Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal Gümüşhane’de

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, 31 Mart Yerel seçimlerinde Demokrat Parti adayı olarak Şiran Belediye Başkanlığını kazan Abdulbaki Kara’yı ziyaret etmek için Şiran’a geldi.

SELDA FIRAT
SELDA FIRAT Tüm Haberleri
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal Gümüşhane’de
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal Gümüşhane’de
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, 31 Mart Yerel seçimlerinde Demokrat Parti adayı olarak Şiran Belediye Başkanlığını kazan Abdulbaki Kara’yı ziyaret etmek için Şiran’a geldi.

Genel Başkan Gültekin Uysal’a Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Yavuz, Erdem Demirdağ, Adnan Turfan ve Genel İdare Kurulu Üyesi Sakin Kandemir, Trabzon İl Başkanı Ali Akar, Gümüşhane İl Başkanı Şerif Akıntürk, Şiran Eski Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak meclis üyeleri teşkilat mensupları ve partililer eşlik etti.

Belediye başkanlık odasında Şiran ilçe belediye başkanlığını kazanan Abdulbaki Kara ve ekibine hayırlı olsun dileklerinden bulunan Genel Başkan Gültekin Uysal, "Siyaset yapmanın zor olduğu bir dönemde, doğup büyüdüğümüz memleketlerimize doğduğumuz hassasiyet ile görevlere talip oluyoruz. Sıkıştığı bir alanda siyasetin, burada büyük bir başarıyı elde ettiniz. Sizin şahsınızda emek veren herkese belediye meclis üyelerimize, il başkanımıza, ilçe başkanımıza ve tüm teşkilatımıza teşekkür etmek isterim. Hayırlı olsun dileklerimi paylaşmak isterim” dedi.

"Yaptıklarınız Kadar Yapmadıklarınızdan Sorumlusunuz"

Demokrat Parti  Şiran ilçe yönetiminin güzel bir çerçeve çizdiğini belirten Uysal, "Çünkü siyaset maalesef seçim dönemi anlamlı, anlamsız bir takım vaatler ama acı gerçeklerle karşılaşınca vatandaşımızın da verilen sözler yerine getirilmedi diyerek siyasete dair bir güvensizliği ortaya çıkıyor. Çokta kolay değil, bu süreci yönetmek. Bütün bunlara rağmen açık yürekliliğimle memleketin imkanları, memleketin potansiyeli sadece belediye kanunlarıyla yazılı sorumluluklarımız yok. Birinci kademe hizmetler onlar zaten. Memleketin şehremini olarak bu memleketin yaptıklarımız kadar yapamadıklarımızdan da sorumluluk duygusuyla, sahip olduğu imkanı potansiyeli ortaya çıkarmakta sizlerin vazifesidir. Bunu yapabilecek gücünüzün de, ilişkilerinizin de, hayallerinizin de olduğunu görüyorum. Bunu burada bugünkü programımız vesilesiyle bir kez daha müşahade ettik. At binenin, kılıç kuşananın. Mazeret yok. En zor şartlarda bile yapabilecek şeyler var. Şiran’ımızın kendine has imkan ve potansiyeli var. Doğduğu memlekete sorumluluk hisseden insanlarımız var. Bu açıdan şanslısınız. İşte bütün bunları çekip çevirecek olan hem sivil hem de siyasi kimliğiyle başkanımız ve meclis üyelerimiz olacak” diye konuştu.

"Kaynak Üretmekte Değil Önceliklerde Sorunumuz Var"

Türkiye son 20 yıldır kaynaklarını kötü yönetilen bir ülke olduğunu iddia eden Başkan Uysal, “Ehil insanların elinde kaynak üretmek problem değil ancak hangi maliyetle, hangi önceliklerle o kaynağı harcadığınız önemli. Türkiye’de hizmet etmeyi bina yapmakla özdeş hale getirdiler. Kamunun elinin memleketin vicdanı olacak kimseler sizlersiniz. O açıdan bu makamlar büyük bir emanet. Sadece siyaset yapmıyoruz. Bu memleketi eşit görecek bir anlayışla ülke yeni bir döneme giriyor. Kimsenin oyu kimsenin cebinde değil. İnsanımızın bir sağduyusu var. Bu sağduyu yıllarca pek çok zorlukla, darbelerle, ara dönemlerle sınanmış iradesi var. Demokrasi şuurumuzun da bu seçimde önemli bir refleks gösterdiği kanaatindeyim. Millete kayıtsız kalmanın bir bedeli olduğu gibi milletin gönlüne girmenin de bir karşılığı var” şeklinde konuştu.

"Kimsesizlerin Kimsesi Olmak İstiyoruz"

Bir takım değerler üzerinden Türkiye’nin bölünmeler yaşadığını söyleyen Başkan Uysal, “Ortak paydalarımızı pekiştirecek, kendi hanesinde kendi dertleri ile baş başa kalmış kimsesizlerin kimsesi olmak istiyoruz. Bu noktadan hareketle Şiran’ın örnek olması için çalışacağız. Bu işin iktidarı muhalefeti yok. Başarılı olanlar ile başarılı olamayanalar, kabiliyetli olanlar ile kabiliyetli olamayanlar var. Başkanımızın bunu başarabileceğini burada memnuniyetle müşahede ettik. Bir gün bu bayrağı arkadan gelenlere teslim edeceğiz. Arkamızdan güzel sözlerle anılmak istiyoruz. Ümit ederim bu dönemin sonuna varmadan çizdiğimiz çerçevede milletimize taahhüt ettiğiniz pek çok hizmeti somuta döndürmüş, başarmış halde milletin önünde olmanızı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Kara Şiran İçin Hayallerini Anlattı

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve beraberindeki heyete Şiran ile ilgili projeleri, çalışmaları ve vizyonu hakkında bilgiler aktaran Şiran Belediye Başkanı Abdulbaki Kara ise konuşmasına Şiran’ın 31 Mart 2024 yerel seçimleri sonrası tarihi bir gün yaşadığını kaydederek başladı.

"Bu Dönem Şiran'a Hizmet Dönemi"

Genel başkan Gültekin Uysal ve ekibini Belediyesinde ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Başkan Abdulbaki Kara, Şiran’ın Gümüşhane’nin beş ilçesinden biri olduğunu dile getirerek, “Şiran, ilimizin 5 tane ilçesinden en şirin ilçesi ve 82 km mesafe ile Gümüşhane il merkezine en uzak ilçe. Dolayısıyla zaman zaman gözden uzak olan gönülden de uzak olur deyimine de maruz kalmış bir ilçe. Dolayısıyla bir ilçenin özellikle de Şiran adına kaymakam ve belediye başkanı ne kadar cevval ise o kadar ekmek var burada. Bizim için de bu dönem çok ayrı bir hizmet dönemi. Bu hizmet dönemini de inşallah siz kıymetli büyüklerimizin de desteği ile taçlandıracağız. Her zaman ilçemizin hakkını en sonuna kadar savunarak, ilçemizde ki vatandaşlarımıza en güzel en nadide hizmetlerin yapılacağı bir dönem olarak addediyoruz” dedi.

"Saate Bakmadan Çalışıyoruz"

3 Nisan Çarşamba günü mazbatalarını alarak göreve geldiklerini belirten Başkan Kara, “Bugün 24 Nisan. Yaklaşık 21 gündür ilçemizde belediye başkanlığı görevini meclis üyesi arkadaşlarımız ile birlikte yürütüyoruz. Tabi bizim için zaman çok önemli çok değerli olan zamanında çok hızlı geçtiğini biliyoruz. 5 yıl hem çok uzun hem de çok kısa bir zaman. Dolayısıyla bakın bugün beş yılımızın 24. gününü geride bıraktık. Bizde seçim çalışmaları esnasında olsun, seçim akşamı yapmış olduğumuz konuşmalarımızda olsun, hep şunu söyledik: Her zaman çalışma disiplinimiz saate bakmadan çalışmak” diye konuştu.

"Zahmet Olmadan Rahmet Olmaz"

Göreve başladıkları günden bu güne her akşam mesai bittikten sonra belediye personeli ile gece 12- 1'lere kadar toplantı halinde olduklarını ifade eden Başkan Kara, “Vatandaşımızı gün içerisinde kabul ediyoruz. Akşam saat 6'dan sonrada biz dizi toplantılar yapıyoruz. Sebebi şu: Bizim işimiz vaktimizden çok. Bu mantıkla bu anlayışla çalışıyoruz. Biz seçim döneminde 29 tane projeyi vatandaşımıza söz verdik. Bunların hepsi yapılabilir projeler, hayal ürünü değiller. Sadece emek istiyorlar. Zahmet olmadan rahmet yok anlayışıyla bu zahmete talip olduk. İnşallah zahmeti de çekeceğiz. Bu projelerimizle vatandaşımızı da rahmetle buluşturacağız. Hepsi birbirinden kıymetli hem de vatandaşın hayatının tam ortasına dokunacak projeler” şeklinde konuştu.

"Üç Başlık; Turizm, Eğitim, İstihdam"

Şiran Belediyesi olarak projeleri 3 başlık altında topladıklarına dikkat çeken Başkan Kara, “Bunlar; Turizm, Eğitim, İstihdam. İlçemizin bu 3 başlıkta hizmete çok çok ihtiyacı var. Özellikle geçtiğimiz 5 yılda bu 3 başlıkta çok ciddi kayıplar yaşadık. Biz de hem bu kayıpları tamir etmek ve telefi etmek hem de bölgenin bu anlamda bu 3 başlıkta incisi olacak bir ilçe konumuna gelmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

"Bu Yıl 400 Bin Turist Hedefimiz Var"

Projeleri bu üç başlık altında sıralayarak bilgiler aktaran Başkan Kara, “Turizmde günü birlik ve konaklamalı olmak üzere 2 tane hedefimiz var.2026 bitene kadar günübirlik turizmde Şiran'ı merkez aldığımızda 200 km etrafımızdan çok ciddi bir şekilde günü birlik turist çekeceğiz. Burada 400 bine ulaşmayı hedefliyoruz. İlçemizin küçük bir gastronomisi olacak. Bu da biraz önce yediğimiz yemekler olan; kuru fasulyemiz, su böreğimiz, tatlımız, sironumuz, ilçemizde çok meşhur olan alabalık tesislerimiz ve ilçemizin kuzu eti ve Şiran'ımızın et döneri. Bunları çok güzel bir gastronomi paketi haline getirdik. Bu gastronomi paketi ile günü birlik turisti çekeceğiz. Gümüşhane'nin en nadide işletmelerinden biri olan Tomara Şelalesi ilçemiz sınırlarında yer alıyor. Yine birazdan oraya da gideceğiz. Burası marifeti ile de günü birlik turisti inşallah 2026 yılı biterken 400 bin ile kapatmayı hedefliyoruz.2027'den itibaren de belediyemizin öncülüğünü yapacağı 29 tane bungalov projemiz var. Ve özel sektörün de destekleyeceği şekilde olacak. Biz bu işi tam yükle kendimiz yapmak istemiyoruz. Şehirde girişimci kapasitemiz çok iyi. Dolayısıyla belediye eliyle güçlendireceğiz. Yani örnek projeleri biz yapacağız, vatandaşımız da benzer projelerle bu 400 bin sayısını yukarıya taşıyacak hamleler yapacak. İlçemizde hedefimiz turizmi tam 8 ay yapılabilir bir hale getirmek” dedi.

"50 Çocuğumuz Bu Yıl İstanbul'a Gidecek"

Konuşmasında eğitimle ilgili planlarını anlatan Başkan Kara, “Milli Eğitim ile okullar tatil olur olmaz Şiran Eğitim Şurası diye bir projemiz var. Şiran Belediyesi olarak eğitimde kaliteyi artırıcı özendirici işler yapmaya talip olduk. Hayatında uçağa hiç binmemiş 50 çocuğumuzu, Milli Eğitim yetkililerimizin belirleyeceği 50 başarılı öğrencimizi Cuma günü alıp İstanbul’a götüreceğiz. Boğazda tekne turu yapacak olan öğrencilerimiz Ayasofya Camiini gezecek, balık ekmek yeme fırsatı yakalayacak sonra dönüp gelecek. Böyle bir program belirledik. Önümüzdeki yıldan başlamak suretiyle de 8’nci sınıfa gelen her çocuğumuza Çanakkale Şehitliğini gezdireceğiz. Bu sözümüz Şiran’da 8’nci sınıfta okuyan her çocuğumuza olan sözümüz” diye konuştu.

"Çocuklarımızı Tablet ve Telefondan Kurtaracağız"

TÜBİTAK projesi marifetiyle gerçekleştirecekleri “Bilim Şiran” adlı bir proje hakkında bilgiler veren Başkan Kara, “Bu projeyle hedefimiz Şiran’ımızda Girişimci kapasite ve kabiliyetleri olan çocuklarımızı bir üst gruba alıp TEKNOFEST gibi bir kuşak ortaya çıkarmak. Bilindiği gibi şu an tüm ülke genelinde tablete, telefona bağımlı çocuklar yetiştiriyoruz. Bu anlamda çocuklarımız için Şiran’da ki sosyal donatıların sayısını artırıp onları tabletten telefondan uzaklaştırmak hedefimiz var. Kitap kafe projemiz ile de çocuklarımızı ev okul ikilemi arasında kalmaktan kurtarıp çok daha farklı alanlara çekerek ilçemizde sosyal aktivitelerin artırılacağı bir sürece gireceğiz. Eğitime en yüksek oranda destek veren bir belediye başkanı olacağız” şeklinde konuştu.

"Şiran'da İş Bekleyen 500 Kişi Var"

Bir diğer hedeflerinin istihdam noktasında atılımlarda bulunmak olduğuna vurgu yapan Başkan Kara, “Seçim sürecinde 180 gün çalışma yaptık. Bu süreçte hiçbir kimseye iş sözü vermeden belediye başkanı seçildik. Bir kişiye dahi söz vermeden, üç kişi, beş kişi veya on kişiye söz vererek belediye başkanı olmak istemediğimizi söyledik. Bizim şehrimizde eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmak durumunda kalmış 100’e yakın ablamız var. Bu ablalarımızın ihtiyacı başta olmak üzere ve toplamda da nitelikli, niteliksiz 500’e yakın istihdam bekleyen insanımız var. Biz on kişi- yirmi kişi işe alarak şehrin işsizlik sorununu çözemeyeceğimizi farkındayız. Bu konu ile ilgili 9 aydır sürdürdüğüm bir çalışmamız var. İstanbul’da tekstil sektöründe çok ciddi sıkıntılar var. Bu sektördeki firmaların Diyarbakır’a gitmek için gayret içinde olduklarını gördüm. Bunun sebebinin ise İstanbul’da işçi bulamamaktan kaynaklandığını ifade ettiler. Göçmenlerin çalıştırıldığını, devlet politikası gereği onların da deport edildiği, 30-40 bin lira ücrete rağmen personel bulamadıkları kaydedildi. Kiralar ve hayat şartlarının pahalı olması nedeniyle insanlar iki işte çalışıp maaşını 50-60 bin lira düzeyine çekmek istiyor. Bu noktada onların bulamadığı işçi olurken bizim bulamadığımız da işveren oluyor. Biz onlara ön ayak olmak istediğimizi söyledik. Elimizi değil kolumuzu taşın altına koyalım dedik ve yatırımlarını Şiran’a yapmalarını istedik” ifadelerini kullandı.

"Bu Yıl 120 Yeni İstihdam Oluşturacağız"

Şu an için 5 tane işverenin yatırım için hazır olduğunu dile getiren Kara, “Biri ile ilgili görüşmelerimiz sona geldi. 120 kişilik paketi Eylül ayı itibari ile hayata geçireceğiz. Şu an kiralık bir yer ayarlıyorum. Kirasını da kendi tesislerine geçene kadar biz karşılayacağız. Hedefimiz 2024 bitmeden 120 yeni istihdam sağlamaktı. Bunu gerçekleştirmiş olacağız. 2026 yılı biterken de ilçemiz ve komşu köylerimizden olmak üzere 500 insanımıza tekstil sektöründe yeni bir iş imkanı sağlamış olacağız” sözleri ile işlerinin vakitlerinden çok olduğunu hatırlattı.

Başkan Kara, Görüşmeler İçin Avrupa'ya Gidecek

Mayıs ayında bu kapsamda görüşmeler yapmak için bir dizi ziyaret gerçekleştireceğinin altını çizen Başkan Kara, “5-9 Mayıs tarihleri arasında ilk gezimizi hazırladık. Önce İstanbul’da çeşitli belediyeleri ziyaret edeceğiz, ardından Avusturya Linz’de Şiranlı hemşerilerimizin hazırladığı bir programa oradan da Almanya Stuttgart’ta Avrupa Şiranlılar Buluşmasına katılacağız. Dönüşte de Antalya’da bulunan kardeş belediyemiz Kumluca’da başkanımızı ziyaret edeceğiz. Hızlı ve motive olmuş bir durumdayız” dedi.

24 Nis 2024 - 17:23 - Gündem

Mahreç  Selda Firat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Has Gümüşhane Li - Ben her zaman derim herkes dava adamı olamaz diye işte ispatı bu mâlesef durum bu vaziyet bu selamlar saygılar sunuyorum efendim

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Nisan 17:56
02

Delikanlı Davalı - @Has Gümüşhane Li 01 nolu yoruma cevabı: dava adamlığı celalettinin kafasına göre taktığı adamı aday yapmaması mı ?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Nisan 18:33