Baro Başkanı Aslan, “Avukat İçin de Adalet!”

Gümüşhane Baro Başkanı Av. Metin Aslan, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, avukatlar içinde adaletin tesis edelmesi gerektiğina vurgu yaparak, meslekte karşılaştıkları zorlukları dile getirdi.

DENİZ TUTCU
DENİZ TUTCU Tüm Haberleri

Gümüşhane Baro Başkanı Av. Metin Aslan, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, avukatlar içinde adaletin tesis edelmesi gerektiğina vurgu yaparak, meslekte karşılaştıkları zorlukları dile getirdi.

Demokratik toplumun temel direğinin adalet, adalete erişimin güvencesinin ise avukat olduğuna değinen Aslan, avukatların yalnızca müvekkillerinin değil, aynı zamanda savunma hakkının da temsilcisi olduğunu söyledi. Her bir avukatın hak savunucusu olduğunu yineleyen Aslan, “Avukat olmadan adil yargılanma olmaz. Adil yargılanma olmadan, toplumsal barış ve güven tesis edilemez, hukukun üstünlüğü korunamaz. Savunma hakkının güvencesi olarak avukat, hukuk devletinin hayata geçirilmesini sağlar. Bizler, yüklendiğimiz bu onurlu görevi, kutsallığına yakışır şekilde özen, doğruluk ve onurla yerine getirmenin çabası içerisindeyiz” dedi.

“Avukatlar, Müvekkiliyle Özdeşleştiriliyor, Darp Ediliyor, Öldürülüyor”

Adalete erişim hakkı için güçlü avukat, güçlü avukat için ise güçlü Baro gerektiğini belirten Aslan, “Yurttaşın haklarının savunucusu avukat, avukatın savunucusu Baro’dur. Baro yalnızca meslek örgütü değil, yurttaşların başta adil yargılanma olmak üzere, hak ve özgürlüklerinin takipçisidir. Baro ve avukat zayıf düşerse, bundan en büyük zararı yurttaşlar ve hukuk düzeni görür. Bunu dile getirmek için bugüne kadar hep “Güçlü Baro Güçlü Avukat”, “Herkes için adalet, adalet için avukat” dedik. Ancak ülkemizde avukatların sosyoekonomik sorunları her geçen gün arttı. Mesleğimizin ve Baroların ekonomik sürdürülebilirliği tarihimizin en alt düzeyine inmiş durumdadır. Yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda hukuki ve fiziki şiddetle de karşı karşıyayız. Avukatlar, müvekkiliyle özdeşleştiriliyor, yargılanıyor, darp ediliyor, yaralanıyor ve öldürülüyor” ifadelerine yer verdi.

“27 Nisan Tarihinde Ankara’da “Avukat İçin de Adalet” Diyeceğiz”

Bugün “Avukat İçin de Adalet!” diye haykırmak zorunda kaldıklarının altını çizen Aslan, yaşadıkları sorunların, mesleğin icrasını imkansız hâle getirerek adaletin tesisi önünde bir engel oluşturduğunu söyledi. Türkiye’nin 81 ilinde, 190 bin avukatın kayıtlı olduğu meslek örgütleri olarak, avukat için adaletin sağlanmadığı bir 5 Nisan Avukatlar Günü daha geçirmeyi kabul etmediklerini ifade eden Aslan, “Yurttaşların hak arama özgürlüğünün teminatı olan savunmayı temsil eden avukatlar, onların örgütlü gücü Barolar ve Türkiye Barolar Birliği olarak; 27 Nisan 2024 Cumartesi günü Ankara’da “Avukat İçin de Adalet” demek, mesleğimizin çözüm bekleyen sorunlarını bir kez daha haykırmak, şiddete ve ekonomik sorunlarımıza karşı meslek onurumuzu ve emeğimizi savunmak için buluşuyoruz. Adalet için sorumluluk yüklenen her avukatla birlikte, “avukat için de adalet” mücadelesinde kararlılıkla ilerleyecek, onurlu meslek mirasımızı geleceğe taşıyacağız” diye konuştu.

Aslan açıklamasının sonunda ise 5 Nisan Avukatlar Günü vesilesi ile mesleğin sorunlarının çözümüne yönelik talepleri açıkladı;

-  Nitelikli bir hukuk eğitimiyle hem mesleğimizde hem de adalet hizmetlerinde niteliğin artırılmasını istiyoruz.

-  Yalnızca Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı değil, staj sonrasında Avukatlık Meslek Sınavı istiyoruz.

-  Avukata yönelik şiddetin son bulmasını, şiddet faillerinin en ağır yaptırımlarla cezalandırılmasını istiyoruz.

-  Kamu avukatlarının özlük haklarının kanunla düzenlenmesini istiyoruz.

-  CMK Ücret Tarifesi’nin avukatın emek ve mesaisini karşılayacak düzeyde olmasını istiyoruz.

-  Mesleki faaliyetimizin temeli olarak yargı bağımsızlığının tesisini, hukukun üstünlüğü ilkesine uygun hareket edilmesini istiyoruz.

-  Mesleğimizin itibarının korunmasını istiyoruz.

-  Stajyer avukatlar için Hazine’den karşılanan ücret istiyoruz.

-  Adli yardım ödeneklerinin artırılmasını istiyoruz.

-  Başta CMK ve adli yardım ödemelerinde olmak üzere, avukatlık hizmetleri için KDV indirimi istiyoruz.

-  Avukatlık mesleğinin iş alanlarının daraltılmasının önüne geçilmesini istiyoruz.

-  Kişisel verilerin korunması vb. gerekçelerle mesleki faaliyetlerimizin engellenmemesini istiyoruz.

-  Baroların gelirlerinin artırılmasını sağlayacak hukuki mekanizmaların hayata geçilmesini istiyoruz.

Bağlı çalışan avukatların hukuki statülerinin güvence altına alınmasını istiyoruz.

-  Avukatın tekel hakkını olduğu kadar yurttaşın adil yargılanma hakkını da ihlal eden hukuka aykırı faaliyetlere son verilmesini istiyoruz.

-  Yargının kurucu unsurları arasında eşitlik, savunma makamı için adil bir temsil gücü istiyoruz.

 

 

04 Nis 2024 - 13:06 - Gündem

Mahreç  Deniz Tutcu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.