Gümüşhane Eski Belediye Başkanı Çimen, Hakkında Çıkan İddialara Cevap Verdi

Gümüşhane Belediyesi Eski Başkanı Ercan Çimen hakkında çıkan iddialara yaptığı basın toplantısıyla cevap verdi.

Gümüşhane Belediyesi Eski Başkanı Ercan Çimen hakkında çıkan iddialara yaptığı basın toplantısıyla cevap verdi.

Gümüşeller Kafe ve Restorant'ta düzenlenen basın toplantısında hazırladığı yazılı açıklamayı okuyan Ercan Çimen, başta ulusal medya organlarında çıkan iddiaları cevaplandırırken seçim süreci ve sonrasında Gümüşhane Belediyesi ile ilgili yapılan açıklamaları da değerlendirdi.

Yaptığı basın toplantısını; "Gerçek bilginin toplumla paylaşılması" olarak tanımlayan Ercan Çimen,  31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde desteğini  esirgemeyen, oy veren vermeyen, sandığa giden tüm Gümüşhanelilere teşekkür etti. 

" Yeni Yol Haritamızı Belirleyeceğiz"

Gümüşhanelinin 10 yıllık bir sürenin ardından yetkiyi Cumhur ittifakının diğer ortağı olan MHP’ye devrettiğini kaydeden Çimen, "Milletimizin takdirine saygımız sonsuzdur. Bizler de seçim sonuçlarını özümseyip enine boyuna değerlendirip derslerimizi alarak bir muhasebenin ardından yeni yol haritamızı ortaya koyacağız" dedi.

"Hukuktan Değil Gazete Manşetlerinden Medet Umuyorlar"

Ulusal medyada gündeme gelen GÜMSAŞ Yaşam evleri ile ilgili iddiaları gündeme taşıyan gazeteyi; "hazımsız çevrelerce beslenen bir yaygın gazete" olarak tarif eden Çimen, "Bu gazetede yer alan ve sonrasında sosyal medyadan yayılan, gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan karalama maksatlı habere ilişkin kamuoyunu doğru bilgilendirmek istiyorum. Daha önceden de defalarca ifade ettiğimiz gibi GÜMSAŞ şirketimiz sürekli denetlenen bir kurumdur. Denetleme raporları Gümüşhane Defterdarlığında da mevcuttur. Hiçbir şekilde kripto hesaplarla ilgili bir işlem yapılmamıştır. Elinde bununla ilgili belge ve bilgi olanlardan ricamız bu belgelerle hukuka başvurmaları ve belgelerle konuşmalarıdır. Bunu yapamayanların amaçladıkları şey hukuktan değil gazete manşetlerinden medet ummaktır" diye konuştu.

"SAYIŞTAY Denetçisini Bekliyoruz"

Açıklamalarına; "Müddei iddiasını ispatla mükelleftir" şeklinde devam eden Çimen, "Dayanaksız yalanlarla kurumu ve şahsımı yıpratmaya çalışanlarla ilgili dün itibariyle suç duyurusunda bulunarak tekzip taleplerimizi ilettik. Bu deli saçması iddialar asılsız, gerçekten uzak ve son derece art niyetlidir. Gerekli hukuk yolları kullanılarak kurum ve şahsımın itibarına kasteden kişilerden hukuk önünde hesap sorulacağından kimsenin şüphesi olmasın. Gümüşhane kamuoyu herkesi kendi vicdan terazisinde tartacak ferasete sahiptir. Sayıştay denetimini ivedi bekliyoruz. İftiracı, belgesiz, dayanaksız ve karalama amaçlı müfterileri de kamuoyunun vicdanına havale ediyorum" ifadelerini kullandı.

Çimen; MHP'ye Çukur Siyaseti Vurgusu Yaptı

Gümüşhane Belediye Başkanlığını kazanan Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çimen, "Seçim kampanyası boyunca Cumhur İttifakını diline dolayıp kalbinde ve dilinde çukur siyaseti taşıyanlara karşı ittifak ruhuyla hareket edip bu pervasız söylemleri duymamaya gayret gösterdik. Hz. Mevlana’nın “Edepli edebinden susar, edepsiz ben susturdum zanneder” sözleriyle tanımlayacağım bu süreç artık geride kalmıştır. Artık herkes ettiği lafın nereye gittiğini bilmeli, oturduğu makamın ağırlığı ve sorumluluğuna uygun tavırlar sergilemelidir. Gümüşhane’de yönetim kadrolarından sokak ve cadde adlarına varana kadar Cumhur ittifakının somutlaşmış iradesini temsil eden bir belediye başkanı olarak alnımız ak, başımız dik bir görev sürecini milletimizin takdiriyle tamamladık. “İnsan ölür kalır eseri, eşek ölür kalır semeri” deyişinden hareketle eserlerimiz milletimize hizmet etmeye devam ediyor ve edecektir. Gümüşhane kamuoyu herkesin ederini, zor günde giderini, ahlakını ve basiretini takdir edecek kabiliyete izana ve ferasete sahiptir. Ayan beyan olanı izaha gerek yoktur" dedi.

"İçimizdeki Riyakarlarla Mücadele Edeceğiz"

Hiç kimsenin ettiğinin yanına kar kalmayacağına vurgu yapan Çimen, "Kirli yollara tevessül edip gayri ahlaki işlerle seçime gölge düşürenleri “değişim” pusulalarıyla öğrencilerimizin iradelerini gasp edenleri biliyor ve bilecektir. Tarih ve zaman elbet bir döneminde herkesin ettiğini yarına bıraksa da yanına bırakmayacaktır. Kuzu postuna bürünüp sürüye dalanları, kurtla yiyip kuzuyla ağlaşanları, davaya dayanıp büyüyen, istedikleri olmayınca davasına sırt dönüp gizli kapılar ardında kirli siyasi pazarlıklar yapanları, seçim gecesi “zekat” dağıttığını ifade edecek kadar şuursuzlaşanları velhasıl dostumuzu da düşmanımızı da bir yere not ettik. Dışardakiler gibi içimizdeki riyakarlarla da mücadelemizi elbette sürdüreceğiz" diye konuştu.

"Baskı ve Mobingler Başladı"

Belediye seçimlerinde MHP’nin 6 Bin 500, kendilerinin ise 6 Bin 100 oy aldığına dikkat çeken Çimen, "Halkımız az farkla yönetimi MHP ye devretti. Bizler bunun bilincinde ve sükûnetimizi korurken MHP tarafından da aynı tavırları sergilemesini bekliyoruz. Ayrıştırmayacağız, bölmeyeceğiz diyerek yönetimi devralanların daha ilk günden bazı personellerimize baskı ve mobing uyguladığını duyuyorum. Neredeyse bütün çalışanlarımıza sendikal hakkı biz verdik. O kardeşlerimize de sonuna kadar haklarını müdafaa etmelerini telkin ediyor sonuna kadar yanlarında olduğumu belirtmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

"Yeni Açılan Hamamlarda Bu Sorunlar Olur"

Yeni Belediye yönetimi tarafından bazı tesislerin kapatıldığına değinen Çimen, "Bunlarda üzücü. Gençlere daha uygun imkanlarla hizmet vermek için açtığımız Gençhane sebepsiz kapatılmış. Millet Kıraathanesi ve hamam kapatılmış. Hamam için yıkık dökük ibareleri kullanılmış. Arkadaşlar hamam orda herkes gidip görebilir. Sürekli çalışan her hamamda rutubet sorunu olur ve tadilat gerektirir, yeni açılan mekanlarda bu tarz sorunlar olabilir. Bundan doğal bir şey yok. Bu yatırımları yoktan sebeplerle yine itham edici tavırlarla kapatmanın akla mantığa sığar yanı yok" sözlerini kullanarak bu yönetim tavrının; üzüm yemek değil bağcıyı dövmek niyetindeki kişilerin işi olduğunu söyledi.

"Bahanelerin Ardına Sığınmak Hoş Değil"

10 Yıl önce görevi devraldıklarında belediyenin birçok eksiği olduğunu anlatan Çimen, "Birileri gibi bunları bahane edip gazete gazete gezseydik bu şehre 10 yılda bu kadar hizmeti getirebilir miydik? Önümüzde 5 yıl var. Vadettiği projeleri ilimize kazandırmaya odaklanması gerekirken bahaneler ardına sığınmak hoş değil. Ben yine belirtmek isterim ki seçim bitti iftira atma bahane bulma şikayet etme devri kapandı. Propaganda döneminde hiçbir bahaneye sığınmadan hizmet edeceğiz dediler. Aradan neredeyse 1 ay geçmedi her gün bir bahane bir şikayet haberi kulağıma geliyor" dedi.

"İnsanları Ekmeğinden Etmek Bu Şehre Yakışmıyor"

Gümüşhane’nin en büyük sorunun işsizlik olduğunu belirten Çimen, "Hedefimiz iş üretmek olmalı. Hizmet olmalı. Birçok gencimiz bugün iş beklemektedir. Bu kadar iş bekleyen insan varken işleyen, halka ucuz hizmet vermekle yükümlü yerleri kapatarak onca insanı ekmeğinden etmek bu şehre yakışmıyor" diye konuştu. 

Çimen; Borç Bilgilerini Paylaştı

Gümüşhane Belediyesinin borcu ile ilgili sokakta kirli bilgilerin dolaştığını aktaran Çimen,  29 Mart İtibariyle Mali Hizmetlerden aldığı bilgileri kamuoyuyla paylaştı;

BORÇLAR

Uzun Vadeli borçları 5-10 yıllık vade

İLBANK                        : Yaklaşık 49 MİLYON TL ANA PARA

(Gelirlerimizden kesinti yapılarak ödeniyor)

HALKBANK                  :18 MİLYON TL

Vergi Dairesi                          :3.8 MİLYON TL

SGK                                         :6.6 MİLYON TL

Kısa Vadeli Borçlar

ELEKTRİK FATURALARI 8 MİLYON TL (Yaklaşık rakam)

PİYASA BORCU : 80 MİLYON TL CİVARINDA

ALACAKLAR  

SU-EMLAK VS GELİRLERİ 20 MİLYON TL VE ÜZERİ

NET DURUM:  165 MİLYON TL CİVARI DURUMDAYIZ BELEDİYE OLARAK."

"Kazandırdığımız Taşınır Taşınmazların Mali Değeri 500 Milyon"

Açıklamalarına Gümüşhane Belediyesine 10 yılda  kazandırılan mülk, arsa, taşınır taşınmazların güncel mali değerini yaklaşık 500 Milyon lira olarak açıklayan Çimen, "Bu rakamlar cari dönem işledikçe değişmeye devam edecektir. Elimizdeki son muhasebe verilerine göre rakamlar yukarıda belirttiğim gibidir. Son 10 yılda belediyemize sağladığımız araç parkı ve arsa bedelleri bu borcumuzu fazlasıyla ödemektedir. Kaldı ki borçlarımızın yarısı uzun vadeli borçlardır. Medyadan takip ettiğimiz kadarıyla bugün 1500 nüfuslu beldelerin borcu bile 50-100 milyon TL gibi rakamlarla anılıyor. Bizler sorumluluğumuzu bilerek katkı sağlamaya çalıştık" diye konuştu.

Çimen İç Borçlar İle İlgili Bilgileri de Paylaştı;

İÇ BORÇLAR

"PERSONEL İKRAMİYE 2.4 MİLYON

MAAŞ BORCU BULUNMAMAKTADIR.

GÜMSAŞ 60 MİLYON TL CİVARI (ŞİRKET VE BELEDİYE MUTABAKATI BEKLENİYOR SON AY MAAŞLARI DA GÜMSAŞ HESABINDAN ÖDENDİĞİ İÇİN EKLENMEMİŞ OLABİLİR. RAKAM ARTABİLİR."

Başer'e Kolaylık Diledi

Belediyelerin son dönemde şirketleriyle ayakta durduğu bilgisini paylaşan Çimen, "Bizde bu süreçte GÜMSAŞ şirketimizden destek aldık. Kaynak buldukça borcumuza ödeme yaptık. GÜMSAŞ görüldüğü üzere tuttuğu yasal karşılıklarla nisan ayı maaşlarında mevcut Belediye yönetimini de dar boğazdan geçici olarak kurtarmış gözüküyor. Ancak GÜMSAŞ’a bu bedelin kısa zamanda ödenmesi ve şirketin de ayakta durması sağlanması lazım" ifadelerini kullanarak kaynak bulma noktasında Yeni Belediye Başkanı Vedat Soner Başer’e kolaylıklar diledi.

Çimen'den Çalışmaya Devam Vurgusu

Açıklamalarının son bölümünde belediyeciliğin zor bir iş olduğunu belirten Çimen, "Hele bu dönemlerde ülkemizin ekonomik sıkıntılar yaşadığı süreçte daha zordur. Gümüşhane kamuoyunun benden beklentilerine hiçbir zaman kayıtsız kalmadım. Bundan sonraki süreçte de kayıtsız kalmayacağım. Makam mevki ve statü gözetmeksizin sade bir Ercan Çimen olarak dahi Gümüşhane insanına hizmet etmenin hayatımdaki en öncelikli misyon olduğunun özellikle altını çiziyorum. Gümüşhane'miz için dünde bıraktığımız ne varsa yarına taşımaya kararlı olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Milletimizin mesajını aldık. Aşk ile yeniden yeni bir enerji ve sinerjiyle geleceğe ışık tutan politik bir tavırla şehrimiz için gece gündüz demeden gayretle ve samimiyetle, makam mevki konum gözetmeksizin çalışmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" dedi.         

Basın toplantısı Çimen'in açıklamalarının ardından soru cevap şeklinde devam etti.                      

25 Nis 2024 - 12:41 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

14

Can Gümüşhane - Editör önce yaptığım yorumu neden yayınlamadin hırsızlar yediniz memleketi hele o kadın kolları olsun diğer birimler hayatımda en gördüğüm mal topluluğu bir araya toplamışlar milleti kandırmışlar paralar nerede milletin evi nerede Allah sizin ve sizin gibilerinin belasını versin yalakalar CHP lilerin adı çıkmış asıl hırsız sizsiniz başkan başkan deyip yalakalık yaptıklarınız bir boka yaramıyor eskiden tanıyorum bunları

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 27 Nisan 02:28
07

Ekrem Erdoğan - Yediğiniz kul hakları sizi ve sizin gibi davrananları dünyada ve ahirette inşallah cezasız bırakmayacaktır..Bugün bir kere daha kendi ağzından GÜMSAŞ mağdurlarının paralarını iç ettiğini açıkladın..Bir kaç ay önce borçsuz belediye havası atarken şimdi personel maaşlarını ödeyemeyen belediye devir ettin..GÜMSAŞ Mağdurlarının ahı indirdi tahtından seni...

Yanıtla . 9Beğen . 5Beğenme 25 Nisan 13:59
04

Gümüş29 - Nerde bizim evlerimizin paraları sayın Çimen ! Sen hala çıkmış ne anlatıyorsun. 3 senedir ev sahibi olmak isteyen insanların paralarını yedin tükettin şimdi yeni belediye başkanına kaynak bulurken kolaylıklar diliyorsun !! Aldığın ah seni 2 taraftada bırakmasın !!!

Yanıtla . 7Beğen . 5Beğenme 25 Nisan 13:24
13

Hbyz - @Gümüş29 04 nolu yoruma cevabı: Delidolu29 bu yorum sana.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 15:03
11

Gümüş29 - @Gümüş29 04 nolu yoruma cevabı: Belli sende bu adamın gereksiz yalakalarından birisin ! Aldığı ah yediği kul hakkı onu bir ömür bırakmayacak kendinden çıkmazsa ailesinden çıkacak ! O kadar insanın parasını yiyip kenara geçmekle olmuyor bu işler ! Dilerim sende bizim mağduriyetimiz gibi bir mağduriyet Yaşar’da anlarsın

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 14:53
09

Hbyz - @Gümüş29 04 nolu yoruma cevabı: Sen kimsin sanamı soracaz. Sen işine bak senin görevin belli... gümsaşı Ercan yaptıda millet hesap mı sordu. yapmadı hesapta sormak herkesin hakkı sen buralarda oylanma git ötede kumla oyna.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 14:25
08

Gümüş Kurtlar - @Gümüş29 04 nolu yoruma cevabı: Vedat bey sadece bahane üretiyor. Kemal Kılıçdaroğlu gibi Gümsaşı nasıl düzelteceğim bilmiyorum ama bunu ancak ben yaparım demişti. Şimdide her gün bahane üretiyor. Laf var icraat yok.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 25 Nisan 14:09
05

Delidolu29 - @Gümüş29 04 nolu yoruma cevabı:

gümsaş evlerini bahane edip vedat sonere oy verenler gidin derdinizi sıkıntınızı oy verdiğiniz adama anlatın buralarda boş boş konuşmayın hadeeeee

Yanıtla . 4Beğen . 5Beğenme 25 Nisan 13:43
03

Özlem Şahin - Nasıl da kılıf uydurmuş ya yalan dolan senelerdir yalan söylendi bizim paralarımızla Gümüşhane spora katkıda bulunuldu, akp kadın kolları ve gençlik kollarındakileri Gümsaş da çalışıyor gibi gösterdiler Allah hesabını sorsun ama bu dünyada da hesabını vereceksiniz

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 25 Nisan 13:22
02

Hbyz - Yaw ne anlattın sen şimdi bi anlayan varsa bana da anlatsın bütün olumsuzlukları reddetmek ten başka ne dedin. Peki her sey doğru iyi güzelde benim gümsaştaki evim nerede onu söyle? Ayrıca evimi ne zaman yapacaksın bana bunları anlat bana dinliyelim insanlarda bilsin.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 25 Nisan 13:20
12

Gümüş29 - @Hbyz 02 nolu yoruma cevabı: En azından bir ihtimali var ! Paralarımızı başka yerde harcarken toki yapacak diye oyanlanmıyoruz şu anda !

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 14:54
10

Demir Yolbulur - @Hbyz 02 nolu yoruma cevabı: Parayı toplayan neden yapmadı? Bu yalaka takımı olduğu sürece, bu şehir bir adım ileri gitmez

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 25 Nisan 14:49
06

Delidolu29 - @Hbyz 02 nolu yoruma cevabı: oy verdiğiniz adam yapacak evinizi beklemede kalın

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 25 Nisan 13:44
01

İsimsiz - Şu borçlara birde meşhur arısan mobilyanın ve çiçekciye olan borcu da yazsaydınız keşke.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 13:05