu süreçte Kürtün’ün içme suyu ve isale hatları baştan aşağı yenilenmiş; mahalle arasındaki yollar asfaltlanmış, yayla yolları betonlanmıştır. 2 adet spor salonu ilçemize kazandırılmış, ilçe merkezine okullar ve sosyal tesisler inşa edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“Projelerimiz Ses Getirecek”

Bir diğer yarım kalan Hükumet Konağı projesinin de en kısa sürede tamamlanacağına vurgu yapan Ahmet Kanat, “Hükumet konağının altına katlı otopark inşa edilecektir. Kürtün’e adliyeyi getirip vatandaşın çilesini sona erdireceğiz. Orta ölçekli sanayi dükkanlarının inşasını sağlayarak istihdam sağlayacağız. İlçe merkezine soyunma odası ve duşları da varolan modern kapalı halı sahanın inşası gerçekleştirilerek gençlerimizin hizmetine sunulacaktır. Mahalle arasındaki yolların bakımı ve asfaltlanması gerçekleştirilerek vatandaşın rahat bir nefes alması sağlanacaktır. Gürgensekiz bölgesine 2 adet su arıtma tesisinin inşasın sağlanacak ve çamur akan musluklar mazide bırakılacaktır. Devlet Su İşleri ile ortak sulama kanalı projesi uygulamaya konulacak ve kuraklık nedeniyle mağdur olan halkımızın hizmetine sunulacaktır” dedi.

“Turizm Yatırımlarımız Göz Kamaştıracak”

Turizm yatırımlarının Kürtün’ün geleceği için son derece hayati önem arz ettiğine dikkat çeken Ahmet Kanat, “Güvende Yaylası’na ve Örümcek Ormanları’na ciddi turizm yatırımları gerçekleştirilecek ve bu alanda da ayrıca bir istihdam alanı oluşturulacaktır. Güvende Yaylası’nda şenlik alanı revize edilecek; miladı dolmuş tuvaletler yıkılacak ve yerine günümüz ihtiyaçlarına uygun olarak, emzirme odaları ve banyoları da barındıran ihtiyaçhaneler yapılacaktır. İlçemiz Ayar bölgesine cam seyir terası inşa edilecek ve turizm potansiyelimizin açığa çıkması sağlanacaktır. Sosyal konutların inşası da dahil olmak üzere saymakla bitiremeyeceğimiz 41 proje ile Kürtün İlçesini ihtişamlı günlerine geri döndüreceğimizden hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın. Verdiğimiz sözlerin hepsinin arkasındayız ve projelerimizi bir bir tamamlayarak Kürtün’ümüzün hizmetine sunacağız” ifadelerini kullanarak geçmiş yıllarda yapılan hizmetlerin gelecek için teminat olduğunu söyledi.

“Beş Yıl Kürtün’ü Yerinde Saydırdılar”

Son beş yılda Kürtün’e bir tane dahi eser kazandırılmadığını dile getiren Ahmet Kanat, “2019 yılında görevi bıraktığımız esnada Kürtün İlçesi bölgenin en hızlı büyüyen ve gelişen ilçesi konumundaydı. Görevi bıraktıktan sonra ödeneği hazır projeler de dahil olmak üzere Kürtün’ün geleceği olan projeler bir bir iptal edildi. Beş yıllık süreçte Kürtün’ümüze vatandaşların içerisine adım atıp hizmet alabileceği bir tane eser dahi kazandırılmamıştır. Bizim belediyecilik anlayışımızda eser deyince aklımıza okul, hastane, sosyal tesis, spor salonu ve daha niceleri gelmektedir. Son beş yılda ise Kürtün’e birkaç kaldırım, içi boş ahşap kutu ve lamba dışında hizmet adına hiçbir şey kazandırılmamıştır. Bu süreçte Doğankent, Tirebolu gibi ilçelerde TOKİ onlarca yüzlerce dairelik sosyal konut inşası sağlanırken Kürtün bu konuda da yerinde saymıştır. Bu ilçelerde sosyal alanlar, kamu hizmet binaları, hastaneler bir bir yenilenirken Kürtün’de bizim dönemimizde yapılmış binalar dahi sahipsiz halde bırakılmıştır” diye konuştu.

“31 Mart Milat Olacaktır”

Kürtün’de bozuk yolların, çamur akan muslukların, ıssız kalmış parkların, sahipsiz sosyal donatıların Kürtün’ün kaderi olmayacağını kaydeden Ahmet Kanat, “Bugün Kürtün ilçesine baktığımızda ilk gördüğümüz mahalle arasındaki bozuk ve çukurlu yollar nedeniyle vatandaşlarımızın mağdur olduğudur. Evine gitmek için adeta geyik testi yaparcasına araba sürmek zorunda kalmak vatandaşımıza kader olarak yansıtılmamalıdır. 2023 yılı Kurban Bayram’ında musluklardan akan çamurlu su nedeniyle ilçemizin adı adeta karalanmıştır. İlçemize kamu hizmeti için gelen memur kardeşlerimiz ile her konuştuğumuzda bayram günü musluklardan çamur aktığı için mevcut yönetime veryansın etmektedirler. Oltan Sungurlu Kültür Merkezi’nin etrafındaki parkların Ramazan aylarında nasıl ışıl ışıl olduğunu hatırlayıp çok üzülmekteyiz. İftar sonrasında ailelerin çardaklarda belediye bünyesinde hazırlanan çayları içip çocuklarını oynattıkları bu sosyal alan şimdi ıssız ve sahipsiz bir yer haline getirilmiştir. Gençlerin yürüyüş alanları çöplerle dolmuş; tesisin ışıklandırması yenilenmeyerek karanlığa büründürülmüştür. Çardaklar bakımsız bırakılmış, mescit ve parklar çürümeye terk edilmiştir” şeklinde konuştu.

“Umutsuzluğa Kapılmayın, 31 Mart Geliyor”

Kürtün’de güven içinde yürüyüş yapılacak bir alanın bulunmayışından üzüntü duyduğunu anlatan Ahmet Kanat, “Elbette bu mevcut yönetimin kabahatidir. Söz konusu boş vermişlik halinin Kürtün’ün kaderi olmaması için 31 Mart tarihi çok büyük önem arz etmektedir. Tüm bu sorunların çözümü için 31 Mart’ta görevi üstlenmemiz ilçemiz açısından da zorunluluk arz etmektedir. Ancak vatandaşlarımız umutsuzluğa kapılmasın. Geçmişten gelen tecrübelerimiz ve Kürtün’e hizmet sevdamız bir araya geldiğinde bütün sorunları kısa sürede çözeceğimize hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın. İnşallah 31 Mart seçimleri ilçemiz için hayırlara vesile olacaktır” ifadelerini kullandı.

26 Mar 2024 - 21:00 - Gündem

Mahreç  Sedanur Yayla


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.